Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Najčítanejšie články, galérie, kvízy a hry v roku 2016

Marián Zelenák

Najčítanejšie články, kvízy a hry v roku 2016

Vedecko-popularizačný portál VEDA NA DOSAH ponúka množstvo noviniek, informácií a zábavy zo sveta najmä slovenskej vedy a techniky. Radi čítate a zíkavate tým nové informácie alebo Vás viac upútajú obrazy a videá? Fascinujú Vás hry, pri ktorých sa niečo nové dozviete alebo otestujete vlastné možnosti? Aj preto sa s našimi čitateľmi chceme podeliť o najčítanejšie a najúspešnejšie články, galérie, kvízy a hry v roku 2016.

Najčítanejšie články v roku 2016

Planétka vo vesmíre je pomenovaná po mladej Slovenke január
Planétka vo vesmíre je pomenovaná po mladej Slovenke

Michaela Brchnelová je hlavnou hrdinkou spotu „Odkaz z budúcnosti“ z kampane Future Generation. Hlavnou ideou spotu je poukázať na to, aký význam a dosah môže mať práca našich mladých výskumníkov pre ďalšie generácie. Aj keď momentálne niektoré veci ešte nie sú uskutočniteľné, v budúcnosti sa môžu stať úplnou samozrejmosťou.
Izolácia prírodných látok z plodov liečivých rastlín február
Izolácia prírodných látok z plodov liečivých rastlín

Prešovskou univerzitou zarezonoval úspech. Získala historicky prvý patent. Tím odborníkov, konkrétne tím Katedry ekológie na Fakulte humanitných a prírodných vied v Prešove, pod vedením doc. RNDr. Ivana Šalamona, CSc., vypracoval technológiu izolácie prírodných látok z plodov liečivých rastlín.
Jana Mojžišová – nominovaná v ankete Slovenka roka 2016 marec
Jana Mojžišová – nominovaná v ankete Slovenka roka 2016

Prof. MVDr. Jana Mojžišová, PhD. – rektorka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Od skončenia štúdia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach tu pôsobí ako vedecko-výskumná pracovníčka a pedagogička. Jej priekopnícke práce vo výskume infekčných chorôb psov a mačiek našli odozvu aj za hranicami Slovenska.
Viera Stopjaková – nominovaná v ankete Slovenka roka 2016 apríl
Viera Stopjaková – nominovaná v ankete Slovenka roka 2016

Prof. Ing. Viera Stopjaková, PhD., prodekanka pre vedu a výskum na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, profesorka na Ústave elektroniky a fotoniky. Pracuje v oblasti mikroelektroniky, konkrétne v návrhu a implementácii obvodov a systémov integrovaných na čipe. Podieľala sa na riešení viac ako dvadsiatich domácich a medzinárodných projektov.
Vedkyňa roka SR 2015: doc. Monika Rychtáriková z STU Bratislava máj
Vedkyňa roka SR 2015: doc. Monika Rychtáriková z STU Bratislava

Doc. Ing. Monika Rychtáriková, PhD. (1975, Bratislava) – docentka na Katedre konštrukcií pozemných stavieb Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. Doc. Ing. Monike Rychtárikovej, PhD., bolo dňa 10. mája 2016 v Primaciálnom paláci v Bratislave udelené ocenenie Vedkyňa roka SR 2015.
VIDA! Science centre, zábavný vedecký park v Brne jún
VIDA! Science centre, zábavný vedecký park v Brne

Na brnianskom výstavisku v Čechách v minulom roku slávnostne otvorili nové vedecké centrum VIDA! (VIDA! Science centre). Na ploche takmer 5 tis. metrov čaká na ihravých objaviteľov 150 interaktívnych exponátov, vďaka ktorým môžu lepšie porozumieť svetu okolo nás. Unikátna expozícia je rozdelená do štyroch hlavných tematických sekcií.
Na DANUBE UP v Bratislave sa predstaví aj Divadlo fyziky z Brna júl
Na DANUBE UP v Bratislave sa predstaví aj Divadlo fyziky z Brna

V sobotu 9. júla 2016 v rámci podujatia DANUBE UP v Bratislave (Eurovea) majú deti i dospelí jedinečnú možnosť zažiť vystúpenie Divadla fyziky z Brna. Vystúpenia budú o 11.00 a 13.00 hod. Aktivity v stánkoch však budú už od 9.00 hod. Fyzikálna show potrvá do 14.00 hod.
Vedecký tím Juraja Gregáňa objavil proteín zodpovedný za opravu DNA august
Vedecký tím Juraja Gregáňa objavil proteín zodpovedný za opravu DNA

Vedci pod vedením docenta Juraja Gregáňa z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave objavili nový proteín Dbl2, ktorý umožňuje opraviť poškodenú genetickú informáciu (DNA) a tiež umožňuje sexuálne rozmnožovanie. Vďaka tomuto objavu bude možné lepšie pochopiť, ako bunka opravuje poškodenú DNA.
Tajomstvá svetla a zvuku budú odhalené. Vedecká show opäť mieri na Slovensko! september
Tajomstvá svetla a zvuku budú odhalené. Vedecká show opäť mieri na Slovensko!

Už ste niekedy premýšľali o tom, prečo počas búrky vidíme najprv blesk a až o nejaký čas neskôr počujeme hrom? Alebo ste sa dokonca pokúsili spočítať, ako je od vás búrka ďaleko? Napadlo vám niekedy, prečo počujeme to, čo sa deje za rohom, ale nevidíme to? Prečo sa svetlo pri prechode do iného média láme?
Nobelova cena za rok 2016 – poznáme prvých laureátov október
Nobelova cena za rok 2016 – poznáme prvých laureátov

Október je vo vedeckej komunite nesporne ostro sledovaný mesiac. Práve v jeho prvej polovici sa totiž vyhlasujú laureáti Nobelovej ceny. Ide o prestížne ocenenie, ktoré sa každoročne udeľuje už od roku 1901. Cena je zakotvená v poslednej vôli švédskeho vedca a priemyselníka Alfreda Nobela (1833 – 1896), vynálezcu dynamitu.
Vedecko-technickým tímom roka 2016 sa stal aj kolektív Výskumno-vývojového centra AUTOMOTIVE november
Vedecko-technickým tímom roka 2016 sa stal aj kolektív Výskumno-vývojového centra AUTOMOTIVE

Vývoj, výroba a implementácia technologickej aplikácie kolaboratívneho robota do výrobného i nevýrobného procesu automobilky ŠKODA AUTO, a. s. Takým niečím sa zaoberá pracovný kolektív, ktorý si vyslúžil Cenu za vedu a techniku 2016 v kategórii Vedecko-technický tím roka.
Chémia lásky december
Chémia lásky

V rámci Týždňa vedy a techniky si mohli návštevníci najrozličnejších podujatí, ktoré sa počas neho konali, vychutnať na pôde Centra vedecko-technických informácií SR aj niekoľko odborných prednášok, a to v rámci bloku s názvom „Utorok s chémiou“. Jednou z nich bola aj prednáška doc. Ing. Petra Szolcsányiho, PhD., s príťažlivým názvom Chémia lásky.

 

Najnavštevovanejšie kvízy a hry za rok 2016

Keďže bez zábavy by bol život nudný, tak sme aj v roku 2016 priniesli niekoľko nových kvízov. Naše kvízy majú za cieľ aj niečo nové čitateľa naučiť.

O ľudskom tele I. O ľudskom tele I.
Chemické prvky – polokovy, nekovy, halogény a vzácne plyny Chemické prvky – polokovy, nekovy, halogény a vzácne plyny
Hra Pexeso Hra Pexeso
O počítačových pojmoch I. O počítačových pojmoch I.
Nenáročné matematické úlohy I. Nenáročné matematické úlohy I.

Najnavštevovanejšie foto a video galérie za rok 2016

Noc výskumníkov 2016 fotogaléria
Noc výskumníkov 2016
Zážitkové centrum vedy – Aurelium videogaléria
Zážitkové centrum vedy – Aurelium

 

Spracoval a uverejnil: Marián Zelenák, NCP VaT pri CVTI SR

Foto: Pixabay.com

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky