Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Európska lieková agentúra neodporúča liečiť Covid-19 Ivermektínom

VEDA NA DOSAH

Podľa agentúry by mali lekári používať liek len v sledovaných klinických štúdiách.

Pilulky Ivermektínu. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok, Zdroj: iStockphoto.com

Európska lieková agentúra (EMA) preskúmala najnovšie dáta o použití lieku Ivermektín pri liečení Covidu-19 a dospela k záveru, že dostupné údaje nepodporujú jeho použitie pri tomto ochorení. Výnimkou môžu byť dobre navrhnuté klinické štúdie. 

Informovala o tom na svojich webových stránkach v pondelok 22. marca 2021. 

V Európskej únii je Ivermektín vo forme tabliet schválený na liečbu ochorení, ktoré spôsobujú parazitické červy, alebo vo forme krémov a mastí na ošetrenie pokožky pri kožnom ochorení ružovka. Okrem toho je tiež schválený aj ako veterinárny liek, ktorý sa používa na liečenie vnútorných i vonkajších parazitov v prípade rozličných druhov zvierat. 

Ivermektín nie je v Európskej únii schválený na použitie proti ochoreniu Covid-19 a EMA zdôrazňuje, že nedostala ani akúkoľvek žiadosť o takéto použitie. 

Agentúra preverila nové dáta

Po posledných správach o Ivermektíne, ktoré sa objavili v médiách a rôznych publikáciách, sa EMA rozhodla preskúmať nové informácie o lieku. 

Pri posudzovaní agentúra hodnotila najnovšie publikované dôkazy, laboratórne štúdie, klinické štúdie aj metaanalýzy.

Laboratórne štúdie zistili, že Ivermektín môže blokovať replikáciu vírusu SARS-CoV-2, ale pri oveľa vyšších koncentráciách lieku, než sú koncentrácie v súčasne povolených dávkach. 

Výsledky klinických štúdií boli rôznorodé. Niektoré výskumy hovorili o potenciálom prínose lieku, iné zase tvrdili, že sa žiaden nepreukázal. 

EMA zdôrazňuje, že vo väčšine štúdií bola len malá vzorka pacientov alebo sa v nich vyskytovali iné obmedzenia. V niektorých experimentoch boli napríklad použité rôzne režimy dávkovania alebo lekári používali Ivermektín súbežne s iným liekom. 

Viac nežiaducich účinkov

Aj keď pacienti liek všeobecne dobre znášajú v dávkach, ktoré sú povolené pre iné ochorenia, agentúra pripomína, že množstvo vedľajších účinkov by mohlo pri vyššej koncentrácii Ivermektínu vzrásť. 

Koncentrácie lieku, ktoré by v pľúcach účinkovali proti vírusu SARS-CoV-2, sú totiž vyššie než tie, ktoré sa používajú v schválenej forme Ivermektínu proti parazitickým červom. 

Toxicitu v prípadoch, keď sa Ivermektín používa pri vyšších dávkach, preto EMA nemôže vylúčiť. 

Agentúra preto dospela k záveru, že použitie Ivermektínu na prevenciu alebo liečbu ochorenia Covid-19 v súčasnosti nemožno odporúčať mimo kontrolovaných klinických štúdií. 

Na vyvodenie záverov o tom, či je produkt účinný a bezpečný pri prevencii a liečbe Covidu-19, sú potrebné ďalšie dobre navrhnuté randomizované štúdie. 

Zdroj: EMA

(DK)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky