Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Dve baby aj o vede: O tom, ako lekári liečia HIV

Kristína Kocáková
Simona Schwarz

V tejto epizóde sa Kristína a Simona venujú najnovším pokrokom v oblasti liečenia vírusu HIV, ktorý ešte stále sužuje veľké množstvo ľudí na celom svete.

Grafika k podcastu Dve baby aj o vede.

Grafika k podcastu Dve baby aj o vede, Zdroj: Dve baby aj o vede

Za posledný rok na seba všetku pozornosť verejnosti strháva iba jeden jediný vírus, samozrejme, z pochopiteľných dôvodov. Ľahko sa teda mohlo stať, že informácie o akejkoľvek inej chorobe sa v návale informácií o covide-19 stratili. 

Sima a Kika sa preto v tejto epizóde venovali najnovším informáciám ohľadom možností liečenia HIV. Vývoj liečiv či vakcíny schopných zbaviť svet vírusu HIV prebieha už desaťročia a dlho to vyzeralo tak, že sa ich v blízkej dobe nedočkáme. Výsledky najnovších výskumov však naznačujú, že by sa tak predsa len mohlo stať. 

V podcaste sa dozviete, ako sa HIV líši od ostatných vírusov, čo presne v tele spôsobuje, aké rôzne metódy liečenia boli testované a napríklad aj to, prečo sa jedna z najefektívnejších metód nedá aplikovať na širokej škále pacientov. 

Podcast Dve baby aj o vede nájdete i na všetkých podcastových platformách.

O podcaste

Tvorkyňami podcastu sú Simona Dulajová a Kristína Kocáková, čerstvé absolventky Univerzity v Aberdeene. Simona študovala molekulárnu biológiu a biotechnológie, Kristína morskú a všeobecnú biológiu so zameraním na evolúciu i ekológiu. V spoločnom podcaste sa venujú témam, ktoré im v danom období najviac zamestnávajú, resp. zamestnávali myseľ. Počas štúdia to boli často témy, ako je genetika alebo podmorský život. Počas pandémie zas rozoberali šírenie vírusov zo zvieraťa na človeka a depresiu.

Zdroje 

DOI: 10.1126/science.288.5472.1757

https://bit.ly/2RbSvL3

 

 

 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky