Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Výskum v Oriente, tajomné hady a iné druhy, ktoré ešte nepoznáme

Alžbeta Králiková

Zoológ Daniel Jablonski, známy objavmi nových obojživelníkov a plazov, rozpráva o ich identifikácii.

Grafika k podcastu so zoológom Jablonskim. Na obrázku je had. Zdroj: CVTI SR

Množstvo druhov obojživelníkov a plazov žijúcich na Zemi ľudstvo pozná a informácie o nich si vieme ľahko dohľadať. Vo svete sú však stále aj miesta, na ktorých žijú živočíchy, ktoré ešte v žiadnej encyklopédii nenájdeme. Pri objavení nového druhu zvieraťa je pre zoológov dôležité dešifrovať jeho pôvod a zamerať sa i na pôsobenie prostredia, v ktorom žije. O zaradení nových druhov a ich charakteristike, a tiež o tom, ako sa realizuje samotná identifikácia prostredníctvom komplexnej štúdie, sa dozviete počúvaním nového dielu podcastu Veda na dosah. Za týmito objavmi cestuje zoológ doktor Daniel Jablonski, s ktorým sme sa porozprávali nielen o náročnosti jeho ciest po Oriente, ale tiež o potenciálnych nových živočíchoch či všeobecne o kultúre rôznych krajín.

Mgr. Daniel Jablonski, PhD., je zoológ a pôsobí ako odborný asistent na Katedre zoológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Zaoberá sa evolúciou, taxonómiou, genetickou diverzitou, rozšírením a ochranou obojživelníkov a plazov. Za týmito živočíchmi cestuje po celom svete, najmä na Balkánsky polostrov, Blízky východ a do Strednej Ázie. Spolupracuje s viacerými vedeckými inštitúciami a množstvom zahraničných kolegov. Publikoval viac ako 200 odborných prác a opísal niekoľko nových druhov stavovcov.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky