Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: Ktoré lieky môžu pomáhať v boji proti ochoreniu COVID-19?

Marek Kajan

Hoci neexistuje univerzálny liek, neznamená to, že sme úplne bezmocní.

Titulný obrázok Očami farmácie

Zdroj: Očami farmácie

Mnohé lieky dokážu pomôcť pri viacerých zdanlivo nesúvisiacich problémoch, a preto sa vedci pozerajú po už existujúcich liekoch, ktoré by mohli mať benefit aj pri terapii ochorenia COVID-19.

Napríklad liečivo sildenafil rozširuje cievy v penise, čím pomáha pri erektilnej dysfunkcii. Rovnakým mechanizmom však pomáha aj pacientom s pulmonárnou hypertenziou – stavom, keď majú pacienti zúžené cievy v oblasti pľúc. V dôsledku tohto stavu srdce pumpuje krv proti veľkému odporu, čo pacientom spôsobuje veľké komplikácie. 

Taktiež existujú lieky, ktoré majú rôzne efekty v rôznych dávkach. Napríklad 400 mg aspirínu znižuje horúčku, no 100 mg pôsobí preventívne proti zhlukovaniu krvných doštičiek, čím chráni človeka pred rôznymi srdcovocievnymi poruchami. 

V dnešnej epizóde si povieme viac o jednotlivých liečivách proti covidu-19. Povieme si o dátach zo štúdií, ale taktiež o liekoch, ktoré boli potvrdené ako neúčinné. Jednotlivé liečivá si kategorizujeme podľa ich mechanizmu účinku do 3 základných skupín. 

Prvou skupinou sú lieky, ktoré bojujú priamo proti koronavírusu. Ide o lieky s antivirálnym účinkom. 

Druhou skupinou sú lieky, ktoré dokážu posilniť našu imunitu. 

Tretia skupina na prvý pohľad nedáva veľký zmysel, no paradoxne s ňou máme najlepšie skúsenosti. Ide o lieky, ktoré znižujú imunitu. 

A tiež sa pozrieme na význam vitamínov a minerálov i na nefarmakologickú liečbu, ktorá pomáha pacientom už od začiatku pandémie. 

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

https://covidprotocols.org/en/chapters/critical-care-management/

https://www.covid19treatmentguidelines.nih.gov

https://www.health.gov.sk/Clanok?Hlavna-sprava-COVID-19

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky