Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa čoskoro začne jediná výstava orchideí na Slovensku

VEDA NA DOSAH

Návštevníci sa zoznámia s viac ako 700 jedincami rôznych kultivarov. Jedinečné sú vďaka viacerým vlastnostiam.

Na výstave budú zastúpené aj orchidey rodu Vanda. Zdroj: iStockphoto.com

Na výstave v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach budú zastúpené aj orchidey rodu Vanda. Zdroj: iStockphoto.com

Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pripravila pre verejnosť ďalšiu výstavu s názvom Orchidey – skvosty v ríši rastlín. Návštevníkom tentoraz predstaví viac ako 700 rastlín, predovšetkým druhy a kultivary rodov lišajovec, vanda, cymbídium, dendróbium a črievičkovec.

Prezrieť si ich môžu od 23. februára do 10. marca 2024 v skleníkoch košickej botanickej záhrady od 9. do 17. hod. Výstava bude doplnená predajom orchideí vo vestibule budovy záhrady.

Vynikajú viacerými vlastnosťami

Orchidey vynikajú viacerými vlastnosťami, nájdeme ich takmer v každom biotope na Zemi od tropických oblastí až po mierne pásma s výnimkou ľadovcov. Návštevníci ich môžu na výstave ľahko odlíšiť od iných rastlín práve tým, že vytvárajú typický súmerný kvet so špeciálnym usporiadaním jednotlivých častí. Zaujímavé sú však i ďalšími zvláštnosťami.

„Aj keď celá čeľaď Orchideaceae (vstavačovité) dostala pomenovanie podľa mena orchidey mierneho pásma Orchis (vstavač), ide o malý paradox, keďže väčšina orchideí žije v tropických oblastiach a úplne odlišným spôsobom. Orchidey mierneho pásma rastú na zemi, zatiaľ čo väčšina tropických orchideí žije epifyticky, teda prichytená vysoko na stromoch. Medzi výnimočné epifytické orchidey, zastúpené aj na výstave v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach, patria rastliny rodu Vanda pôvodom z juhovýchodnej Indie až južnej Číny. Návštevníkov zaujmú svojím sfarbením v rôznych odtieňoch modrej a purpurovej s tmavšou mozaikovitou kresbou,“ vysvetľuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi.

Nemajú vyživovacie pletivo

Netradičnou charakteristikou, ktorá sa objasnila až začiatkom 20. storočia a neskôr sa začala využívať pri komerčnom pestovaní orchideí, je vzťah medzi klíčením semien orchideí a hubami, respektíve ich produktmi.

Orchidey mierneho pásma žijú na zemi, zatiaľ čo väčšina tropických orchideí býva prichytená vysoko na stromoch. Zdroj: iStockphoto.com

Orchidey mierneho pásma žijú na zemi, zatiaľ čo väčšina tropických orchideí býva prichytená vysoko na stromoch. Zdroj: iStockphoto.com

„Semená orchideí totiž nemajú vyživovacie pletivo, takzvaný endosperm, ktorý je potrebným zdrojom výživy semenáčikov, kým nezačnú sami profitovať z fotosyntézy. Semená orchideí sú preto veľmi malé, jemné až práškovité, ale tvoria sa v obrovskom množstve. Veľkosť a množstvo semien týchto rastlín sme si mnohí preverili na vanilke – orchidei, ktorej fermentovaný plod (tobolku) poznáme a používame ako obľúbené korenie,“ objasňuje vedúca oddelenia tropickej a subtropickej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Valéria Kocová.

Voňavé skvosty

Okrem pestrosti farieb a veľkostí kvetov rôznych druhov či kultivarov sa budú môcť návštevníci pokochať aj voňavými skvostami. „Jednou z orchideí, ktorej sladká vôňa pripomína zmes púdru a ruží, je Pescatoria dayana. Ide o epifytickú orchideu pochádzajúcu z vlhkých tropických oblastí Panamy, Ekvádoru a Kolumbie. Jej voňavé kvety dorastajú do veľkosti 7 centimetrov, sú voskovité a dlhotrváce,“ dopĺňa a na výstavu srdečne pozýva Mártonfi.

Výstavu obohatia aj talentovaní študenti Strednej odbornej školy poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Košiciach, ktorí pripravia živé dekorácie vo vestibule budovy.

Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach má 74 rokov

Botanická záhrada patrí ako výskumné a pedagogické pracovisko UPJŠ v Košiciach k trom slovenským univerzitným botanickým záhradám. Vďaka svojej rozlohe a rozsahu zbierkového fondu sa pýši titulom najväčšej botanickej záhrady na Slovensku. Tento rok oslávi 74. výročie svojho založenia, aj keď prívlastok univerzitná jej patrí až od januára 1964.

Zdroj: TS UPJŠ v Košiciach

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky