Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Robot britských vývojárov dokáže pripraviť šaláty podľa videoreceptov

VEDA NA DOSAH

Robotickí kuchári svojimi schopnosťami stále výrazne zaostávajú za ľuďmi. Podľa odborníkov sa to však čoskoro môže zmeniť.

Postupne by sa mali roboty v identifikácii ingrediencií a učení sa nových receptov zrýchľovať. Zdroj: University of Cambridge

Roboty by sa postupne mali v identifikovaní prísad a v učení sa nových receptov zrýchľovať. Zdroj: University of Cambridge

Výskumníci z Cambridgeskej univerzity vyškolili robotického kuchára, aby sledoval videá o varení, učil sa z nich a podľa receptu pripravil pokrm. Do robotického kuchára naprogramovali kuchársku knihu s ôsmimi jednoduchými receptmi na šaláty.

Po tom, čo si robot pozrel video človeka pripravujúceho jeden z receptov, vedel identifikovať, ktorý šalát sa pripravuje, a dokázal ho zopakovať. Zo šestnástich videí, ktoré sledoval, zostavil správny recept až s 93-percentnou úspešnosťou.

Okrem toho rozpoznal prípravu dvojitej porcie a všimol si aj to, že ide o variáciu jedného konkrétneho receptu, nie o nový recept. „Je úžasné, koľko nuáns odhalil,“ konštatoval hlavný autor štúdie, kandidát na doktorandské štúdium v Bio-Inspired Robotics Laboratory profesora Fumiya lida Grzegorz Sochacki.

Sochacki s kolegami vymyslel osem jednoduchých šalátov, ktorých výrobu nafilmoval. Potom robotického kuchára vycvičili pomocou neurónovej siete. Neurónová sieť bola naprogramovaná tak, aby identifikovala množstvo jednotlivých surovín použité v ôsmich receptoch na šaláty (brokolicu, mrkvu, jablko, banán a pomaranč).

Pomocou techník počítačového videnia robot analyzoval každý záber videa. Okrem surovín dokázal presne identifikovať aj ďalšie predmety na obrazovke ako nôž, ruky či tvár človeka. Recepty a videá vedci neskôr previedli na vektory, ktoré robot použil na matematické operácie. Následne dokázal vyhodnotiť podobnosť medzi ukážkou a vektorom.

Na konci experimentu robot správne rozpoznal aj ukážku nového šalátu, ktorý dovtedy nevidel, pridal ho do svojej kuchárskej knihy a vyrobil ho.

Časom sa budú zrýchľovať

Videá, ktoré vedci pre robot pripravili, nemohli byť príliš zložité. Figurovalo v nich len niekoľko druhov ovocia a zeleniny a boli nakrútené vo výrazne pomalšom tempe než tie, na ktoré sme zvyknutí z internetu. Všetky ingrediencie museli byť na videách dobre viditeľné. Robot by mal totiž problém spoznať mrkvu, pokiaľ by ju kuchár na videu schovával z väčšej časti v ruke. Musela byť na obrazovke vidno celá.

Roboty svojimi schopnosťami za ľuďmi zatiaľ výrazne zaostávajú, časom by sa však mali zrýchliť.

Výsledky výskumu zverejnené v časopise IEEE Access ukazujú, že práve videoobsah môže byť nesmierne cenným a bohatým zdrojom údajov pre automatizovanú výrobu potravín.  Mohol by umožniť rýchlejšie, plynulejšie a menej finančne náročné nasadenie robotických šéfkuchárov.

Výzvou pre vedcov teda zostáva, ako vycvičiť robotického kuchára tak, aby sa učil rovnako rýchlo a kvalitne ako ľudia. Inžinieri veria, že v budúcnosti si roboty popri rozoznávaní ingrediencií spoľahlivo zapamätajú aj to, ako a v akom poradí sa do receptov pridávajú prísady.

Zdroje: University of Cambridge, EurekAlert!

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky