Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

TalentEXPO chce mladým ľuďom ukázať, že svoj talent vedia využiť aj na Slovensku

VEDA NA DOSAH

Bohatý program je čiastočne prístupný nielen súťažiacim, ale aj širokej verejnosti.

TalentEXPO. Zdroj: NIVAM

TalentEXPO. Zdroj: NIVAM

Dnes, 25.apríla 2024, sa začne na pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici podujatie TalentEXPO. Organizátorom je Národný inštitút vzdelávania a mládeže (skrátené NIVaM), ktorý zodpovedá okrem iného aj za organizovanie predmetových olympiád žiakov a žiačok na Slovensku. Pre tento rok sa na inštitúte rozhodli spojiť celoštátne kolá Biologickej, Technickej a Geografickej olympiády do jedného veľkého podujatia, a využiť tak najväčšie stretnutie talentov z celého Slovenska na jednom mieste nielen na súťaženie, ale aj na ich prepojenie s firmami, organizáciami a inštitúciami.

Stretnú sa s inšpirujúcimi ľuďmi

Na TalentEXPO preto pozvali organizátori zástupcov rôznorodých firiem, organizácií a inštitúcií, ktoré s mladými talentmi pracujú a podporujú ich v ich ďalšom rozvoji.

Študenti a študentky budú mať možnosť stretnúť a porozprávať sa s Teréziou Mihalovič Lukáčovou, spoluzakladateľkou vzdelávacej akadémie DASATO, platformy Growni alebo vzdelávacieho programu Nexteria Lab, ktorú pre rok 2023 Forbes zaradil do rebríčka 30 pod 30 v kategórii sociálni inovátori a verejná správa. Tešiť sa mladé talenty budú určite aj na popularizátora vedy Samuela Kováčika známeho ako Vedátor. Vyštudovaný teoretický fyzik, ktorý istý čas pôsobil aj na univerzite v Dubline, sa rozhodol svoje zanietenie pre vedu odovzdávať aj ďalej, a tak vznikol web portál popularizujúci vedu – vedator.sk. Ten sa dnes rozrástol už aj mimo online priestor a Samuel je vyhľadávaný spíker a organizátor podujatí s názvom Vedatour.

Za firmy bude mať zastúpenie spoločnosť DNA ERA, ktorá ponúka jednotlivcom možnosť spoznať svoju osobnú DNA.

Súčasťou podujatia budú aj iní vzácni hostia ako napríklad Úrad priemyselného vlastníctva SR, či inovačná platforma Impact Games venujúca sa vývoju hier a využívaniu gamifikácie a technológií pre pozitívny spoločenský dopad.

Ako mladým ľuďom umožniť uplatňovať ich potenciál v kontexte Slovenskej republiky. Zdroj: NIVAM

Ako mladým ľuďom umožniť uplatňovať ich potenciál v kontexte Slovenskej republiky. Zdroj: NIVAM

Program aj pre verejnosť

Program TalentEXPO je čiastočne prístupný nielen pre súťažiacich a súťažiace, ale aj širokú verejnosť. V deň otvorenia budú mať firmy, organizácie a inštitúcie v priestoroch Fakulty prírodných vied UMB svoje prezentačné stánky. Prezentácia potrvá od 11:00 hod. do 14:00 hod., pričom pozvané sú školy z celého Slovenska, predovšetkým však z Banskobystrického samosprávneho kraja. Pozvaní je aj každý, kto žije, študuje, pracuje v Banskej Bystrici, alebo má v tento deň „cestu okolo“.

Komu sa nepodarí prísť osobne, ale téma podpory talentov na Slovensku ho zaujíma, môže sa vo štvrtok 25.apríla 2024 v čase od 16:00 hod. pripojiť odkiaľkoľvek k livestreamu panelovej diskusie na tému „Ako mladým ľuďom umožniť uplatňovať ich potenciál v kontexte Slovenskej republiky.“ Pozvanie do tejto debaty prijali šiesti zaujímaví hostia; už spomínaní Samuel Kováčik a Terézia Mihalovič Lukáčová, Paulína Horonyová, teamleader za Science v spoločnosti DNA ERA, Ivan Košalko, viceprezident Podnikateľskej aliancie Slovenska, Domninika Fričová, neurobiologička zo Slovenskej akadémie vied a Peter Nociar ml., ako bývalý, veľmi úspešný účastník študentských olympiád.

„Sme veľmi radi, že sa nám podarilo spojiť všetkých týchto skvelých ľudí, ktorí sa téme udržania talentov na Slovensku dlhodobo venujú vo svojej práci“, povedal Mgr. Tomáš Horváth, riaditeľ Odboru podpory neformálneho vzdelávania, autor myšlienky TalentEXPO. „Veríme, že tým otvoríme tému dôležitú pre nás všetkých a zároveň začneme postupne pre naše mladé talenty prinášať aj riešenia a skutočnú motiváciu využiť svoj potenciál doma.“ Live stream bude možné sledovať online prostredníctvom Facebook profilu NIVaM Neformálne.

V piatok sa bude súťažiť

Piatok, 26.apríla 2024, bude celý deň venovaný súťaženiu v celoštátnych kolách Biologickej, Technickej a Geografickej olympiády. 120 žiakov základných a stredných škôl, ktorí sa do finále prebojovali cez školské, okresné a krajské kolá, budú súperiť nielen o prvé miesta, ale aj o postup na prestížne medzinárodné olympiády; pre geografiu to je Medzinárodná geografická olympiáda (IGEO), ktorá sa uskutoční v dňoch 19. – 23. 8. 2024 v Maynoothe v Írsku, pre biológiu olympiáda Genius Olympiad v Rochestery, USA v roku 2025.

Napokon, záverečný deň sobota bude venovaný slávnostnému odovzdávaniu cien a rozlúčke.

Plány do budúcnosti

TalentEXPO 2024 je pilotný ročník podujatia. V prípade, že sa takýto formát spájania talentov a firiem, inštitúcií a organizácií na jednom mieste osvedčí, určite bude mať pokračovanie. „V NIVaM veríme, že z TalentEXPO vyrastie významné podujatie, ktoré bude lákať stále viac študentov a študentiek zapájať sa do súťaženia, ale aj firiem, aby si včas podchytili pre svoje potreby výnimočné talenty našej krajiny“, uzatvára plány do budúcnosti Horváth.

Podujatie sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Banskobystrického samosprávneho kraja, dekana Fakulty prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a s podporou Výskumnej a inovačnej autority (VAIA), ktorá pôsobí pri Úrade vlády.

Zdroj: MŠVVaM SR, NIVAM

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky