Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Poznáme laureátov ocenenia Vedec roka SR 2020

VEDA NA DOSAH

V Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave si dnes prevzalo prestížne ocenenie 5 špičkových slovenských vedcov.

Laureáti ocenenia Vedec roka SR 2020. Zľava RNDr. Imrich Barák, prof. Ing. Marián Peciar, PhD., RNDr. Boris Klempa, DrSc., DrSc., RNDr. Ing. Katarína Kaľavská, PhD., Dr. h. c. prof. Ing. Michal Cehlár, PhD.

Laureáti ocenenia Vedec roka SR 2020. Zľava RNDr. Imrich Barák, DrSc.; prof. Ing. Marián Peciar, PhD.; RNDr. Boris Klempa, DrSc.; RNDr. Ing. Katarína Kaľavská, PhD.; Dr. h. c. prof. Ing. Michal Cehlár, PhD. Autor: Marián Zelenák, CVTI SR

Piati laureáti dosiahli mimoriadne úspechy v oblasti molekulárnej biológie, biobankingu, virológie, strojárstva a geotechnológií a uspeli vo veľkej konkurencii – tento rok porota vyberala víťaznú päticu spomedzi rekordných 84 nominácií.

Nad 24. ročníkom oceňovania významných vedcov, technológov a mladých výskumníkov prevzala záštitu prezidentka Zuzana Čaputová a slávnostné popoludnie svojimi vstupmi spríjemnilo sláčikové kvarteto VIVA QUARTET.

Štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis vo svojom príhovore pripomenul, že 24. ročník ocenenia Vedec roka SR je už druhým „pandemickým“ ročníkom.

„Som veľmi rád, že sa aj tento rok, napriek nepredvídateľnej pandemickej situácii, podarilo opätovne zorganizovať ocenenie Vedec roka. Nikdy predtým nebolo také evidentné, že veda je skutočne strategickým faktorom rozvoja modernej spoločnosti. Je na čase, aby sme si to všetci zapamätali a vážili si ľudí, ktorí ju aj tu na Slovensku robia na tej najvyššej úrovni,“ povedal.

Organizátorom podujatia je Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR), Slovenská akadémia vied (SAV) a Zväz slovenských vedeckotechnických spoločností (ZSVTS). Cieľom ocenenia je profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku.

Riaditeľ Odboru vnútornej politiky Kancelárie prezidentky SR Dušan Jaura sprostredkoval zúčastneným príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej. Prezidentka v ňom okrem iného upozornila na dôležitosť boja proti dezinformáciám: „Ak je spoločnosť dezinformovaná, podstatne sa tým znižuje jej schopnosť primerane reagovať na reálne hrozby. Jeden príklad za všetky: hoci sa vedcom podarilo získať účinné a bezpečné vakcíny proti koronavírusu, blahodarný efekt je ohrozený, ak sa pozitívny názor na prospešnosť vakcinácie nestane vo verejnosti dostatočne väčšinový.“

Viac informácií o podujatí a fotogalériu nájdete na TEJTO STRÁNKE.

Okrem štátneho tajomníka ministerstva školstva a riaditeľa Odboru vnútornej politiky Kancelárie prezidentky SR Dušana Jauru sa na podujatí zúčastnili aj štatutári: profesor Ján Kyselovič z CVTI SR, profesor Pavol Šajgalík zo SAV a profesor Dušan Petráš zo ZSVTS.

Za rok 2020 získali ocenenia v jednotlivých kategóriách tieto osobnosti:

  • Vedec roka: RNDr. Imrich Barák, DrSc.,(Ústav molekulárnej biológie, Slovenská akadémia vied) – za unikátne výsledky v oblasti fyziológie baktérií a objav vzniku bakteriálnych nanotrubíc ako prejav zomierajúcej bunky.
  • Mladá vedecká pracovníčka: RNDr. Ing. Katarína Kaľavská, PhD., (Národný onkologický ústav) – za rozvoj biobankingu pre nádorové ochorenia na Národnom onkologickom ústave a predklinický výskum v oblasti testikulárnych nádorov zo zárodočných buniek.
  • Inovátor roka: RNDr. Boris Klempa, DrSc., (Virologický ústav, Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied) – za inovatívny výskum nových metód diagnostiky SARS-Cov-2 využiteľný pre testovanie detí v školách, podiel na vývoji slovenských PCR testov a reprezentáciu Slovenska v projekte Európskeho vírusového archívu EVA-GLOBAL.
  • Technológ roka: prof. Ing. Marián Peciar, PhD., (Strojnícka fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave) – za mimoriadny prínos v oblasti vývoja nových netradičných a unikátnych technológií spracovania suchých aj vlhkých práškových a zrnitých látok, v oblasti pokrokových materiálov pre nasadenie v systémoch Industry 4.0 a výchovu mladých technológov.
  • Osobnosť medzinárodnej spolupráce: Dr. h. c. prof. Ing. Michal Cehlár, PhD., (Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, Technická univerzita v Košiciach) – za významný rozvoj medzinárodnej spolupráce v oblasti projektov, vedy a výskumu na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach.

Portál Veda na dosah v najbližších dňoch prinesie sériu rozhovorov s laureátmi ocenenia.

Logá partnerov ocenenia Vedec roka SR: Interway, SPP, Asseco, Tatravagónka Poprad, Datalan, SVOP, RTVS, VAT, Quark, Nextech, Veda na dosah.

(TL,DK)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky