Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Zapojte sa do globálnej výzvy City Nature Challenge 2024 a dokumentujte prírodu okolo seba

VEDA NA DOSAH

Deviaty ročník výzvy na dokumentovanie biodiverzity v mestách združuje 675 miest na piatich kontinentoch. Zapoja sa aj obyvatelia Bratislavy.

Chlapec sa pozerá lupou na rastliny. V dolnom rohu: logo City Nature Challenge Bratislava. Zdroj foto: iStockphoto.com

Vyberte sa objavovať prírodu v Bratislave. Zdroj foto: iStockphoto.com

Majte oči otvorené, fotoaparát poruke a vyberte sa do prírody! Opäť je tu fascinujúci projekt City Nature Challenge (CNC). Spája ľudí na celom svete s cieľom zaznamenať prírodu, ktorá ich obklopuje.

Tohtoročný deviaty ročník výzvy City Nature Challenge (CNC) sa rozširuje do viac ako 600 miest na piatich kontinentoch. Zapojiť sa môžu aj ľudia v Bratislave. Výzva sa začína v piatok 26. apríla 2024 a potrvá do pondelka 29. apríla 2024.

06Máj
Plagát: City Nature Challenge 2024: Bratislava
Iné | Bratislava

City Nature Challenge 2024: Bratislava

Od 26. apríla 2024 sa Bratislava zapojí do globálneho hnutia zameraného na prieskum a dokumentáciu mestskej biodiverzity. Počas týchto niekoľkých...

Globálny projekt vyzýva obyvateľov miest, fanúšikov prírody a vedy, aby pozorovali a zverejňovali fotografie voľne žijúcich živočíchov, voľne rastúcich rastlín a húb pomocou bezplatnej aplikácie iNaturalist.

Od utorka 30. apríla 2024 do nedele 3. mája 2024 bude komunita spolupracovať pri identifikovaní druhov odfotografovaných počas trvania výzvy. Súhrnné výsledky budú zverejnené v pondelok 6. mája 2024.

Dokumentujte prírodu okolo seba

Dokumentovanie prírody prostredníctvom platforiem, ako je iNaturalist, sa stáva pre vedcov dôležitejším ako kedykoľvek predtým. V roku 2023 bolo publikovaných 890 štúdií s použitím údajov z aplikácie iNaturalist od štúdie o včelách v mestskom prostredí po revíziu globálnej biogeografie rastlín.

O objave milimetrového hríbika Mycena subcyanocephala či žabe Hylarana intermedia, na ktorej rastie huba, sme písali aj na portáli VEDA NA DOSAH.

Ukážka zaznamenaných pozorovaní na platforme iNaturalist.

Ukážka zaznamenaných pozorovaní na platforme iNaturalist. Zdroj: iNaturalist

Tieto súbory dát pomáhajú zainteresovaným aktérom prijímať informované rozhodnutia o ochrane prírody, ktoré umožňujú ľuďom koexistovať s okolitými druhmi a vnímať seba ako súčasť prírody. Celosvetové podujatie City Nature Challenge spoluorganizujú Prírodovedné múzeum Los Angeles County a Kalifornská akadémia vied v San Franciscu. Minuloročná štvordňová výzva spojila viac ako 66 000 účastníkov z viac ako 450 miest po celom svete, ktorí zverejnili fotografie druhov pozorovaných v ich okolí.

Význam pre ochranu prírody v mestách

Účastníci pridali na iNaturalist viac ako 1,87 milióna pozorovaní a vedci naďalej využívajú tieto údaje na pochopenie a ochranu prírody v mestách. Zvlášť pozoruhodný je nárast počtu účastníckych miest zo 450 v roku 2023 na viac ako 675 v roku 2024. Tento významný skok v histórii CNC je výsledkom siete organizátorov v Indii, ktorí prinášajú do globálneho úsilia 206 nových projektov. Organizátori dúfajú, že povzbudia ďalších ľudí, aby spoznávali miestnu prírodu a nahrávali svoje pozorovanie do aplikácie iNaturalist počas celého roka.

Zapojiť sa do výzvy je jednoduché:

  1. Všímajte si prírodu vo svojom okolí, v záhrade, parku či lese na území Bratislavy. Môže to byť voľne rastúca rastlina, huba alebo voľne žijúci živočích.
  2. Odfotografujte svoje pozorovania a nahrajte do bezplatnej prírodovednej aplikácie iNaturalist.
  3. Spoznávajte pozorované druhy po ich identifikovaní v iNaturalist.

Zaujímavé objavy v aplikácii iNaturalist

Počas minuloročnej City Nature Challenge bolo zaznamenaných viac ako 2 500 pozorovaní vzácnych a ohrozených druhov, napríklad indicko-tichomorský delfín čínsky v Hongkongu a obrovská elektrická raja s albinizmom alebo leucizmom v blízkosti ostrova Socorro v Mexiku.

Fotografie dokumentujú aj znečistenie životného prostredia.

Fotografie dokumentujú aj znečistenie životného prostredia, ako ukazuje tento záber ostračky veľkoústej z USA. Urobil ho morský biológ a potápač z Americkej agentúry na ochranu životného prostredia (EPA). Zdroj: iNaturalist. Autor: pcolarus

V bolívijskom La Paz, kde bol druhý raz po sebe zaznamenaný najvyšší počet pozorovaní, poskytlo pozorovanie malej orchidey, predtým zaznamenanej len v neďalekom meste Cochabamba.

Na Ukrajine jeden používateľ iNaturalist po prvý raz zdokumentoval palearktického pavúka v krajine. A nedávno zachytený žralok belavý na miestnom rybom trhu v Thajsku pripomenul nebezpečenstvá nadmerného rybolovu.

Počas CNC bolo zaznamenaných mnoho ďalších ohrozených, endemických alebo nedostatočne zdokumentovaných druhov. Súbory informácií poskytujú vedcom, pedagógom, urbanistom a tvorcom politík prehľad o biodiverzite mestských lokalít v rôznych častiach sveta.

Miestnym organizátorom na území Bratislavy je občianske združenie Stromosvet. Mediálnymi partnermi podujatia v Bratislave sú Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), Zážitkové centrum vedy Aurelium, vedecko-popularizačný portál VEDA NA DOSAH a magazín o vede a technike Quark.

Viac informácií nájdu všetci záujemcovia na stránke citynaturechallenge.sk alebo na sociálnych sieťach #CityNatureChallenge, #PrirodaVBratislave.

Zdroj: TS Stromosvet

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky