Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Samičky hadov majú tiež klitoris, potvrdila nová štúdia

VEDA NA DOSAH

Objav austrálskej výskumníčky môže zásadne zmeniť pohľad na hadí sex.

Zmije majú dva klitorisy. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Hadie penisy vedci študujú už desiatky rokov, samičie pohlavné orgány však dosiaľ prehliadali, a to i napriek skutočnosti, že mnohé živočíšne druhy vrátane všetkých cicavcov klitoris majú.

Teraz sa však situácia zmenila. Nová štúdia totiž potvrdila, že samičky hadov klitoris majú. Nie jeden, ale rovno dva! Podľa štúdie zverejnenej v odbornom časopise Proceedings of the Royal Society B: biological sciences sú oddelené tkanivom a skryté na spodnej strane chvosta, zložené hlavne z nervov, kolagénu a červených krviniek.

Austrálski a americkí vedci skúmali spolu deväť druhov hadov z Austrálie, Pacifiku, Ameriky a Afriky a zistili, že klitorisy samičiek každého z nich sú dokonca celkom iné – niektoré ich majú tenké a natiahnuté, iné zasa celkom veľké, až akoby svalnaté.

Genitálie hadích samíc sú napokon celkovo veľmi rozmanité, rovnako ako sú rôzne aj penisy hadích samčekov. Ako tvrdí spoluautorka štúdie a evolučná biologička z univerzity La Trobe Jenna Crowe-Ridell, podľa genitálií možno dokonca rozlišovať jednotlivé druhy.

Výskum, ktorý iniciovala študentka Univerzity v Adelaide v Austrálii Megan Folwellová, môže podľa odborníkov celkom zmeniť pohľad na hadí sex.

Pozrite si

Vedci sa totiž doteraz domnievali, že kopulácia hadov je predovšetkým aktom plným samčej agresie a bolesti, keďže samčeky majú na pároch penisov (takzvaných hemipémoch) ostne a háčiky smerujúce dozadu. Do vaginálnej dutiny teda síce vniknú pohodlne, no keď z nej penis vyťahujú, zvyčajne samičku zrania.

Zaužívaný postoj, že samička hada z kopulácie nič nemá, nová štúdia možno vyvráti. Keďže hadím samičkám našli klitorisy, je celkom pravdepodobné, že cítia počas kopulácie aj rozkoš.

Ide však zatiaľ iba o tézu. Na to, aby sa vedci o funkcii hadieho klitorisu dozvedeli viac, musia ešte podrobnejšie preskúmať nervy smerujúce doň a z neho.

Zdroje: BBC, ABC

(af)

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky