Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach vystavujú orchidey

VEDA NA DOSAH

Expozícia potrvá do 18. marca. Návštevníkov potešia i zaujímavé sprievodné aktivity.

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa začala výstava orchideí. Zdroj: iStockphoto.com

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa začala výstava orchideí. Zdroj: iStockphoto.com

V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach odštartoval v piatok 3. marca 11. ročník výstavy pod názvom Orchidey – skvosty v ríši rastlín.

Návštevníci expozície tentoraz uvidia viac ako 700 rastlín z vyše 100 botanických druhov, kultivarov alebo hybridov z 15 rodov orchideí, medzi nimi napríklad často pestovaný lišajovec, dendróbium, vandu, cymbídium alebo črievičkovec.

„Sme veľmi radi, že po jubilejnom 10. ročníku výstavy, ktorý bol predčasne ukončený z dôvodu pandémie koronavírusu, a po dvojročnej prestávke, ktorá nasledovala, môžeme návštevníkom priniesť ďalší ročník jednej z najnavštevovanejších výstav organizovaných v botanickej záhrade. Orchidey sú rastliny, ktoré ľahko podliehajú vývojovým zmenám a rýchlo sa medzi sebou krížia, preto sú jednotlivé rody a druhy orchideí také variabilné. To ponúka priestor šľachteniu a vďaka tisíckam hybridov a krížencov môžeme aj na našej výstave predstaviť pestrú paletu farieb, tvarov, ale i veľkostí týchto rastlín,“ informuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach Pavol Mártonfi, PhD.

Medzi orchideami môžeme nájsť rastliny od miniatúrnych jedincov až po veľké trsy rastlín. K najmenším rastlinám na výstave patria orchidey rodu Oncidium. Oncidium Twinkle vzniklo krížením, ktoré prinieslo množstvo farieb od bielej po červenú.  Najznámejší kultivar je biely a poznáme ho pod názvom Voňavá fantázia.

Miniatúrne i obrovské

Popri miniatúrnych rastlinách sú na výstave zastúpené tiež jedince, ktoré môžu v prírode pri kvitnutí dorásť až do výšky dvoch metrov. Jednou z takýchto orchideí je druh Phaius tancarvilleae, slovensky nazývaný fajus veľkolistý.

Rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie, Austrálie a tichomorských ostrovov. Ide o terestrickú orchideu, čo znamená, že nerastie prichytená na iných rastlinách, ale vyrastá priamo zo zeme. Jej listy môžu dorastať do dĺžky 30 centimetrov až jeden meter a kvety rastú spolu v súkvetiach v počte 10 až 25 kvetov.

Okrem toho zaujme aj veľkosť samotného kvetu, ktorý môže dosahovať 7 až 12 a pol centimetra.

Výstava potrvá do 19. marca a záujemcovia ju môžu navštíviť denne od 9. do 17. hodiny v expozičnom skleníku na Mánesovej ulici v Košiciach.

Okrem exponátov na účastníkov čaká i sprievodný program. Práve dnes (v sobotu 4. marca) sa návštevníci môžu zúčastniť na výtvarnom workshope pod vedením Ester Šefčíkovej. Kapacita je obmedzená, lístky na workshop si zakúpite vopred cez platformu tootoot.fm.

V sobotu 18. marca o 14.00 čakajú na záujemcov ukážky aranžovania orchideí v podaní floristu Miroslava Vargu.

Súčasťou celej výstavy je i predaj orchideí vo vestibule budovy.

Zdroj: TS UPJŠ v Košiciach

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky