Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: Môže vakcína proti papilomavírusu znížiť počet pacientov s rakovinou?

Marek Kajan

HPV (ľudský papilomavírus) je príčinou viac ako 99 percent prípadov rakoviny krčka maternice.

Titulný obrázok Očami farmácie

Zdroj: Očami farmácie

Len na Slovensku je ročne diagnostikovaných viac ako 600 prípadov tohto typu rakoviny a až 230 žien na toto ochorenie umiera.

Dnes sa vďaka pandémii hovorí o vírusoch a infekciách z každej strany. Ľudia si často myslia, že ak človek prekoná ochorenie/nakazenie vírusom, telo si vytvorí protilátky, a stane sa imúnnym.

HPV je však špecifický vírus, ktorý súhrou viacerých mechanizmov dokáže unikať imunitnému systému. Výsledkom je to, že prekonanie HPV infekcie nemá za následok tvorbu protilátok v dostatočnom množstve a je možná opätovná, či dokonca dlhotrvajúca infekcia.

HPV vírus sa však nešíri tak efektívne ako aktuálny koronavírus. Šíri sa sexuálnym kontaktom každého druhu. Z toho vyplýva, že napáda nielen ženy, ale aj mužov. HPV vírus zohráva svoju rolu pri rakovine krčka maternice, ale aj pri rakovine vagíny, penisu, análneho otvoru, ústnej dutiny a nosohltanu.

Dáta jasné ukazujú, že v krajinách, kde dosahuje preočkovanosť populácie vysoké čísla, sa vyššie spomínané diagnózy vyskytujú menej. Máme teda vakcínu, ktorá dokáže preukázateľne zabrániť stovkám úmrtí ročne, no napriek tomu ju nevyužívame. V dnešnej epizóde si preto na HPV vírus posvietime a povieme si všetko, čo o ňom potrebujete vedieť.

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

Podklady k tejto téme som mal od farmaceutickej firmy MSD a pacientskej organizácie NIE RAKOVINE.

https://www.solen.sk/storage/file/article/3dc0e5e4637aa83a793e1dacb8ccec0b.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-cancer/symptoms-causes/syc-20352501

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky