Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VEDA NA DOSAH prináša interaktívnu mapu Slovenska pre nadšencov poznania

VEDA NA DOSAH

Mapa ponúka rýchly prístup k aktuálnym informáciám o centrách vedy, múzeách, hvezdárňach a botanických záhradách v našej krajine.

Obrazok mapky Kam za vedou

Obrázok mapy Kam za vedou. Zdroj: CVTI SR

Vedecko-popularizačný portál VEDA NA DOSAH od svojho založenia v roku 2015 prináša na jednom mieste novinky zo sveta vedy a techniky rôzneho druhu. Nájdete na ňom rozhovory, reportáže, aktuality z domova aj zo sveta, informácie o podujatiach pre fanúšikov vedy či kvízy pre tých, ktorí si chcú preveriť svoje znalosti z rozličných vedeckých odborov.

Odteraz bude na VEDE NA DOSAH trvalo umiestnená interaktívna mapa Slovenska, ktorá umožňuje rýchly prístup k aktuálnym informáciám o centrách vedy, múzeách, hvezdárňach a botanických záhradách v našej krajine. V skutočnosti je ich ešte oveľa viac, my sme vyberali prevažne tie s technicko-vedeckým zameraním. Navyše sa môžete dozvedieť niečo aj o vedecko-technických centrách, ktoré sa nachádzajú blízko za hranicami našich susedov, teda v Českej republike, Rakúsku, Maďarsku a Poľsku.

Na foto: Interiér Zážitkového centra vedy Aurelium. Zdroj: CVTI SR

Interiér Zážitkového centra vedy Aurelium. Zdroj: CVTI SR

Bratislavský kraj sa pýši Aureliom

V Bratislave patrí prvenstvo múzeám. Navštíviť môžete Archeologické múzeum Slovenského národného múzea (SNM), Múzeum dopravy, Železničné múzeum, Múzeum školstva a pedagogiky i Prírodovedné múzeum SNM.

Domácich aj exotických rastlín sa môžete nabažiť v Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave. Z nedávno revitalizovanej a sprístupnenej Kochovej záhrady, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, na vás zas dýchne kúsok histórie.

Naše hlavné mesto sa v rámci Slovenska pýši jedinečným moderným Zážitkovým centrom vedy Aureliom, kde sa môžete zoznámiť s fungovaním rôznych fyzikálnych zákonov prostredníctvom hravých interaktívnych exponátov.

A nenechajte si ujsť ani návštevu Astronomického a geofyzikálneho observatória v Modre, ktoré slúži tiež ako seizmologické pracovisko. Zaujímavosťou je jeho prístupnosť po turistickom chodníku smerom na Veľkú homoľu.

Čo viete o včelách?

V Trnavskom kraji je maličká hvezdáreň v obci Sobotište, ktorú založil v roku 1972 Ladislav Košinár, vtedajší riaditeľ miestnej základnej školy, a dodnes funguje vďaka kolektívu dobrovoľníkov.

Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci má observatórium s druhým najväčším ďalekohľadom na Slovensku a prístrojovú techniku na veľmi dobrej úrovni. Kvalitné planetárium umožňuje na kopulu premietať Slnko, Mesiac, planéty, hviezdy viditeľné voľným okom a Mliečnu dráhu v rôznych ročných obdobiach.

Trnavský kraj však láka aj Včelárskou záhradou v Smoleniciach, v ktorej sa návštevníci môžu dozvedieť o včelárstve a spracovaní včelích produktov prostredníctvom umelecky stvárnených edukatívnych prvkov.

V Piešťanoch sa nachádza napríklad Balneologické múzeum Imricha Wintera so stálou expozíciou mapujúcou dejiny a vývoj kúpeľov a kúpeľníctva na Slovensku.

V Energolande približujú evolúciu energie

V Nitrianskom kraji v Mochovciach sa nachádza unikátny Energoland, v ktorom sa návštevník môže nechať previesť expozíciou približujúcou celú evolúciu energie od veľkého tresku až po blízku budúcnosť.

Každý, koho zaujíma história Rimanov na Slovensku, môže navštíviť Podunajské múzeum v Komárne, ako aj národnú kultúrnu pamiatku Rímsky vojenský tábor v Iži.

Dunajský Limes je súčasťou širšieho celku Hranice Rímskej ríše.

Rímske lapidarium v Komárne, súčasť lokality Hranice rímskej ríše – Dunajský Limes. Zdroj: Múzeum mesta Bratislavy

Za návštevu stoja aj Botanická záhrada v Nitre či Arborétum Mlyňany Slovenskej akadémie vied (SAV) vo Vieske nad Žitavou. Milovníkov vesmíru v tomto kraji čakajú napríklad hvezdárne v Nitre, Hurbanove a Leviciach.

Dve múzeá, ktoré založili nadšenci dopravných prostriedkov

V Trenčianskom kraji by mohlo fanúšikov letectva zaujať Letecké múzeum Slávnica v Dubnici nad Váhom so zbierkou historických lietadiel. Vzniklo z podnetu členov Aeroklubu Dubnica, ktorí sa už ďalej nemohli pozerať na voľne chátrajúce lietajúce stroje.

Súkromní nadšenci založili aj Technické moto múzeum v Novákoch. Prezentuje zbierku historických vozidiel, motocyklov, rôznu hasičskú techniku, remeselné a poľnohospodárske náradie, historické uniformy a mnoho ďalších predmetov, ktoré boli neodmysliteľnou súčasťou života našich predkov.

I tento kraj má svoju hvezdáreň, a to v meste Partizánske, niekdajších Baťovanoch, ktoré je hlboko späté s históriou výroby obuvi.

Banskobystrický kraj poteší milovníkov prírody

V Banskobystrickom kraji si prídu na svoje najmä milovníci rastlín a lesov. V Banskej Štiavnici môžete navštíviť botanickú záhradu aj Lesnícke arborétum Kysihýbel, vo Zvolene Arborétum Borová hora i Lesnícke a drevárske múzeum. Kraj ponúka taktiež vstup do hvezdární, a to v Žiari nad Hronom, Banskej Bystrici a Rimavskej Sobote.

Steelpark vysvetľuje magnetizmus i elektrinu

Hvezdárne a planetárium sú dostupné tiež v Košickom kraji. Nájdete tam aj vlastnú botanickú záhradu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a v Nižnej Myšli môžete navštíviť Rozárium u Bohušov, kde rastie 1 200 ruží zo 180 odrôd.

Unikátom kraja je Steelpark, park vedy a zábavy, ktorý prináša zážitok zo spoznávania deťom z materských a základných škôl, ako aj stredoškolákom. Čakajú ich tu hravé exponáty, ktoré vysvetľujú napríklad princípy magnetizmu a elektriny, ale aj hlavolamy, prostredníctvom ktorých si môžu overiť svoju inteligenciu.

V Košiciach je na Slovensku jedinečné Múzeum letectva, kde je vystavených až päťsto exponátov.

Expozícia tatranskej prírody

Ani Prešovský kraj nie je v tomto smere chudobný. Nechýbajú v ňom hvezdárne, observatórium, ale ani múzeá. Zájsť si môžete napríklad do Krajského múzea v Prešove a Múzea špeciálneho školstva v Levoči. Prostredníctvom stálej expozície druhého spomenutého môžete nenútenou formou spoznať potreby a život znevýhodnených jedincov.

Zaujímavú expozíciu tatranskej prírody, v ktorej sa dá pozorovať 330 druhov tatranských rastlín a stromov, osídľujúcich rôzne biotopy, môžete navštíviť v Tatranskej Lomnici.

V Žilinskom kraji je Archeologické múzeum v prírode

Taktiež Žilinský kraj poteší fanúšikov múzeí. Len pod hlavičkou SNM sa ich v ňom nachádza až päť – Etnografické múzeum, Múzeum slovenskej dediny, Múzeum Martina Benku, Múzeum kultúry Čechov na Slovensku, Múzeum kultúry Rómov na Slovensku a Múzeum Andreja Kmeťa, ktoré plní úlohu regionálneho vlastivedného centra Turca.

Zaujímavým projektom je Archeologické múzeum v prírode Liptovská Mara – Havránok. Je to areál s náznakovými rekonštrukciami obytných, fortifikačných a kultových objektov z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej, jednej z najznámejších a najdôležitejších lokalít púchovskej kultúry na Slovensku.

Za pozornosť tiež stojí Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Skrátka, ak vás zaujíma veda, na Slovensku sa nemôžete nudiť, v ktoromkoľvek kraji sa ocitnete. A aby ste mali v tomto smere informácie o najaktuálnejších podujatiach a expozíciách, nezabúdajte pravidelne sledovať portál VEDA NA DOSAH a našu mapu vedy.

(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky