Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Najčastejšou plastickou operáciou na svete je liposukcia

VEDA NA DOSAH

Odsávanie tuku predstihlo aj dosiaľ najobľúbenejšie zväčšovanie pŕs.

Liposukcia. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Najčastejšou plastickou operáciou na svete je po novom liposukcia. Odsatie tuku predstihlo aj dosiaľ najobľúbenejšie zväčšovanie pŕs. Podľa CNN to vyplýva z nových údajov Medzinárodnej spoločnosti estetickej plastickej chirurgie (ISAPS).

Odborné odsatie nežiaduceho tuku z estetických dôvodov podstúpilo podľa správy v roku 2021 14,8 percenta ľudí, zväčšenie pŕs 13 percent pacientov. Dokopy bolo zrealizovaných vyše 30 miliónov estetických zákrokov, čo je o 19 percent viac než rok predtým.

Po zverejnení varovnej štúdie rapídne klesol záujem

Záujem o prsné implantáty klesol po tom, ako editor spomínanej správy, taliansky chirurg Gianluco Campiglio, minulý rok poukázal na spojitosť medzi implantátmi a non-Hodginovými lymfómami, teda najrozšírenejším druhom zhubného nádoru lymfatického systému. Aj vďaka tomu v súčasnosti rastie počet žien, ktoré by si dokonca chceli dať implantáty vybrať. Za ostatné štyri roky sa ich počet zvýšil takmer o polovicu.

Celkovo za roky 2017 až 2021 vzrástol počet estetických zákrokov o viac než 33 percent. Napriek tomu, že pandémia covid-19 viedla k útlmu plastickej estetickej chirurgie, dnes sa realizuje viac operácií ako pred ňou.

Spomedzi nechirurgických zákrokov sa stala najpopulárnejšou aplikácia botulotoxínu, záujemcovia ju dnes podstupujú v porovnaní s minulosťou až o 54 percent častejšie. Medzi obľúbené operácie patria podľa ISAPS aj rinoplastika a abdominoplastika, čiže plastická úprava nosa a brucha. Tretím najčastejším a medzi mužmi najpopulárnejším plastickým zákrokom na svete je operácia očných viečok.

Najviac plastických chirurgov pôsobí v USA

Najviac plastických chirurgov na svete v súčasnosti pôsobí v Spojených štátoch amerických. Približne 7-tisíc chirurgov tam do dnešného dňa zrealizovalo takmer štvrtinu zákrokov na celom svete.

Na druhom mieste je Brazília s približne deviatimi a na treťom Japonsko s takmer šiestimi percentami z celkového počtu estetických zákrokov. Za estetickou plastickou chirurgiou ľudia v súčasnosti najčastejšie cestujú do Turecka, Kolumbie, Mexika a Thajska.

Zdroje: CNN, Natural Library of Medicine, ISAPS

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky