Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Prihláste sa do výnimočnej vedeckej súťaže pre stredoškolákov BARSIV 2024

VEDA NA DOSAH

Víťazný tím sa dostane na mesačnú letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov tigra v Indii.

Súťaž BARS 2024. Zdroj: SAV

Súťaž BARSIV 2024. Zdroj: SAV

Stredoškolákom, ktorí sa neboja dobrodružstva, je určená vedecká súťaž BARSIV (2024). Tímy, ktoré najlepšie vypracujú zadané úlohy, postúpia do finále na zámku v Smoleniciach, kde absolvujú štvordňové sústredenie spojené so školením s vedcami a odborníkmi na prežitie.

Víťazný tím sa dostane na mesačnú letnú vedeckú výpravu do prapôvodných lesov tigra v krajine pod Himalájami v Indii. Projekt sa uskutočňuje aj v spolupráci s Harvardovou univerzitou v USA, Cambridgeskou univerzitou vo Veľkej Británii a univerzitou Sorbonna vo Francúzsku.

Kto sa môže prihlásiť?

Do súťaže sa môžu prihlásiť trojčlenné tímy stredoškolákov. V prvom kole je ich úlohou vypracovať viaceré teoretické a praktické úlohy, ktoré majú preveriť ich usilovnosť, vynaliezavosť, názory a reakcie na neriešiteľné úlohy. „Úlohy do veľkej miery prichystali účastníci minulých ročníkov. Pri praktických úlohách musia súťažiaci zveľadiť svoje vlastné prostredie,” opísal zadania vedúci organizačného tímu súťaže Peter Vršanský z Ústavu zoológie SAV, v. v. i. V projekte BARS takto doteraz legálne s certifikátmi vysadili takmer 10 000 pôvodných neovocných stromov – celý nový les.

Vypracované práce treba odovzdať do 14. apríla 2024. Podmienky účasti, ako aj znenie úloh nájdete v priloženom súbore.

Víťazi BARS2 (zľava Marek, Ela, Veronika, Adam, Jakub) pod jedným z najstarších stromov na svete. Podľa letokruhov v zachovanej obalovej časti má strom Sugi 3 500 rokov. Jeho skutočný vek je však oveľa vyšší, možno dokonca 7 400 rokov. UNESCO WH Jakušima, Japonsko, 2023. Zdroj: Peter Vršanský

Víťazi BARS2 (zľava Marek, Ela, Veronika, Adam, Jakub) pod jedným z najstarších stromov na svete. Podľa letokruhov v zachovanej obalovej časti má strom Sugi 3 500 rokov. Jeho skutočný vek je však oveľa vyšší, možno dokonca 7 400 rokov. UNESCO WH Jakušima, Japonsko, 2023. Zdroj: Peter Vršanský

Na víťazov čaká mesiac v prírode

Práce vyhodnotí odborná porota a do finále vyberie päť najlepších tímov. Ich členovia získajú možnosť absolvovať exkluzívne školenie od vedcov, odborníkov na prežitie a špeciálnych jednotiek. „Na sústredení na Smolenickom zámku preveríme odolnosť finalistov a ich schopnosť riešiť praktické úlohy. Zistíme tiež, ako vedia sami seba organizovať, spolupracovať a férovo súťažiť a pomáhať konkurencii,” doplnil paleobiológ. Sústredenie sa uskutoční v máji.

Zo sústredenia v Smoleniciach vzíde víťazný tím, ktorému bude v spolupráci s indickými vedcami komplexne hradená dobrodružná vedecká výprava. Víťazi budú mať možnosť prežiť mesiac v prírode, navštívia lesy, budú stopovať šelmy, zaznamenávať živočíchy neznáme pre vedu, prispejú k ochrane, pomôžu medzinárodným vedeckým tímom a zúčastnia sa na vykopávkach fosílií vo vrstvách s dinosaurami. Termín expedície sa s víťazmi (partnermi projektu) dohodne podľa situácie.

Úspech aj vo svete

Vedeckú súťaž pod záštitou UNESCO organizuje Slovenská akadémia vied v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Veľvyslanectvom Indie na Slovensku (J. E. Apoorva Srivastava) a so združením AMBA.

BARSIV nadväzuje na úspešný medzinárodný vedecký a ochranársky projekt SUMACO 2015, vďaka ktorému sa víťazi súťaže stali súčasťou vedeckej výpravy tímu Petra Vršanského do džungle v Ekvádore. O jeho aktivitách a objavoch vtedy na titulnej stránke informovala aj spravodajská televízia BBC. Projekty BARS1 a BARS2 sa úspešne uskutočnili v Indii (Himaláje 2022) a v Japonsku (Jakušima – najstaršie stromy sveta 2023), z čoho sa rovnako pripravujú správa a film pre BBC. Projekt prebieha v súčinnosti s J. E. Jasuhirom Kawakamim (Japonsko) a projektom BARS3 na ostrove Hokkaido.

Zdroj: SAV

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky