Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

V čom pandémia spôsobená HIV pripomína tú súčasnú?

Galina Lišháková

Na začiatkoch oboch boli v hre špina aj peniaze. No nie v takom zmysle, ako by si to želali konšpirátori.

Vírus HIV napadá bunky. Zdroj: iStockphoto.com

Obrázok ilustruje ako vírus HIV preniká do bunky. Zdroj: iStockphoto.com

V rámci Európskeho týždňa testovania 2022, ktorý sa začal 24. novembra, môžete na Slovensku požiadať o  bezplatné vyšetrenie krvi na HIV, ale aj hepatitídu typu B a C.  Túto možnosť ponúka 11 regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) – v Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre, Prešove, Trenčíne, Žiline, Martine, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Nových Zámkoch a Žiari nad Hronom.

Európsky týždeň testovania 2022 vyvrcholí 1. decembra, keď si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS.

Z viacerých uhlov pohľadu

Hoci vírus HIV, pôvodca ochorenia AIDS, a vírus SARS-Cov-2, strojca pandémie covidu, sa prenášajú rozličnými spôsobmi a na prvý pohľad majú odlišné kultúrne významy, v skutočnosti je viac toho, čo ich spája. Oba prenikli do civilizovaného sveta z džungle, a príznačne pre človeka, v hre boli aj špina a peniaze. No nie v takom zmysle, ako by si to želali konšpirátori.

Zlá hygiena, sex a krv

Predpokladá sa, že ľudský vírus HIV zmutoval pri lovoch šimpanzov a makakov z dvoch obdobných vírusov, ktoré ich postihovali. Kým pri pátraní po pôvodcovi SARS-Cov-2 vedci zistili, že veľmi podobné vírusy napadajú netopiere aj luskony, zatiaľ potvrdili len toľko, že ich ľudský variant určite pochádza od zvierat.

Podľa štúdie o genéze HIV uverejnenej v prestížnom vedeckom magazíne Science sa do sveta rozšíril po železnici, ktorú v Kongu postavili Belgičania – africký štát bol v tom čase ich kolóniou. Od 20. rokoch minulého storočia po jej trati cestovali muži za prácou do banských oblastí na juhovýchode Konga, ale aj za hranice (v roku 1948 sa ňou previezlo milión cestujúcich ročne). Väčší pomer mužov ako žien v tamojšej populácii podnietil väčší rozkvet obchodu so sexom.

Neskôr chorobe AIDS, syndrómu získanej straty imunity, prischla stigmatizujúca nálepka choroby homosexuálov, ale do sveta ju rozšírili heterosexuáli. Napomohlo tomu však aj používanie nesterilizovaných ihiel na klinikách pohlavných chorôb v Kongu.

Vírusy. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Zlé hygienické podmienky a preľudnenosť sa spájajú tiež s miestom prepuknutia epidémie covidu, za ktoré sa považuje veľtrh s potravinami vrátane živých zvierat vo Wu-chane.

HIV napáda imunitný systém človeka tak, že telo nie je schopné brániť sa chorobám. Bez liečby vedie k tak závažnému poškodeniu imunitného systému, že vedie k narastajúcemu počtu pridružených infekcií.

Koronavírus SARS-CoV-2 spôsobujúci covid, môže viesť k ťažkému akútnemu respiračnému syndrómu, ktorý môže sprevádzať množstvo ďalších symptómov aj niekoľko mesiacov po prekonaní akútnej fázy ochorenia. Podobnosti a odlišnosti medzi oboma vírusmi a ich pandémiami prehľadne zhŕňa článok na portáli Medical News Today, my s sústredíme len na niektoré z nich.

Mnohé vlády AIDS aj ochorenie covid popierali

Obe pandémie vyvolali v populácii veľký strach, narušili každodenný život a spôsobili šok. Avšak väčšina svetových vlád na ne reagovala popieraním, bagatelizovaním, oneskorenými reakciami a zanedbaním. Napríklad juhoafrický prezident Thabo Mbeki v rokoch 1999 až 2008 popieral vedecký konsenzus, že HIV je príčinou AIDS, a zaviedol politiku, ktorá odopierala pacientom s AIDS antiretrovírusové lieky. Odhaduje sa, že tým mohol zapríčiniť smrť vyše 360-tisíc ľudí. Podľa denníka The Guardian až pod medzinárodným tlakom v auguste 2003 dovolil spustiť národný program na prevenciu prenosu HIV z matky na dieťa a v roku 2004 národný program liečby dospelých.

Rovnako popieral existenciu covidu brazílsky exprezident Bolsonaro. Z presvedčenia, že brazílsky národ získa kolektívnu imunitu, dokonca odmietol kúpiť vakcíny, za čo ho vinia zo smrti približne 95 000 ľudí.

Dobrovoľná ochrana je nevyhnutná

Hoci sa vírus HIV neprenáša tak jednoducho ako SARS-CoV-2, v oboch prípadoch závisí od vôle jednotlivca, ako bude chrániť seba i ostatných a to je ďalšia dôležitá podobnosť. Kým prenos HIV možno znížiť používaním kondómov a sterilizovaných ihiel, ktoré neboli spoločné, prenos nového koronavírusu znižuje nosenie tvárových rúšok, respirátorov, rukavíc a dezinfekcia. No čo s tými, ktorí ich odmietajú? Určite ste aj počas vrcholiaceho obdobia pandémie mnohí videli v nemocniciach ľudí s respirátorom nasadeným len „pro forma“, čiže pod nosom.

Nakazení HIV vírusom na vrchole pandémie AIDS umierali rovnako osamelí ako nakazení SARS-CoV-2 v preplnených nemocniciach, často v potupných podmienkach na ich chodbách. Strach z fyzickej blízkosti a izolácia prináša pocity osamelosti, ktoré môžu prerásť až do psychických ťažkostí. No kým pri pandémii AIDS sa nevyhnutná izolácia dotýkala len reálne nakazených, pandémia covidu zasiahla aj úplne zdravých. Povinné lockdowny narobili škody najmä na duševnom zdraví detí a dospievajúcich.

Chvála rýchlosti

Je možné, že keby pandémia covidu vypukla v 80. rokoch minulého storočia, keď vrcholila epidémia choroby AIDS, pripravila by o život ešte viac ľudí? Veď až v roku 1995, po viac ako desaťročie trvajúcom zápase s HIV, sa objavila kombinovaná liečba antiretrovirálnymi liečivami, čo znamená, že choroba sa lieči viacerými liekmi potláčajúcimi replikáciu vírusu súčasne. Kým tieto lieky podávali jednotlivo, ľudia s HIV svoj boj prehrávali pre schopnosť vírusu vytvoriť si rýchlo proti každému novému liečivu rezistenciu. Vďaka kombinovanej terapii sa však dožívajú rovnako vysokého veku ako bežní ľudia a umierajú na banálnejšie ochorenia. Vakcína proti HIV však doposiaľ neexistuje.

HIV test. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

HIV usmrtil vyše 40 miliónov ľudí

Proti covidu sa začalo očkovať necelý rok po vypuknutí pandémie, pričom k dispozícii bolo hneď niekoľko vakcín. Monoklonálne látky, ktoré naň účinkujú, sa v Európskej únii používali už začiatkom roku 2021, v USA už počas jesene.

Prvý rok pandémie sa stalo obeťou nového koronavírusu vyše 1,8 milióna ľudí (podľa ourworldindata.com). Tento rok bol podľa dát Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) príčinou úmrtia vyše 630-tisíc ľudí. Na celom svete doposiaľ na jeho dôsledky zomrelo vyše 6,6 milióna ľudí (podľa worldometers.info).

Na HIV/AIDS zomiera v poslednom období celosvetovo 1,2 milióna ľudí ročne, ale bez kombinovanej liečby by ich bolo viac ako dvojnásobok. Od prepuknutia tejto pandémie vírus HIV usmrtil na zemeguli vyše 40 miliónov ľudí.

Očkovanie proti covidu pokračuje na celom svete s cieľom čo najskôr dosiahnuť imunitu „stáda”. Podľa údajov Our World in Data dostalo približne 29 percent svetovej populácie aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu a približne 15 percent populácie je plne zaočkovaných. Stále je viac zaočkovaných v bohatých krajinách sveta a aspoň jednu dávku vakcíny iba proti covidu dostalo 1,1 percenta ľudí v krajinách s nízkymi príjmami.

Nádej na vakcínu proti HIV je reálna

Vedci sa stále usilujú vyvinúť vakcínu proti HIV. Podľa Medical News Today sú v poslednom štádiu dve medzinárodné klinické skúšky vakcín proti HIV s názvom ImbokodoTrusted Source a MosaicoTrusted Source. Okrem toho vedci pracujú na vývoji široko neutralizujúcich protilátok (bNabs), ktoré môžu byť schopné zastaviť širokú škálu kmeňov HIV. Štúdia z roku 2020 naznačuje potenciál použitia adeno-asociovaných vírusov a opíc na produkciu monoklonálnych protilátok, ktoré môžu poskytnúť celoživotnú ochranu proti HIV.

Päť chorôb s pandemickým potenciálom ročne

Medzivládna vedecko-politická platforma OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) upozornila už v roku 2020, že sa zo zvierat na človeka každoročne prenesie v priemere päť nových chorôb, pričom všetky majú pandemický potenciál.

„Príčinou pandémie COVID-19 alebo akejkoľvek modernej pandémie nie je žiadne mystérium, ale tie isté ľudské činnosti, ktoré vedú k zmene podnebia a strate biodiverzity,“ povedal vtedy Dr. Peter Daszak, prezident Aliancie pre ekologické zdravie a predseda online workshopu IPBES.

Ak sa teda nechceme vystavovať hrozbe ďalších nových pandémií a ďalších izolácií, musíme obnoviť vzťah k prírode. Nielen bez spojenia s ľuďmi, ale najmä bez spojenia s ňou sme stratení.

Zdroje: TS RÚVZ SR, HIVAIDS.SK, UNAIDS, wikipedia.org, PubMed.gov, ourworldindata.com, The Guardian, Medical News Today, IPBES

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky