Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach sa opäť stane domovom exotických motýľov

VEDA NA DOSAH

Jedinečná výstava s názvom Motýle exotických trópov potrvá do 2. júla.

Výstava Motýle exotických trópov potrvá do 2. júla. Zdroj: archív BZ UPJŠ v Košiciach

Výstava Motýle exotických trópov potrvá do 2. júla. Zdroj: archív BZ UPJŠ v Košiciach

Návštevníci a návštevníčky Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach si budú môcť od piatka 19. mája do 2. júla pozrieť denne v čase od 9. do 17. hodiny približne tritisíc jedincov zo sto druhov motýľov tropických oblastí Ameriky, Austrálie, Afriky a Ázie.

Vo vestibule Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach na Mánesovej 23 bude sprístupnená aj prezentácia preparovaných motýľov a iného hmyzu.

Motýle do botanickej záhrady priviezli vo forme kukiel, ktoré sa budú v špeciálne pripravených liahňach postupne liahnuť. Do botanickej záhrady ešte v ďalších termínoch privezú niekoľko kukiel. Zámerom organizátorov výstavy je umožniť návštevníkom uzrieť čo najviac druhov.

„V tomto roku sme rozšírili počet dodávateľov kukiel na troch partnerov. Príprava a plánovanie začiatku motýlej šou sa tak stali o niečo náročnejšie, ale výsledkom môže byť zaujímavé rozšírenie sortimentu prezentovaných druhov,“ informuje a na výstavu pozýva riaditeľ BZ UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi.

Veľa závisí od druhu motýľa a podmienok prostredia

Liahnutie motýľov trvá rôzne dlho v závislosti od druhu motýľa a podmienok prostredia. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí aj samotná aktivita už vyliahnutých motýľov. Keď je zamračené a chladno, motýle sú menej aktívne v porovnaní so slnečným a teplým počasím.

Jeden druh sa v skleníku usídlil

Po minuloročnej výstave sa jeden z druhov motýľov pochádzajúcich z trópov Strednej a Južnej Ameriky v expozičnom skleníku dokonca usídlil. Jeho populácia prežila aj náročné obdobie obmedzeného prístupu denného svetla počas zimných mesiacov.

„Červeno-čierny motýľ Heliconius erato lativitta je jedným z výnimočných motýľov, ktoré prežijú v dospelom štádiu svojho vývinu viac mesiacov. Väčšina bežných druhov motýľov po vyliahnutí z kukly ukončí svoju existenciu do dvoch týždňov.

V prípade, že druhy rodu Heliconius majú k dispozícii vhodné prostredie, t. j. možnosť nasávať nektár a zbierať vhodný peľ, sú však schopné prežiť ako dospelé lietajúce motýle aj päť mesiacov,“ priblížil vedúci oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry BZ UPJŠ v Košiciach Robert Gregorek.

„Zaujímavosťou tohtoročného repertoáru motýľov budú rôzne formy modrokrídlych druhov rodu Morpho, pri ktorých sa budú striedať odtiene krídel od belasej po sýtomodrú. Tieto jedince pochádzajú zo Strednej a z Južnej Ameriky,“ dopĺňa vedúci oddelenia zoológie a ochrany rastlín BZ UPJŠ v Košiciach Martin Suvák.

Zdroj: TS UPJŠ v Košiciach
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky