Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Pozývame na vianočný špeciál Vedy v CENTRE: MEDicína

VEDA NA DOSAH

Marcela Bučeková, výskumníčka včelích produktov, priblíži využitie medu v lekárstve a viacero jeho druhov prinesie na ochutnávku.

Banner k podujatiu Veda v CENTRE na tému MEDicína. Prednášajúca: Mgr. Marcela Bučeková, PhD.

Zdroj: CVTI SR

Jednou z potravín, ktoré hojne používame v našej kuchyni, je vzácny produkt včiel – med. Môže byť nápomocný napríklad pri hojení rán, popálenín, ale i v liečbe bakteriálnych a vírusových infekcií. Jeho jedinečné zloženie má totiž liečivé účinky.

Aký je rozdiel medzi medom z mesta a medom z vidieka? Ako vieme rozoznať kvalitný med od menej kvalitného? Čo sa stane s prospešnými látkami v mede, ak ho zamiešame do horúceho čaju?

O mede a jeho využití v medicíne sa budeme rozprávať v decembrovej Vede v CENTRE vo štvrtok 15. decembra 2022 o 17.00 hod. v CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A v Bratislave. Môžete sa tešiť aj na ochutnávku rôznych druhov medu. Hostkou vianočného špeciálu bude Mgr. Marcela Bučeková, PhD., z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied.

Podujatie sa uskutoční 15. decembra 2022 o 17.00 hod. v CVTI SR na Lamačskej ceste 8/A v Bratislave v konferenčnej miestnosti na 2. poschodí. Prednáška sa bude zároveň streamovať a záznam z nej bude neskôr dostupný na Youtube CVTI SR. Ak vás táto téma zaujala, otázky k nej posielajte do 14. decembra 2022 na mail vnd@cvtisr.sk.

Med disponuje významnými biologickými vlastnosťami vďaka svojej komplexnosti a obsahu viac ako 200 rôznych látok pochádzajúcich zo včiel a z rastlín, a to bez ohľadu na svoj pôvod. Jedinečná vlastnosť medu spočíva v jeho schopnosti bojovať s infekciou na viacerých úrovniach, čo baktériám znemožňuje prežiť a predstavuje nádej v boji s antibiotickou rezistenciou.

Molekuly, ktoré sa podieľajú na antibakteriálnej aktivite, sú často zapojené aj do iných biologických účinkov, ako je antioxidačný, protizápalový a imunomodulačný. Vďaka nim sa med v súčasnosti úspešne používa tiež v klinickej praxi, najmä v liečbe hojenia rán. Okrem lokálnej aplikácie patrí medzi dôležité funkčné potraviny, pretože jeho užívanie pôsobí blahodarne na naše zdravie. V prednáške sa dozviete o overených mechanizmoch biologických účinkov medu a ich využití v bioinžinierstve.

Mgr. Marcela Bučeková, PhD., pôsobí v Laboratóriu apidológie a apiterapie v Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied (ÚMB SAV) v Bratislave. Špecializuje sa na výskum včelích produktov, predovšetkým proteínov včelieho pôvodu a ich biologických vlastností. Počas doktorandského štúdia na spomínanom ústave sa v odbore molekulárna biológia venovala charakterizácii imunomodulačných účinkov medu a včelej kašičky v procese hojenia rán. V roku 2018 získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska 2017/2018 v kategórii prírodné vedy a chémia.

Za svoje úspechy vo výskume získala príspevok z Podporného fondu Štefana Schwarza. Okrem publikačnej práce sa zaoberá i popularizačnými aktivitami. Je spoluzakladateľkou projektu Medové laboratórium. V ňom zaviedli testovanie antibakteriálnej aktivity medov, ktorú si môžu dať otestovať včelári, výrobcovia medov aj konzumenti.

Medové laboratórium získalo Cenu za transfer technológií v kategórii Počin v oblasti transferu technológií v rámci konferencie COINTT 2022 (Cooperation Innovation Technology Transfer). ÚMB SAV dostal za metódu stanovenia antibakteriálneho potenciálu medu v súťaži exponátov na Medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstave Agrokomplex 2022 v Nitre cenu Zlatý kosák v kategórii veda a výskum.

Čo je vedecká kaviareň?

Vedecké kaviarne pod názvom Veda v CENTRE organizuje pre širokú verejnosť pravidelne každý posledný štvrtok v mesiaci o 17.00 hod. Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) pri Centre vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) v Bratislave. Prvá kaviareň sa uskutočnila 21. mája 2008.

Zdroj: CVTI SR
(GL)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky