Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

České dráhy chcú do vlakov zaviesť internet spoločnosti SpaceX Elona Muska

VEDA NA DOSAH

Cieľom je zabezpečiť cestujúcim maximálny komfort vďaka stabilnému internetovému pripojeniu na satelitný Starlink.

Žena s laptopom telefonuje vo vlaku. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Český štátny vlakový dopravca České dráhy (ČD) plánuje vo vlakoch testovať pripojenie na internet prostredníctvom satelitného pripojenia Starlink spoločnosti SpaceX, ktorého majiteľom je miliardár Elon Musk.

O plánoch, ktoré predstavil generálny riaditeľ spoločnosti Michal Krapinec počas výročnej tlačovej konferencie týkajúcej sa výsledkov hospodárenia Českých dráh, informuje na svojich stránkach český web Zdopravy.cz.

Stabilný internet počas celej cesty

Cieľom je zlepšiť dostupnosť Wi-Fi pripojenia vo vozňoch štátneho dopravcu, ktorý sa už viac nechce spoliehať na nestabilný signál mobilných operátorov. Dráhy sú odkázané na vonkajší signál mobilných operátorov, ktorý je na hlavných tratiach mimo husto osídlených oblastí nestabilný. Napríklad jazda po koridore z Pardubíc do Brna neposkytuje internetový komfort, aký by mal byť v dnešnej dobe samozrejmosťou.

Podľa Krapinca je pripojenie na internet jednou z najžiadanejších služieb zo strany cestujúcich aj objednávateľov verejnej dopravy. Ešte tento rok chcú ČD pripojenie zabezpečiť pre 900 spojov.

Rokujú so SpaceX

V súčasnosti rokuje vedenie ČD so spoločnosťou SpaceX miliardára Elona Muska.

Spoločnosť SpaceX, známa aj vlastným vesmírnym programom, buduje sieť satelitov Starlink, ktoré poskytujú nezávislé širokopásmové internetové pripojenie. Využívajú systém tisícok družíc, pričom v roku 2027 ich má byť na obežnej dráhe spolu 17 000.

České dráhy podľa Krapinca rokujú o zapožičaní dvoch rôznych technológií, pričom jedna z nich je finančne náročnejšia. „Uvidíme, ktorá z nich bude pre naše potreby adekvátna,“ uviedol.

Prieskum uskutočnili pracovné tímy ČD aj v zahraničí, kde zisťovali, ako funguje spolupráca zahraničného dopravcu so spoločnosťou SpaceX. Pilotnú prevádzku by mali ČD spustiť do dvoch mesiacov. Následne sa budú údaje vyhodnocovať, uviedol Krapinec na margo časového horizontu, v akom plánujú ČD zaviesť satelitný internet vo svojich vlakoch.

Nová technika

Aktuálne prebieha výmena technológií v 195 vozoch pre diaľkovú a Pražskú integrovanú dopravu. Najstaršie routery vymieňa dcérska firma ČD-Telematika.

V rámci súčasného zlepšovania klasického Wi-Fi pripojenia dostane novú techniku 131 rýchlikových vozov, 3 riadiace vozy, 12 poschodových vozov Pražskej integrovanej dopravy a 49 vozov v siedmich jednotkách railjet.

„Wi-Fi sme zaviedli vo vlakoch už dávnejšie, a tak je pôvodná technológia už v mnohých ohľadoch prežitá. Rozhodli sme sa preto urobiť výmenu za moderné, výkonné zariadenia, ktoré posilnia Wi-Fi a pripojenie na internet predovšetkým v diaľkových vlakoch,“ opísal plány ČD Krapinec.

Ako prvé mali Starlink dráhy na Floride

Prvou železničnou službou na svete, ktorá zaviedla Starlink, bola spoločnosť Brightline na Floride v roku 2023. Týkala sa vtedy piatich vlakov premávajúcich na trase Miami a West Palm Beach.

V súčasnosti poskytuje spoločnosť bezplatné Wi-Fi na svojich staniciach a vo vlakoch. Vďaka pripojeniu Starlink sa rýchlosť sťahovania pri zachovaní nízkej latencie zvýšila na 50 Mb/s alebo viac.

Cestujúci tak môžu vo vlakoch streamovať televízne programy, hrať hry online či viesť videohovory.

Službu Starlink využívajú aj Ukrajinské a Litovské železnice.

Spoločnosť SpaceX poskytuje službu Starlink nielen vo vlakoch, ale aj na výletných lodiach a v komerčných lietadlách. Napríklad prevádzkovateľ lietadiel JSX nedávno dokončil vybavenie všetkých lietadiel spoločnosti anténami Starlink, ktoré umožňujú prijímať vysokorýchlostný internet počas letu.

Zdroj: Zdopravy.cz, PCMag.com

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky