Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedecký veľtrh v Bratislave – deň plný zábavy a hier

Marta Bartošovičová

Ilustračné foto z Vedeckého veľtrhu 2018 v Bratislave

Zaujíma vás fyzika, chémia, matematika, informatika, robotika, elektrotechnika či astronómia? Ak áno, potom si nenechajte ujsť 4. ročník Vedeckého veľtrhu, ktorý sa uskutoční v piatok 13. septembra 2019 od 8.30 do 17.00 hod. na námestí OC Eurovea v Bratislave. Budete si môcť vyskúšať rôzne fyzikálne a chemické pokusy, otestovať si svoju zdatnosť v logických či matematických hlavolamoch, kvízoch a súťažiach. O zaujímavý program sa postará viac ako 40 vystavovateľov.

Vedecký veľtrh je celodenné zábavné podujatie, ktorého cieľom je hravou formou priblížiť vedu hlavne žiakom základných a stredných škôl, ale i zvedavým dospelým. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý a pestrý výber vystavovateľov z rôznych oblastí vedy, medzi ktorými budú vysoké a stredné školy, vedecké ústavy, záujmové organizácie, ale aj subjekty komerčnej sféry. Vo svojich stánkoch sa pokúsia ukázať, že veda je všade okolo nás a že je potrebná v každodennom živote.

Hlavným cieľom podujatia je podnietiť záujem detí a mládeže o vedu a výskum a ich prípadnú budúcu kariéru vo vedeckých odboroch.

Vedecký veľtrh 2019 v Bratislave

Na Vedeckom veľtrhu nemôže chýbať ani virtuálna realita, ktorá je spojená s pestrým svetom fantázie, dobrodružstiev, experimentovania a objavovania, ukážky špičkovej modernej technológie a stále obľúbené drony. Deti môžu absolvovať krátke pilotné školenie a zároveň pilotovať malý dron mavic. Pripravená bude aj malá trať s prekážkami na realizáciu pretekov s dronmi s váhou do 50 gramov.

Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave zoznámi návštevníkov veľtrhu napríklad s pojmom plazma, s jej typmi a s využitím atmosférickej plazmy v praxi.

Prírodovedecká fakulta UK predstaví veľa zaujímavosti zo sveta genetiky. Pripravený je aj mix rôznorodých aktivít pod dohľadom odborníkov v oblasti hydrogeológie, geológie a paleontológie, antropológie a environmentalistiky. Otestujte si základné merania, ktorých princípy sa využívajú pri výskume podzemnej vody. Alebo si môžete vytvoriť odliatky skamenelín a nazrieť „dovnútra” hornín. V stánku vám tiež ukážu, čo všetko sa dá „prečítať” na ľudskej kostre a koľko informácií vedia kosti poskytnúť napríklad pri policajnom vyšetrovaní.

Vedecký veľtrh 2018 v Bratislave

Vedecký veľtrh 2018 v Bratislave

Ak patríte k milovníkom automobilov, okrem sledovania autodiagnostiky na konkrétnom vozidle, môžete obdivovať napríklad elektromobil, ktorý zostrojili študenti strednej školy, či rôzne robotické autíčka. Oblasť robotiky bude prezentovať niekoľko vystavovateľov, ktorí okrem robotov predvedú modely výrobných liniek, vysvetlia a ukážu ako fungujú pohybové senzory (kinect) a riadenie gestami.

Medzi vystavovateľmi bude mať zastúpenie aj Slovenská akadémia vied, a to najmä prostredníctvom svojich ústavov. Ústav krajinnej ekológie SAV sa bude vo svojej expozícii venovať téme „Krajina očami mladého výskumníka“, súčasťou ktorej budú názorné ukážky o živej a neživej prírode Slovenska. Za pomoci Archeologického ústavu SAV budeme „odklínať minulosť“.

 Vedecký veľtrh 2018 v Bratislave

Vedecký veľtrh 2018 v Bratislave

Viacerí zrejme využijú možnosť vyskúšať si prípravu 3D tlače a priamo na mieste si vytlačiť svoju obľúbenú vec. Alebo si pozrú 3D modely skutočných objektov, napríklad historických pamiatok, ako sú mayské pyramídy, ktoré sa dajú skúmať aj na Slovensku, bez nutnosti vstúpiť do guatemalskej džungle.

Novinkou na tohoročnom Vedeckom veľtrhu bude tunel z LED obrazoviek, vďaka ktorému sa záujemcovia budú môcť prejsť po vesmírnej lodi, inej planéte či po morskom dne. To všetko je len zlomok toho, čo čaká na návštevníkov 4. ročníka Vedeckého veľtrhu. Vstup zdarma!

Organizátori a partneri podujatia

Vedecký veľtrh v Bratislave organizuje nezisková organizácia Veda nás baví v spolupráci s Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave.  

Patrónom Vedeckého veľtrhu je prof. RNDr. Pavol Šajgalík, DrSc., predseda Slovenskej akadémie vied a Juraj Draxler, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Partneri: DANONE spol. s r.o., DINANSI, s.r.o., DRONEBOTIX s.r.o., ESET spol. s r.o., EUROVEA, KVANT spol. s r.o., MAXONE, s.r.o., MENSA Slovensko, SEA – Agentúra pre vzdelanie a vedu, SIEA, AQUACORE s.r.o., PROMO ACTIVITY s.r.o., FUSION, s.r.o. Hlavní mediálni partneri: Best FM Rádio, TASR, Denník N. Mediálni partneri: Kam do mesta, Mladý vedec, PC REVUE, Quark, Radio THE END, Slovenka, SME, TECHBOX, TOUCHIT.

Spracovala a uverejnila: Marta Bartošovičová, NCP VaT pri CVTI SR

Informácie poskytol: Ján Lukáč, PR manager

www.vedeckyveltrh.sk

Program a vystavovatelia

Fotozdroj: www.vedeckyveltrh.sk/galerie

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky