Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Vedci v Nemecku skúmali muža, ktorý sa dal 217-krát zaočkovať proti covidu

VEDA NA DOSAH

Jeho imunitný systém funguje celkom normálne, bez akýchkoľvek odchýlok. Proti vírusu SARS-CoV-2 je však v porovnaní s druhými výrazne odolnejší.

Imunitný systém muža funguje aj po viac ako 200 očkovaniach správne. Zdroj: iStockphoto.com

Imunitný systém muža funguje aj po viac než 200 očkovaniach správne. Zdroj: iStockphoto.com

Vedci z univerzity v nemeckom Erlangene skúmali vzorky krvi muža, ktorý sa nechal viac ako 200-krát zaočkovať proti covidu. Na základe toho zistili, že jeho imunitný systém funguje celkom normálne. Výskumníci však zdôraznili, že ide o ojedinelý prípad a neodporúčajú takýto postup opakovať.

Vedci muža skontaktovali na základe novinových článkov, ktoré informovali o jeho enormnom záujme o očkovanie. Tím výskumníkov z univerzity Friedricha Alexandra v bavorskom Erlangene skúmal vzorky mužovej krvi počas niekoľkých rokov. Zistil pritom, že jeho imunitný systém nielenže funguje celkom normálne, ale určité obranné bunky a protilátky proti vírusu SARS-CoV-2 sa uňho vyskytovali výrazne častejšie než u ľudí, ktorí podstúpili len štandardné tri očkovania.

Dovtedy nebolo jasné, ako sa podobné hyperočkovanie, ako to skupina vedcov nazvala, prejaví na ľudskom imunitnom systéme. Výsledky svojej štúdie publikovali vedci v odbornom časopise Lancet Infectious Diseases.

Dal sa zaočkovať z osobných dôvodov

Muž sa podľa vlastných slov dal 217-krát zaočkovať z osobných dôvodov, 134 očkovaní oficiálne potvrdili aj úrady. Keď ho vedci kontaktovali, aby sa v Erlangene podrobil rôznym testom, ihneď súhlasil. „O náš výskum prejavil veľký záujem,“ uviedol Kilian Schober z Ústavu mikrobiológie na univerzite v Erlangene.

Výsledok štúdie ukázal, že muž má veľké množstvo T-buniek proti ochoreniu covid-19. Ide o takzvané efektorové T-bunky, ktoré si pamätajú prekonané infekcie a zabíjajú patogény, čím bojujú proti vírusu. Ich počet bol vyšší ako u porovnávacej skupiny osôb očkovaných trojkombináciou vakcín. Vedci zároveň v prípade efektorových T-buniek nezistili žiadnu únavu, boli rovnako účinné ako u normálne očkovaných osôb. Počet protilátok proti ochoreniu sa v dôsledku toho výrazne zvýšil.

Osem rôznych vakcín

Muž bol celkovo očkovaný ôsmimi rôznymi vakcínami vrátane rôznych dostupných mRNA vakcín. „Zistenie, že aj napriek takejto mimoriadnej hypervakcinácii sa u muža nevyskytli žiadne rozpoznateľné vedľajšie účinky, zodpovedá dobrej všeobecnej znášanlivosti prípravkov,“ poznamenal Schober.

Výskumníci však zdôrazňujú, že ide o ojedinelý prípad. Z výsledkov sa nedajú vyvodiť ďalekosiahle závery či dokonca odporúčania pre celú populáciu. Vedci, lekári i zástupcovia ministerstiev zdravotníctva jednotlivých krajín odporúčajú očkovanie najmä ľuďom nad 65 rokov a chronicky chorým, vhodné je dať sa zaočkovať raz ročne na jeseň, podobne ako proti chrípke.

Zdroj: České noviny

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky