Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST Očami farmácie: Kam zmizla chrípka?

Marek Kajan

V kontexte aktuálnej pandémie COVID-19 sa môže zdať, že ostatné ochorenia upadli do zabudnutia.

Titulný obrázok Očami farmácie

Zdroj: Očami farmácie

V tomto období by sme za normálnych čias možno riešili práve chrípku. Čo sa s ňou stalo? Upadla do zabudnutia pod nadvládou nového koronavírusu?

Pri koronavíruse je problémom to, že pri kašľaní, kýchaní, kričaní alebo spievaní sa do okolia uvoľňuje veľké množstvo vírusových častíc, ktoré dokážu takpovediac „visieť vo vzduchu“. Koronavírus sa teda šíri vzduchom. Chrípka to nedokáže a nakaziť sa môžeme viac-menej len v prípade, že kvapôčka z pľúc nakazeného pristane v našich ústach alebo našom nose.

Aktuálna pandémia nás núti zaviesť silnejšie opatrenia ako zvyčajne pri chrípke. Tieto opatrenia sú natoľko účinné, že dokázali takmer úplne potlačiť šírenie vírusu chrípky. Nepodarilo sa nám ju zničiť, vyhubiť, ale efektívne zastaviť. COVID-19 je však mocnejší nepriateľ, a preto budeme potrebovať na jeho elimináciu silnejšie zbrane, napríklad očkovanie.

Všetky podcasty Očami farmácie sú dostupné na platforme Podbean a cez aplikácie na streamovanie hudby, Spotify a Apple podcasts.

O podcaste

Podcast Očami farmácie predstavuje pravidelnú dávku neskreslených informácií zo sveta farmácie. Poslucháč sa dozvie o fascinujúcich príbehoch liekov a ľahko pochopiteľným jazykom zistí, ako dokážu lieky liečiť. Jednotlivé dávky podcastu nie sú len oslavou úspechov farmaceutického sektora. Podcast popisuje aj úskalia, kontroverzné štúdie a reaguje na aktuálne témy, ktoré hýbu spoločnosťou, a pozerá sa na ne očami farmácie.

O autorovi

PharmDr. Marek Kajan je vyštudovaný farmaceut. Štúdium ako aj rigorózne konanie absolvoval na Farmaceutickej fakulte na Univerzite Komenského v Bratislave. Aktuálne pracuje v klinickom výskume vo Švajčiarku. Svoj voľný čas rád trávi v Alpách so svojou rodinou a rád vyvracia farmaceutické hoaxy na sociálnych sieťach.

Zdroje použité v aktuálnej epizóde

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=126&Itemid=112

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flu/symptoms-causes/syc-20351719

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky