Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Slováci majú vážny problém s obezitou. Akú rolu zohráva genetika?

Lenka Dudlák Sidorová

Štíhla línia nie je iba o kráse, ale v prvom rade o zdraví.

Grafika. Zdroj: CVTI SR

Obezita je epidémiou 21. storočia, ktorá je príčinou množstva úmrtí aj u mladých ľudí. Až dve tretiny Slovákov majú nadváhu či obezitu, ktorá postihuje každý orgán v tele.

Riziko vzniku obezity môže ovplyvniť už spôsob pôrodu. U detí narodených cisárskym rezom sa obezita vyskytuje výrazne viac.

Obezita tiež zvykne byť výsledkom duševnej prázdnoty a nedostatku sebaúcty. Dobrou správou je, že najvýznamnejšie faktory obezity vieme ovplyvniť my sami. Účinným opatrením proti nadváhe vie byť aj mestská infraštruktúra.

Akú rolu pri priberaní na váhe zohráva genetika? Dokáže schudnúť každý? Je cukor ako droga? Dajú sa kalórie spaľovať mozgom pri písaní diplomovky či v práci? Akým spôsobom obezita zabíja?

S doktorkou Adelou Penesovou sme v podcaste Veda na dosah objasnili napríklad aj to, prečo tehotná žena nemá jesť za dvoch ľudí, ako aj niekoľko ďalších hoaxov spojených s nadváhou a priberaním.

MUDr. Adela Penesová, PhD. pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied (SAV). Je hlavnou riešiteľkou medzinárodných, národných, ako aj európskych projektov so zameraním na výskumu obezity, diabetu, hypertenzie a sklerózy multiplex. Je tiež jednou zo zakladajúcich členov a prezidentkou Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu. Na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave prednáša patologickú fyziológiu.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky