Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Dotknite sa najobľúbenejších exponátov v AURELIU

VEDA NA DOSAH

I keď prírodné zákony vzbudzujú rešpekt, v Zážitkovom centre vedy AURELIUM pochopíte, že príroda je hravá. Aj exponáty, ktoré ich v ňom približujú, pripomínajú múdre hračky. Ak vám v škole niečo nešlo do hlavy, je veľká šanca, že pri nich sa vám v nej rozsvieti.

V Auréliu sa aj v tejto situácii, keď život, na aký sme boli zvyknutí, narúša nový koronavírus, môžete cítiť bezpečne. Pri vstupe do priestorov centra vám odmerajú teplotu bezdotykovým teplomerom, nosenie rúšok a dezinfekcia rúk je povinnou samozrejmosťou. Exponáty sú pravidelne dezinfikované, hala, v ktorej sú vystavené, je neustále vetraná a skupinové exkurzie sú dočasne zakázané.

V AURELIU sa môžete zoznámiť s fungovaním rôznych fyzikálnych zákonov. Sami objavujete, ako veci a javy fungujú. Poučky a vzorce v ňom ožívajú vaším dotykom. Lektorka centra Kristína nám navyše priblížila, ako na ne návštevníci reagujú.

Bublinová ponorka

Každý pozná ponorku, ktorá dokáže plávať pod hladinou a to mnohokrát v pomerne veľkých hĺbkach. „Zvyknem sa návštevníkov pýtať, či sa niekedy zamýšľali, prečo je to možné,“ hovorí Kristína. „Poteší ma, ak vidím zdvihnuté ruky žiakov a študentov so správnou odpoveďou – uplatňujú sa tu Archimedove zákony a princípy hydrauliky.“ 

V Aureliu si ľudia môžu vyskúšať, ako je možné ponorku ponoriť. Najmä mladší návštevníci sa vždy s nadšením pustia do vytrvalého otáčania kľukou, ktorá spôsobí zvýšený tlak v nádrži, v dôsledku čoho sa zmenší objem vzduchu v ponorke. Tak sa naruší rovnováha síl a ponorka postupne klesne ku dnu. Skutočné ponorky vo väčších hĺbkach používajú na navigáciu gyroskopy, ktoré si môžu návštevníci taktiež vyskúšať.

Kreslenie svetlom

Tento exponát je príkladom hravej interaktivity návštevníka s technológiou a zároveň demonštráciou, ako môže byť technológia využitá aj v kreatívnej a umeleckej oblasti,“ hovorí lektorka Kristína pri luminiscenčnom paneli založenom na efekte fosforescencie. Láka najmä kreatívne duše, ktoré si naň pomocou baterky na mobile rady kreslia svoje obľúbené nápisy, hashtagy či obrázky. I keď v tomto prípade majú krátku životnosť, sú viditeľné len zopár desiatok sekúnd.

Zážitkové centrum Aurelium môžete navštíviť v utorok  až  piatok (12.00 –  18.00) a v sobotu  (10.00  – 18.00). V nedeľu a v pondelok je zatvorené.

Zážitkové centrum vedy pripravilo sériu krátkych edukačných videí o fungovaní interaktívnych exponátov, ktorú nájdete na YouTube. Sú určené nielen pre pedagógov, ale aj pre malých i veľkých zvedavcov. Informácie o ďalších exponátoch Zážitkového centra vedy Aurélium nájdete na jeho stránke: www.aurelium.sk.

Martina Ivičič
(GL)
Foto, video: CVTI SR

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky