Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Svetový deň boja proti epilepsii: Viete, ako správne postupovať pri záchvate?

Justína Mertušová

Ľudia z rôznych kútov Zeme sa 26. marca obliekajú na margo podpory do fialovej farby.

Epilepsia. Zdroj: iStockphoto.com

Epilepsia. Zdroj: iStockphoto.com

Svetový deň boja proti epilepsii alebo Fialový deň cieli na šírenie povedomia o chorobe, ktorá postihuje viac ako 50 miliónov obyvateľov sveta. Ide o chronické ochorenie mozgu, ktoré nehľadí na vek. Už od roku 2008 si ho každoročne pripomíname 26. marca. Ľudia z rôznych kútov Zeme sa v tento deň obliekajú na margo podpory do fialovej farby.

V minulosti ju liečili aj levanduľou

S nápadom Fialového dňa prišla deväťročná Cassidy Meganová z Kanady, ktorá sama trpí epilepsiou a ktorá chcela o svojej chorobe hovoriť s ostatnými deťmi. Fialová farba má znázorňovať levanduľu. Jedným z dôvodov tohto výberu je skutočnosť, že levanduľa sa pred modernou medicínou používala na liečbu záchvatov. V starovekej Perzii napríklad lekári využívali levanduľový olej. Farba symbolizuje tiež samotu, ktorú epileptici mnohokrát zažívajú.

Epilepsia bola známa už v staroveku, no nikto si ju nedokázal vysvetliť. Písomné záznamy o nej siahajú až do roku 4000 pred naším letopočtom. Ľudia, ale aj lekári ju považovali preto za vtelenie boha („svätá choroba“) alebo za posadnutosť zlým duchom. V dnešnej dobe však vieme, že epilepsia je chronické neurologické ochorenie.

Levanduľa. Zdroj:iStockphoto.com

Príznaky epilepsie

Pod pojmom epilepsia sa ukrýva niekoľko rôznych typov ochorenia, ktorých spoločným znakom je spontánny vznik záchvatov. Líšia sa však príčinou, prejavmi a priebehom. Choroba postihuje celosvetovo 0,5 – 1 percento populácie. Na Slovensku máme s touto diagnózou asi 60-tisíc chorých.

Epilepsia môže byť vrodená alebo získaná, napríklad po úraze, blokáde chrbtice, nádoru, infekcii a podobne. Charakteristiky záchvatov sa líšia a závisia od toho, kde v mozgu sa začína a ako ďaleko sa šíri. Vyskytujú sa dočasné symptómy, ako sú strata vedomia alebo problémy s pohybom, vnímaním (vrátane zraku, sluchu a chuti), zmena nálady či iných kognitívnych funkcií. Medzi najvážnejšie patria strata vedomia a svalové kŕče postihujúce celé telo.

Epileptický záchvat. Zdroj: iStockphoto.com

Epileptický záchvat. Zdroj: iStockphoto.com

Prvá pomoc pri epileptickom záchvate

  • Postihnutého nechajte ležať, uvoľnite mu šaty okolo krku.
  • Nevyťahujte jazyk a ani mu nevkladajte medzi zuby žiadne predmety.
  • Z blízkosti odstráňte akékoľvek prekážky a kontrolujte kŕče, aby sa pacient nezranil.
  • Nepokúšajte sa záchvat zastaviť, skončí sa sám.
  • Pri odznievaní záchvatu je potrebné otočiť pacienta na bok.
  • Hlavu pacienta podložte mäkkým predmetom.
  • Zaistite stabilnú polohu chorého na boku, skloňte mu hlavu, aby mohli z úst vytekať sliny, pena a hlieny.
  • Pri hlbokom zapadnutí jazyka zakloňte chorému hlavu a palcami rúk ho pridvihnite, tým dosiahnete priechodnosť dýchania.
  • Ak záchvat trvá viac ako 15 minút, je veľmi silný alebo sa opakuje, zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc (RZP) na čísle 155 alebo 112.
  • Zostaňte s chorým/pacientom až dovtedy, kým nenadobudne plné vedomie.
  • Ak pacient neupadá do bezvedomia (pri miernejšej forme), snažte sa ho upokojiť a zabrániť jeho poraneniu. Ak záchvat nevymizne ani po 10 minútach, privolajte RZP.
  • Ak pacient nemá nad sebou kontrolu a je agresívny, vtedy bez váhania privolajte RZP.

Dnes vedú plnohodnotný život

Epilepsia je zvyčajne celoživotné ochorenie, no pri vhodnej liečbe môžu pacienti žiť plnohodnotný život, ak sú ich záchvaty dobre kontrolované.

Ľudia s epilepsiou však musia často dôkladnejšie premýšľať nad bežnými činnosťami, ako sú šoférovanie, typ zamestnania, plávanie, používanie antikoncepcie a plánovanie tehotenstva.

Pre ľudí s epilepsiou je k dispozícii viacero liečebných metód, medzi ktoré patria lieky proti záchvatom – takzvané antiepileptiká –, operácia, diétna terapia a neurostimulačné zariadenia, ktoré stimulujú blúdivý nerv. Antiepileptiká sú najbežnejším spôsobom liečby a úspešne kontrolujú záchvaty u približne 7 z 10 ľudí.

Operácia prichádza na rad až vo chvíli, keď lieky nezaberajú. Cieľom zákroku je odstránenie malého okrsku mozgu, ktorý funguje ako epileptické ohnisko. Príprava operačného výkonu trvá niekedy rok aj viac. Ide však o veľmi úspešný spôsob liečby. Pri záchvatoch, ktoré sú spôsobené ohniskom v spánkovom laloku, dosahujú lekári stav bez záchvatu až pri 90 percentách chorých.

Zdroj: WHO, Penningstons, OC Slnecny dom, Nemocnica Agel

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky