Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí vedci opísali nový druh vzácneho veľkého hada

VEDA NA DOSAH

Názov Elaphe druzei dostal podľa etnicko-náboženskej komunity drúzov.

Daniel Jablonski. Zdroj: Univerzita Komenského v Bratislave

Daniel Jablonski. Zdroj: Univerzita Komenského v Bratislave

Vedci pod vedením Daniela Jablonskiho z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (UK) opísali nový druh veľkého hada, ktorého pozorovania v prírode sú extrémne vzácne a v literatúre známe len 50 rokov. Výsledky ich práce publikovali v prestížnom časopise Scientific Reports (Nature).

Je zároveň aj ohrozeným druhom

Tento plaz bol mylne zaradený do iného druhu, avšak ako ukázali nové dáta, ide o evolučne unikátnu a geograficky izolovanú populáciu, ktorú nazvali Elaphe druzei. Názov dostal podľa etnicko-náboženskej komunity drúzov, ktorí obývajú horské oblasti Blízkeho východu a majú povesť mierumilovných, spolupracujúcich, pohostinných a veľmi vzdelaných ľudí.

Nový druh sa dnes vyskytuje len v horách južnej Levanty, presnejšie Libanonu, Sýrie a Izraela na ploche cca 3000 kilometrov štvorcových. Keďže mu vyhovuje špecifické horské prostredie, ktoré sa vzhľadom na klimatické zmeny rýchlo mení, a územie, ktoré obýva, je fragmentárne a politicky komplikované, ide už teraz o kriticky ohrozený druh.

Na medzinárodnom výskume spolupracovala aj Katarína Šoltys z Prírodovedeckej fakulty UK.

Elaphe druzei. Zdroj: Scientific Reports (David David, Daniel Jablonski)

Obľúbené užovky

Od staroveku sa hady rodu Elaphe (užovky) vyskytujú v našej kultúre, mýtoch, medicíne a náboženstve. Ide najmä o tri druhy – E. quaturorlineata, Zamenis longissimus (predtým E. longissima) a Z. situla (predtým Elaphe situla) –, ktoré mali chrániť ľudí pred chorobami a uštipnutím jedovatým hadom. Ich pôvod môžeme hľadať už v starovekej egyptskej, židovskej a mezopotámskej kultúre.

Danielovi Jablonskimu sa v roku 2019 podarilo opísať vzácnu užovku Elaphe urartica, ktorá je teraz súčasťou ZOO Praha. Svoje pomenovanie dostala podľa starovekého arménskeho kráľovstva. Viac o zoologických objavoch vedca a živote plazov sa dozviete z nášho rozhovoru Zoológ Daniel Jablonski: Evolúcia plazov je fascinujúca, je to príbeh nás všetkých.

„Prechádzam sa, obraciam kamene, dívam sa do štrbín, najčastejšie pátram v noci. Hľadám plazy a obojživelníky na miestach, kde by sa mohli ukrývať. Pomerne bežne sa mi stáva, že idem za nejakým druhom živočícha a nájdem úplne iného,“ približuje spôsob hľadania neznámych živočíchov Daniel Jablonski.

Zdroj: FB Univerzita Komenského v Bratislave, VEDA NA DOSAH

(JM)

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky