Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

VIDEO: Ako mať kvalitné vzťahy alebo je naozaj nešťastím s nikým nechodiť?

VEDA NA DOSAH

Nestihli ste prednášku doktorky Nikoly Kallovej o partnerských vzťahoch a o živote nezadaných ľudí? Pozrite si video.

Aprílová Vedecká cukráreň, ktorá sa uskutočnila v utorok 9. apríla 2024 v Centre vedecko-technických informácií (CVTI SR), sa venovala téme Ako mať kvalitné vzťahy alebo je naozaj nešťastím s nikým nechodiť?

Doktorka Nikola Kallová v prednáške predstavila mýty aj pravdy týkajúce sa šťastných vzťahov, ktoré podložila štatistikami zahraničných výskumov. Vypočujte si prednášku a zistite, či je k šťastiu skutočne potrebný partnerský vzťah, ako sa podľa výskumov žije single ľuďom, aké výhody má život nezadaných a aké sú tri podmienky kvalitného vzťahu.

Tlaky vyvíjané zvonka

Spoločenské normy vyvíjajú na človeka tlak, že k tomu, aby bol šťastný, potrebuje mať vzťah a založiť si rodinu. Tieto hodnoty sú podľa doktorky Kallovej dôležité najmä pre staršiu generáciu.

Podľa Kallovej tým vzniká určitá stigma v spoločnosti: „Čo chcem ja a čo chce spoločnosť. Fungujeme tak medzi dvoma tlakmi. Stigma sa však u mladšej generácie zmenšuje.“

Je partnerstvo zárukou šťastného života?

Výskumy posledných dvadsať rokov skúmajú, ako manželský a partnerský vzťah vplýva na šťastie. Výsledky hovoria o tom, že ľudia žijúci v manželstve alebo v partnerstve sú šťastnejší. V posledných rokoch sa však dostáva do popredia aj výskum o ľuďoch, ktorí žijú bez partnera, sú slobodní, teda single.

Hoci výsledky výskumov hovoria o tom, že ľudia žijúci vo vzťahu sú šťastnejší, najnovšie výskumy paradoxne tvrdia, že to platí aj pre slobodných.

Single neznamená osamelý

Najšťastnejší ľudia nemusia teda nutne žiť vo vzťahu. Výskumy ukazujú, že rozhodujúce sú osobnostné kvality, ktoré prispievajú k šťastiu. Šťastní ľudia sú podľa doktorky Kallovej „vysoko sociálni, majú veľa kvalitných vzťahov, ktoré nemusia byť nutne romantické“. Môže ísť aj o domáce zvieratko, ktoré človeka robí šťastným.

Podľa doktorky Kallovej si treba všímať, aké sú vzťahy, ktoré udržiavame: „Vysoko funkčné vzťahy sú kvalitné, a preto prinášajú aj spokojnosť a šťastie. Záver je teda taký, že ide o to, aby bol vzťah kvalitný.“ Ak je niekto osamelý a vstúpi kvôli tomu do vzťahu, vzťahy majú tendenciu byť nezdravé.

Výhody života nezadaného človeka

Aj ľudia, ktorí žijú sami, sú spokojní a cítia sa šťastne. Nemusia sa nutne cítiť osamelo. „Singlehood“ má podľa doktorky Kallovej viaceré výhody. Nezadaný človek má viac času na seba, môže sa zamýšľať nad svojimi prioritami, viac si uvedomuje sám seba. Musí čeliť rôznym situáciám sám, naučí sa ich zvládať, čo ho robí rezilientným.

Od partnerov často preberáme vzorce, pozitívne aj negatívne. Tí, čo žijú sami, majú priestor na experimentovanie, majú slobodu. Podľa Kallovej v partnerstve sloboda do veľkej miery zaniká.

Nezadaní majú širší repertoár záľub, keďže „sú nútení zameriavať sa na extrakurikulárne aktivity“. Ľudia žijúci v partnerských vzťahoch majú podľa Kallovej skôr tendenciu držať sa a zotrvávať vo svojom kruhu.

Tri podmienky kvalitného vzťahu

Zručnosti, vďaka ktorým máme kvalitné vzťahy, prirovnáva mladá vedkyňa Nikola Kallová k svalu. Vzťah je dobrý alebo zlý podľa toho, ako máme natrénované zručnosti. Niektorí ľudia nie sú stavaní na to, aby mali zdravé vzťahy, môžu však na sebe pracovať. Pomôcť môžu aj tri podmienky kvalitných vzťahov (zjednodušená kategorizácia):

Aktívne počúvanie

Ľuďom často chýba schopnosť komunikovať, s čím pracujú aj terapeutické prístupy. Dialóg spočíva v tom, že si vypočujú toho druhého a snažia sa vžiť do jeho úlohy. Odporúča sa zopakovať, čo ten druhý hovorí. Získame tým spoločnú pôdu na diskusiu a vyhneme sa tomu, že si len budeme vymieňať názory bez toho, aby sme sa navzájom počúvali. Partneri by mali pracovať ako tím. Zamedzí sa tomu, aby do vzťahu vstupovali prebytočné a nechcené emócie. Podľa štatistiky strávia ľudia žijúci v šťastnom vzťahu rozhovorom päť a viac hodín týždenne.

Úprimnosť, nie manipulácia

Človek by mal byť úprimný k partnerovi a predovšetkým k sebe. Nemal by si niečo nahovárať. Keď sa o svoje myšlienky delí s partnerom, nemal by ich používať na manipuláciu. Ľudia často nevedia byť úprimní ani k sebe. Svoje potreby potom prezentujú inak, než aké v skutočnosti sú.

Často prekrývame reálne pocity, čo potom skĺzne do výčitiek a do kritiky toho druhého. Dobrou pomôckou je každý večer si povedať, čo nás robí šťastnými a čo nám robí radosť. Pokiaľ dokážeme identifikovať reálne emócie a vieme ich partnerovi prezentovať, ma to pozitívny efekt. Podľa štatistiky až 65 percent šťastných párov uvádza, že ich partner je zároveň ich najlepším priateľom. Keď ľudia vnímajú svoj vzťah ako jednotku, ktorá ich presahuje, majú aj vyššie skóre na škále kvalitných vzťahov.

„Ty“ láska

Postaviť seba a svoje potreby nad vzťah je dobré. Vtedy sme so sebou vyrovnaní a vieme toho druhého prijať takého, aký je. Na inšpiráciu aj poučenie predstavila doktorka Kallová na záver prednášky niekoľko reálnych príbehov mladých Slovákov a Sloveniek, ktorým romantické a intímne vzťahy namiesto radosti priniesli nešťastie.

O prednášajúcej

Mgr. Nikola Kallová, PhD., je mladou vedeckou pracovníčkou Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied, v. v. i., v Bratislave. Výskumu partnerských a intímnych vzťahov sa venuje piaty rok. Okrem iného sa v ňom zameriava na to, či a ako vzťahy súvisia so šťastím, prípadne čo z toho možno uplatniť v školskej praxi. Inšpiráciu na svoju prácu hľadá na výskumných pobytoch v zahraničí, a to v USA či v Juhoafrickej republike. V súčasnosti intenzívne pracuje na novom štvorročnom projekte, ktorý sa zaoberá schopnosťou mladých ľudí na Slovensku ponaučiť sa zo svojich romantických skúseností. Popri výskume ju zamestnáva pozícia výkonnej redaktorky medzinárodného vedeckého časopisu Human Affairs.

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky