Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Začal sa šestnásty ročník Prešovskej detskej univerzity

VEDA NA DOSAH

Bohatý program, na ktorom sa tento rok zúčastní 263 detí, bude zameraný na 30. výročie vzniku Slovenskej republiky.

V Prešove sa dnes imatrikuláciou začal 16. ročník Prešovskej detskej univerzity. Zdroj: PU v Prešove

V Prešove sa dnes imatrikuláciou začal 16. ročník Prešovskej detskej univerzity. Zdroj: PU v Prešove

Na Prešovskej univerzite v Prešove sa dnes imatrikuláciou začal 16. ročník Prešovskej detskej univerzity (PDU), ktorá vyvrcholí v piatok 14. júla slávnostnou promóciou.

Bohatý program, ktorý bude tento rok zameraný na 30. výročie vzniku Slovenskej republiky, čaká na 263 malých vysokoškolákov. 161 detí sa bude vzdelávať v rámci študijnej skupiny bakalárček a 102 študentov v skupine magisterček.

„Keď sme pred 16 rokmi otvárali Prešovskú detskú univerzitu, mnohí nás varovali, že to nie je dobrý nápad, lebo sa nám na ňu nik neprihlási, veď študenti sú v lete na dovolenke, na kúpaliskách, a určite nebudú chcieť tráviť prázdniny v škole. A opak je pravdou. Každý rok máme naplnenú kapacitu, ktorú dokonca z roka na rok navyšujeme,“ povedal počas imatrikulácie malým vysokoškolákom jeden z hlavných organizátorov PDU Martin Javor.

Tridsať rokov Slovenskej republiky

Vzhľadom na to, že Slovenská republika slávi tento rok 30. výročie svojho vzniku, ústrednou témou detskej univerzity je motto „Slovensko 30 rokov“. Organizátori mu prispôsobili aj časť svojich aktivít. „Deti budú pomyselne cestovať po Slovensku, naučia sa, kto riadi náš štát, ako je Slovensko vnímané formou rozhlasu, spoznajú kultúrne pamiatky, zájdu na návštevu k južným aj východným susedom, vyrobia si origami a komiks,“ priblížil Javor program bakalárčekov.

Tiež sa naučia, ako sa bezpečne správať na cestách. Vyriešia záhady prísloví a porekadiel. Zistia, že remeslo má zlaté dno. Rozpoznajú hviezdy nad Slovenskom. Počas krátkych prednášok sa dozvedia informácie o slovenskom športe, zdravom životnom štýle, slovenskom folklóre a novodobých slovenských dejinách.

Bakalárčekovia počas výučby. Zdroj: PU v Prešove

Bakalárčekovia počas výučby. Zdroj: PU v Prešove

Magisterčekovia sa zasa zúčastnia na fantazijnej ceste od západu po východ Slovenska. Absolvujú slovný duel mapujúci ich vedomosti o Slovensku a skúsia si pripraviť vlastnú reportáž a kultúrne vystúpenie súvisiace s ľudovými tradíciami. Objavovať Slovensko a jeho osobnosti histórie môžu pritom tiež v knižnici Prešovskej univerzity, informuje Lenka Pasternáková, riaditeľka Ústavu pedagogiky, andragogiky a psychológie Fakulty humanitných a prírodných vied PU, ktorá v rámci PDU zastrešuje študijný program magisterček.

Športový festival, návšteva múzea a úradu

Súčasťou detskej univerzity bude aj „športový festival“ na Fakulte športu PU. Deti sa budú môcť stretnúť s úspešnými športovcami, ktorí sú absolventmi PU.

Zaujímavosťou 16. ročníka detskej univerzity bude okrem návštevy Krajského múzea v Prešove aj prehliadka tamojšieho mestského úradu, kde sa deti dozvedia o jeho fungovaní a zoznámia sa s dejinami mesta Prešov.

„Aj tento rok máme na zreteli, že deti sú tým najúprimnejším publikom, ale aj najprísnejším kritikom. Bude pre nás ocenením, keď sa s nimi na detskej univerzite stretneme aj o rok. Moje veľké poďakovanie patrí všetkým lektorkám a lektorom, tútorkám a tútorom, ktoré a ktorí počas tohto vzdelávacieho programu vytvárajú príjemnú atmosféru,“ uzatvára Pasternáková.

O Prešovskej detskej univerzite

Na PDU sú vytvorené dve študijné skupiny. Prvou je bakalárček (žiaci 1. – 4. ročníka ZŠ) a druhou magisterček (žiaci 5. – 9. ročníka ZŠ, respektíve zodpovedajúcich tried 8-ročných gymnázií).

Vyučovanie v rámci PDU bude prebiehať každý deň od 8.00 do 16.00 hod. O malých vysokoškolákov sa bude počas celého týždňa starať takmer 60 tútorov z radov študentov univerzity a viac ako 40 lektorov.

I tento rok sú deti rozdelené do menších farebne rozlíšených skupiniek a jednotlivé aktivity budú realizované vo veľkých prednáškových aulách, átriách, ale tiež vo vonkajšom prostredí.

Zdroj: TS PU v Prešove
(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky