Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Zdravý životný štýl – cesta za zdravou hmotnosťou

VEDA NA DOSAH

Nestihli ste prednášku doktorky Adely Penesovej o zdravom životnom štýle? Pozrite si video.

 

Posledný októbrový štvrtok 26. októbra 2023 sa v rámci cyklu Veda v CENTRE v Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave predstavila doc. MUDr. Adela Penesová, PhD., z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. V rámci svojej prednášky hovorila o tom, ako si udržať optimálnu hmotnosť a zdravie po celý život.

Aká je cesta za zdravou hmotnosťou? Ako vieme podporiť našu dlhovekosť? Ako si udržať zdravý črevný mikrobióm? Ako je to s fyzickou zdatnosťou u detí? Môžeme dôverovať rôznym produktom na chudnutie a zázračným diétam? Toto a ešte oveľa viac sa dozviete v prednáške doktorky Adely Penesovej.

Zdravá a vyvážená strava,pitný režim, dostatok pohybu a spánku sú piliere zdravého životného štýlu. Väčšina z nás teóriu viac-menej ovláda, aplikovanie do praxe však nebýva také jednoduché. Zdravý životný štýl je pritom tým najlepším liekom. Vďaka nemu si dokážeme udržať zdravie aj do vyššieho veku, znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení až o 70 percent a onkologických ochorení o 40 percent.

Zdravé návyky už v detstve

Cesta za zdravou hmotnosťou by sa mala začať už v detstve. Nedávne štúdie HBSC u detí ukázali, že nadhmotnosťou alebo obezitou podľa objektívnych meraní (rizikové množstvo telesného tuku ≥ 25 percent u chlapcov a ≥ 30 percent u dievčat) trpia dve pätiny chlapcov (40 percent) a pätina dievčat (21 percent) vo veku 11 rokov. Podľa doktorky Penesovej z Biomedicínskeho centra SAV dochádza u chlapcov vo veku 15 rokov k rastovému špurtu, v dôsledku ktorého sa u nich zníži množstvo telesného tuku.

Vo veku 15 rokov tak máme menej chlapcov s nadhmostnosťou a obezitou než dievčat. U dievčat, naopak, vidíme s vekom kontinuálny nárast telesného tuku. Zistenia u 11-ročných detí sú alarmujúce a môžu predznamenávať budúcnosť dospelej populácie na Slovensku aj inde na svete. Podľa odhadov bude mať do roku 2030 polovica svetovej populácie nadváhu i obezitu. Preto je nesmierne dôležité dbať na pohyb, fyzickú zdatnosť a zdravú vyváženú stravu u detí a mladých ľudí.

Kde je vôľa, je aj cesta

Čo robiť, ak si pozitívne návyky nenesieme z domu? Podľa doktorky Penesovej nikdy nie je neskoro na to, aby sme začali zdravo žiť. Hovorí: „Začať so zmenami možno kedykoľvek. Chudnutie sa nezačína v telocvični, začína sa v hlave.“

Kde treba teda začať? Podľa odborníčky je prvým krokom zmena správania, zamyslenie sa nad tým, čo chceme dosiahnuť. „Akceptovať i nezdary a byť k sebe ľudský, prijať aj zlyhania. Sme ľudia, nie roboti,“ vraví doktorka Penesová. Tiež je potrebné si klásť reálne ciele a byť trpezlivý. Zázraky sa nekonajú zo dňa na deň.

Dôležitým faktorom zdravého životného štýlu je pohyb. Ideálne je ho začleniť do bežného života a tam, kde to ide, treba „spaľovať kalórie, vlastnú energiu, nie elektrinu“. Motivovať nás k pohybu môžu aj inteligentné technológie v podobe krokomerov či smartfónov. Koľko krokov by sme mali denne prejsť, aby sme spravili niečo pre svoje zdravie, sa dozviete vo videu z prednášky doktorky Penesovej.

Zamerané na stravu

Strava je dnes často diskutovanou témou. Jedálny lístok by mal podľa odborníčky obsahovať hlavne ovocie a zeleninu. Samozrejme, treba obmedziť cukor. Podľa doktorky Penesovej skonzumuje priemerný Slovák až 87 g cukru za deň. Vo videu z prednášky sa tiež dozviete, čo hovorí odborníčka na údeniny, smotanové jogurty, mäso, kokosový tuk či alkohol a ešte oveľa viac.

Doc. MUDr. Adela Penesová, PhD., pôsobí na oddelení klinického výskumu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied. Špecializuje sa najmä na výskum obezity a sklerózy multiplex. Dva a pol roka pracovala v National Institutes of Health (NIH) v sekcii pre výskum obezity a diabetu (vo Phoenixe v Arizone, USA). Je autorkou alebo spoluautorkou vyše 77 vedeckých publikácií s viac ako 700 citáciami, h index 16 (SCOPUS). Momentálne je zodpovednou riešiteľkou projektov so zameraním na výskum asociácie medzi črevným mikrobiómom, metabolickými poruchami u pacientov s chronickými ochoreniami a obezitou. Je odbornou garantkou slovenského nutričného softvéru Planeat (www.planeat.sk). Na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave vyučuje patologickú fyziológiu a na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave klinickú výživu. Je prezidentkou Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu.

Čo je vedecká kaviareň?

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE organizuje pre širokú verejnosť pravidelne, každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod., Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Prvá kaviareň sa uskutočnila 21. mája 2008.

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky