Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Lekárom sa za pomoci kmeňových buniek podarilo vyliečiť tretieho človeka s HIV

VEDA NA DOSAH

Celkovo evidujú odborníci päť úplne vyliečených pacientov.

hiv tabletka

HIV. Zdroj: iStockphoto.com

Časopis Nature Medicine upozornil na ďalší veľký úspech v boji proti vírusu ľudskej imunodeficiencie – HIV. 53-ročnému mužovi z Nemecka transplantovali bunky kostnej drene za kmeňové bunky od darcu, ktoré boli proti HIV odolné. Stal sa tak tretím človekom v histórii, ktorý sa vďaka bunkovej transplantácii z HIV vyliečil. Celkovo evidujú odborníci päť úplne vyliečených pacientov, jeden je však v štádiu dlhodobej remisie a u druhého je ešte na pozitívny verdikt priskoro.

Transplantácia odolných kmeňových buniek

Düsseldorfský pacient, ktorého meno ostáva pre zachovanie súkromia neprezradené, mal po prvýkrát pozitívny test na HIV v roku 2008. Po troch rokoch nato sa u neho vyvinula akútna myeloidná leukémia a zhoršila jeho zdravotný stav. Lekári mu okamžite nasadili liečbu chemoterapiou, no po roku sa ochorenie opäť vrátilo. Rozhodli sa preto zničiť jeho krvné kmeňové bunky v kostnej dreni, z ktorých vznikajú imunitné bunky (aj rakovinové) pomocou ďalšej chemoterapie a nahradiť ich potom špeciálnymi kmeňovými bunkami od darcu.

Na svete existuje totižto 1 percento ľudí, ktorých bunky odolávajú HIV. Vykazujú génovú mutáciu označenú CCR5Δ32/Δ32, ktorá zabraňuje tvorbe CCR5 proteínu na bunkovom povrchu. HIV používa tento proteín na vstup do imunitných buniek, takže mutácia spôsobuje, že bunky sa stanú účinne odolné proti vírusu.

Pacient oslávil minulý týždeň na Valentína svoje 10. výročie transplantácie a dodal, že darca bol na oslave jeho „čestným hosťom“.

Aj po ukončení terapie ostáva bez HIV

Skutočne efektívna liečba proti HIV sa zrodila v roku 1996, keď klinické štúdie potvrdili efektivitu vysokoaktívnej antiretrovírusovej liečby (HAART – highly active antiretroviral therapy), ktorá pozostáva z kombinácie troch účinných liečiv. Dnes sa častejšie používa názov kombinovaná antiretrovírusová liečba (cART).

Cieľom antiretrovírusovej terapie je znížiť množstvo vírusu na takmer nezistiteľnú úroveň a zabrániť jeho prenosu na iných ľudí. Imunitný systém však udržuje vírus uzamknutý v rezervoároch v tele a ak jednotlivec prestane s cART liečbou, vírus sa začne znova replikovať a šíriť sa. Nemecký pacient prestal s touto terapiou v roku 2018 a aj dnes, teda po vyše štyroch rokoch, je bez HIV.

HIV test. Zdroj: iStockphoto.com

HIV test. Zdroj: iStockphoto.com

Ostatní, ktorí sa vyliečili

Prvý pacient, ktorý sa vyliečil z HIV, bol pravdepodobne Timothy Ray Brown z Berlína. V roku 2007 podstúpil rovnaký druh transplantácie kmeňových buniek ako pacient z Düsseldorfu a až do smrti v roku 2020 bol HIV „čistý“. V roku 2019 vedci odhalili, že rovnaký postup zrejme vyliečil aj londýnskeho pacienta Adama Castilleja.

Minulý rok bola z HIV touto biotechnológiou pravdepodobne vyliečená aj prvá žena, no zatiaľ prešlo len 14 mesiacov a ešte je na uvedené tvrdenie priskoro. Vedci v danom prípade získali kmeňové bunky z pupočníkovej krvi.

Všetci traja pacienti trpeli okrem HIV aj rakovinou a potrebovali transplantáciu kmeňových buniek, aby si zachránili život. Vyliečenie HIV v ich prípade nikdy nebolo primárnym cieľom a odborníci upozorňujú, že terapia je príliš riskantná na to, aby sa použila u každého.

Zdroj: Nature, Unilabs, BBC, Insiderochr

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky