Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Užívanie THC je trestné, pritom jeho derivát s podobnými účinkami sa voľne predáva

Simona Schwarz

Predajcovia kanabinoidu so skratkou HHC nachádzajú medzery v zákonoch. Môže ohrozovať duševné zdravie?

HHC - hexahydrokanabinol je psychoaktívny polosyntetický kanabinoid. Zdroj: iStockphoto.com

HHC – hexahydrokanabinol je zaradený do zoznamu omamných a psychotropných látok. Zdroj: iStockphoto.com

Hexahydrokanabinol alebo HHC je jednou z desiatok účinných látok nachádzajúcich sa v konope siatej. V malých koncentráciách sa prirodzene vyskytuje v peľoch a semienkach rastlín. Na trh sa však dostáva jeho polysyntetická verzia vyrobená z tetrahydrokanabinolu (THC) alebo kanabidolu (CBD).

Predajcovia produktov obsahujúcich HHC sľubujú psychoaktívne účinky podobné tým, ktoré sa u ľudí vyskytujú po užití THC. Napriek tomu, že 9-nor-9beta-hydroxyhexahydrokanabinol, najčastejšia forma, v ktorej sa HHC bežne nachádza, je zaradená do zoznamu omamných a psychotropných látok, pre užívateľov na Slovenku je viac-menej voľne dostupná.

Podobne ako s už zlegalizovaným CBD je najväčším rizikom nejednoznačné zloženie výrobkov, o ktorom sme písali v našom predchádzajúcom článku1. Obavy o zdravie občanov majú aj európske autority.

Odborníci z celej Európy dvíhajú pre HHC varovný prst

Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) usporiadalo v decembri 2022 odborné stretnutie, ktorého hlavnou témou bolo práve HHC. Viac ako 100 expertov diskutovalo o možných rizikách spojených s voľným predajom nových psychoaktívnych látok.

V miestnosti nesedeli len vedci a medici, ale aj forenzní analytici, colníci a právnici. V správe2 publikovanej po ich stretnutí informujú o viacerých kľúčových zisteniach.

Laboratórne testovanie potvrdilo, že HHC má porovnateľné účinky s látkou THC. Na rozdiel od THC je však v mnohých európskych štátoch voľne dostupné. Medzery v zákonoch následne umožňujú predajcom propagovať HHC ako legálne „zhúlenie“.

Odborníci preto očakávajú zvýšený dopyt po produktoch, ktoré ho obsahujú. Okrem existujúcich užívateľov môže legálny status a účinky HHC prilákať aj nových a doteraz neskúsených spotrebiteľov.

Môže byť  HHC nebezpečný?

Vedci na túto otázku ešte nemajú finálnu odpoveď. Dôvodom je nedostatočné množstvo existujúcich dát. Napríklad na webovom portáli PubMed, ktorý slúži na vyhľadávanie odborných biomedicínskych článkov, je k dnešnému dňu uverejnených len 60 článkov obsahujúcich slovo hexahydrokanabinol. Na porovnanie možno uviesť, že zmienku o najznámejšom kanabinoide tetrahydrokanabinole obsahuje až 11 684 odborných publikácií.

Ako je možné vidieť na obrázku nižšie, štrukturálne sú si HHC a THC veľmi podobné. Jediným rozdielom je chýbajúca dvojitá uhlíková väzba v molekule HHC. Štrukturálna podobnosť pritom väčšinou naznačuje, že látky budú aj obdobne fungovať.

Ilustračné foto pestovania kanabisu a vzorce THC a HHC. Zdroj: Canva; Wikipedia. Grafika: GL

Ilustračné foto pestovania kanabisu a vzorce THC a HHC. Zdroj: Canva; Wikipedia. Grafika: GL

Ak by sa ukázalo, že je tomu tak, najviac ohrozenou skupinou sú, rovnako ako pri THC, mladí užívatelia.

Peter Búran vo svojom článku pre portál Vedátor3 napísal, že ide o legálne zahrávanie sa so psychickým zdravím. Odvoláva sa na viaceré vedecké publikácie, ktoré opisujú, ako ovplyvňuje dlhodobé užívanie kanabinoidov v adolescencii základné funkcie ľudského mozgu.

Denní užívatelia môžu mať problém s pamäťou, znížené IQ, zhoršenú pozornosť, problémy s emočnou stabilitou a neskôr v živote vyššie riziko diagnózy schizofrénie.

HHC sa dá kúpiť aj na Slovenku. Ako je to možné?

HHC je na Slovensku dostupné v kamenných predajniach aj na viacerých internetových obchodoch. Zákon o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch (nájsť ho môžete pod číslom 139/1998 Z. z.; pozn. redakcie) ho pritom zaraďuje do zoznamu zakázaných látok.

Ako je teda možné, že HHC je stále voľne dostupné? Slovenskí predajcovia našli v spomínanom zákone šedú zónu. Pri predaji uvádzajú, že produkty sú určené len pre vedcov a zberateľov. Či si pri objednávkach následne overujú zamestnanie zákazníkov, zostáva otázne.

Internetové obchody sú zas prevádzkované firmami sídliacimi v Českej republike, kde je HHC stále legálne. Predajcovia tak napriek umiestneniu HHC produktov na slovenskej webovej doméne uvádzajú, že sú v súlade s českým zákonom §167/1998.

Akútne poškodenie pľúc a nejasné zloženie

Obchody ponúkajú HHC najčastejšie vo forme inhalátorov. Predajcovia produkt opisujú ako prvotriedny konopný destilát so širokým spektrom kanabinoidov (bez THC). Presné zloženie však na stránke neuvádzajú. Užívateľom teda hrozí, že okrem HHC a pridanej arómy budú do svojich pľúc vdychovať i stopové prvky iných látok nejasného pôvodu.

Tu je dôležité dodať, že ľudské pľúca neboli evolučne prispôsobené na vdychovanie iných látok ako tých, ktoré sa vyskytujú vo vzduchu prirodzene. Dôkazom je nespočetné množstvo štúdií o negatívnych účinkoch fajčenia nikotínových výrobkov.

Výnimkou nie sú ani modernejšie e-cigarety. Americkí odborníci v roku 2019 opísali4 súvislosť medzi e-cigaretami a výskytom akútneho poškodenia pľúc. Ochorenie pomenovali skratkou EVALI. Jeho celý anglický názov (e-cigarette, or vaping, product use–associated lung injury) odkazuje práve na e-cigarety a vapovanie.

Zdroje: 1. VEDA NA DOSAH; 2. EMCDDA; 3. vedator_sk; 4. DOI: 10.1056/NEJMoa1915314

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky