Múr na podujatí Falling Walls Lab Slovakia sa podarilo zbúrať Lucii Laukovej

01. jún. 2018 • Iný

Múr na podujatí Falling Walls Lab Slovakia sa podarilo zbúrať Lucii Laukovej

Nový inovatívny spôsob liečby sepsy je projekt, ktorý zvíťazil na podujatí Falling Walls Lab Slovakia 2018. Jeho autorka Mgr. Lucia Lauková demonštrovala metódu ako docieliť pokles koncentrácie extracelulárnej DNA s cieľom znížiť úmrtnosť pacientov s týmto závažným infekčným ochorením.

Na liečbu sepsy sa v súčasnosti využívajú antibiotiká, no 30 – 50 % ľudí aj napriek tomu zomiera. „Keďže ochorenie je zvyčajne zachytené veľmi neskoro, antibiotická liečba nestihne včas zapôsobiť,“ vysvetľuje Mgr. Lucia Lauková. Vďaka svojmu výskumu znižovania koncentrácie extracelulárnej DNA dokázala znížiť mieru úmrtnosti.

Podujatie Falling Walls Lab Slovakia sa konalo 31. mája 2018 na Univerzite Komenského v Bratislave. Mladí vedci a inovátori tu predstavili svoje návody riešení rozličných problémov. Účasť bola široká, svoje výskumné projekty a inšpiratívne myšlienky prezentovali vedci z Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Technickej univerzity v Košiciach, Matador Automation, ale aj Eyeblink. Išlo o témy z humanitnej oblasti, medicíny i techniky. Riešili aj problémy ako je nedostatočné žmurkanie pred počítačom, mýtus o koka kole zodpovednej za metabolický syndróm, vývoj rýchleho a zodpovedného simulátora na hasenie lesného požiaru, ako spoločné rituály obohacujú spolužitie či nový pohľad na výrobcov robotov.

Druhú priečku obsadil Ing. Marek Schnitzer z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý sa venuje klinickej 3D tlači alebo aditívnej výrobe. Implantát pre novonarodené deti s rázštepom podnebia sú schopní vyrobiť ihneď po narodení, aby dieťa mohlo byť od začiatku riadne kojené. Mgr. Katarína Janšáková, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá skončila na treťom mieste, sa zaoberá novým spôsobom diagnostiky pacientov s Crohnovou chorobou. „Na základe vzoriek slín sa nám podarilo odlíšiť zdravých ľudí od pacientov s Crohnovou chorobou,“ hovorí o svojom objave.

„Ako minulý rok na tomto fóre povedala americká astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburger, vzdelanie vás dostane všade. Rád by som preto zaželal našim inovátorom, aby dosiahli vedecký alebo životný cieľ, ktorý si zaumienili, použijúc pritom vedomosti, entuziazmus a kreativitu,“ povedal rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

Pád berlínskeho múru a zmazanie hraníc inšpirovalo v roku 2009 zakladateľa Jürgena Mlyneka k zorganizovaniu fóra inšpiratívnych myšlienok, na ktorom vedci búrajú zaužívané prístupy a bariéry. „Pre mladých vedcov a inovátorov je to unikátna príležitosť prezentovať prelomové myšlienky, projekty a výsledky výskumu v súťažnom formáte. Neexistuje budúcnosť spoločnosti, krajiny a národa bez talentovaných, usilovných a motivovaných mladých ľudí,“ myslí si prezident FWLS prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc., prorektor UK.

Víťazka Mgr. Lucia Lauková získala finančnú odmenu, miestenku na svetové Falling Walls Lab finále, ktoré sa uskutoční dňa 8. novembra 2018 v Berlíne, a lístok na prestížnu konferenciu Falling Walls Conference o deň neskôr. Do berlínskeho finále postupuje 100 účastníkov z celého sveta. Traja víťazi získajú finančnú výhru a predovšetkým príležitosť zopakovať svoje prezentácie ďalší deň na hlavnom pódiu prestížnej Falling Walls Conference.

Víťazka Mgr. Lucia Lauková

Nad podujatím konajúcom sa na Slovensku prevzal záštitu premiér SR Peter Pellegrini, ktorý si vypočul inšpiratívne myšlienky mladých vedcov a víťazom odovzdal ocenenia.

Viac o súťaži Falling Walls Lab Slovakia

 

Zdroj fotografií a informácií: Univerzita Komenského v Bratislave

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová). NCP VaT pri CVTI SR

Uverejnila: ZVČ

Súvisiace:

Hore
Publikácie Veda v CENTRE
Aurelium - centrum vedy
Vedec roka 2018
QUARK
Prechod VK na VND - leto
fotografická súťaž TVT 2019
Noc výskumníkov 2019
kúpa časopisov jún 2016
Atmosféra počas TVT 2018
TVT 2018 články
TAG Spektrum vedy
TAG Slovenská veda
TAG História
TAG Rozhovor
TAG Publikácia
TAG Zaujímavosti vo vede
TAG Centrum vedy
TAG Mládež
TAG QUARK
TAG Ženy vo vede
banner záhrady
Zaujímavosti vo vede
Svetelný lúč sa šíri prostredím (vzduchom, vodou, sklom) po priamke.
Zistite viac