Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Ministerstvo vytvorilo pre školy príručku o očkovaní proti ochoreniu COVID-19

Denisa Koleničová

Spolupracovali na nej aj doktori Elena Prokopová a Marek Kajan, tvorca podcastu Očami farmácie.

3D ilustrácia koronavírusu. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pripravilo jednoduchú príručku pre žiakov a učiteľov o ochorení COVID-19. 

Obsahuje základné informácie o očkovaní, o spôsobe predchádzania nákaze alebo odpovede na často kladené otázky. Brožúra je dostupná online vo forme pdf

Nejde len o to poskytnúť fakty. Ľudia nie sú stroje a nepozeráme sa len na informácie, ale aj na formu a emócie, ktoré s dátami prichádzajú,” hovorí Marek Kajan, obsahový tvorca brožúry. 

V krátkom rozhovore vysvetľuje, prečo prijal ponuku ministerstva podieľať sa na tvorbe príručky. Ozrejmuje, čo bolo pre neho pri jej tvorbe najťažšie a ako vníma v spoločnosti konverzáciu ohľadom očkovania. 

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vytvorilo príručku, ktorá má pomôcť šíriť dôležité informácie o ochorení COVID-19 a očkovaní proti nemu. Ako ste pomáhali pri jej tvorbe?

Mojou úlohou v tomto projekte malo byť zodpovedanie za obsah. Na základe úvodného stretnutia som vytvoril dva obsiahlejšie dokumenty o očkovaní. Tieto dokumenty poslúžili ako základ pre tvorbu brožúry. Vybrali sa najdôležitejšie informácie. Tie sme prepísali do podoby, ktorá je ľahko zrozumiteľná a pochopiteľná pre širokú verejnosť. Snažil som sa poskytnúť odpovede na najčastejšie otázky ohľadom očkovania proti covidu-19 a podať ich ľahko čitateľným jazykom.  

Prečo ste túto ponuku prijali? 

Ponuka spočívala v informovaní o vakcínach. To je v podstate to, čo robím na dennej báze prostredníctvom svojho projektu. Podať kvalitné informácie širokej verejnosti je z môjho pohľadu, najmä v dnešnej dobe, nesmierne dôležité. 

Nepravdy, dezinformácie a klamstvá majú dopad na zdravie nás všetkých. Je potrebné ich vyvážiť faktami. Aj preto som ocenil iniciatívu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a veľmi rád spolupracoval na vytvorení brožúrky, ktorá je podľa mňa edukatívna a zároveň podaná pútavou formou.

Čo bolo pre vás pri tvorbe obsahu najťažšie? 

Brožúrka obsahuje informácie, ktoré sa dlhodobo snažím komunikovať cez svoj projekt Očami farmácie. V podstate som mal preto už všetky potrebné podklady. Náročné je podľa mňa prezentovať komplexné informácie formou, ktorá ľudí zaujme. Nejde len o to poskytnúť fakty. Ľudia nie sú stroje a nepozeráme sa len na informácie, ale aj na formu a emócie, ktoré s dátami prichádzajú. Preto je dôležité pridať k faktom aj niečo navyše, napríklad ich podať formou príbehu v peknej forme a s pútavou grafikou. V podstate to musí ľudí baviť.

Prečo je dôležité rozličnou formou ľuďom neustále pripomínať, že očkovanie je cesta von z pandémie? 

Lebo je to pravda. Máme nespočetne veľa príkladov z histórie. Osýpky? Vyhladené očkovaním. Pravé kiahne? Vyhladené očkovaním. Najväčší zabijaci v histórii boli zastavení práve vďaka očkovaniu do takej miery, že tieto ochorenia môžeme vidieť už len na obrázkoch. Vakcíny predstavujú najefektívnejšiu zbraň proti vírusom. Je preto dôležité, aby sme o tom vedeli a využili túto zbraň najlepšie, ako vieme. 

Funguje to? Darí sa podľa vás zvyšovať informovanosť ľudí v súvislosti s očkovaním?

Konverzácia v spoločnosti ohľadom vakcín sa postupne posúva. V každom bode sa síce objaví nejaká dezinformácia, ktorá zaujme určitú časť populácie, a urobí sa z nej haló, no na konci dňa sú nepravdivé informácie vyvrátené, veda napreduje a očkovanie pokračuje. Postupne prichádzajú dáta zo sveta, najmä z krajín, ktoré sú lídrami v očkovaní. Z týchto dát vidíme, že očkovanie naozaj funguje a čoskoro to budeme vidieť aj u nás. Zaočkovaní ľudia nebudú trpieť ťažkým covidom-19, nebudú hospitalizovaní a nebudú zomierať. Tým sa budú chcieť zaočkovať ďalší a ďalší ľudia a situácia sa bude zlepšovať.

 

 

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky