Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Po ukončení liečby injekčne podávanými roztokmi na chudnutie sa dostaví jojo efekt

VEDA NA DOSAH

Podľa novej štúdie je účinok liekov na chudnutie obsahujúcich tirzepatid a semaglutid dočasný. Účastníci po ich vysadení opäť pribrali.

jablko, injekčná striekačka a krajčírsky meter

Na uvedenej štúdii sa zúčastnilo 670 pacientov z rôznych krajín sveta. Podľa autorov výskumu výsledky ukázali, že ak sa má zabrániť opätovnému priberaniu, je potrebné pokračovať v liečbe. Ilustračný obrázok. Zdroj: iStockphoto.com

Lieky na chudnutie sú jedným zo spôsobov, ako bojovať proti obezite. Práve injekčné roztoky na chudnutie spôsobili tento rok celosvetový rozruch. Podľa najnovšej štúdie je ich účinok však len dočasný. Po tom, ako účastníci štúdie ukončili liečbu, rýchlo nabrali zhodené kilogramy späť. Dostavil sa teda neželaný jojo efekt.

Štúdia, uverejnená vo vedeckom časopise JAMA, sa zamerala na účinnú látku tirzepatid (obchodný názov Mounjaro). V USA je tirzepatid schválený na liečbu obezity, v Európskej únii len na terapiu cukrovky 2. typu. Tirzepatid sa považuje za ešte účinnejší ako látka semaglutid (Wegovy), ktorá sa v súvislosti s injekciami na chudnutie spomína tiež. Obe látky obsahujú lieky, ktoré boli pôvodne vyvinuté na liečbu cukrovky 2. typu.

Výrazný jojo efekt

Na uvedenej štúdii sa zúčastnilo 670 pacientov z rôznych krajín sveta. Všetci participanti boli na začiatku štúdie obézni alebo mali nadváhu. Ako uvádza tím pod vedením Louisa Aronna z Weill Cornell Medical College v New Yorku, ich hmotnosť sa po 36 týždňoch znížila v priemere o približne 21 percent.

Niektorí z testovaných dostávali účinnú látku aj neskôr a do 88. týždňa štúdie schudli ďalších 5,5 percenta svojej hmotnosti. Druhej skupine výskumníci po ukončení prvej fázy podávali placebo. V prípade tejto skupiny bol na konci štúdie zaznamenaný opätovný výrazný nárast hmotnosti. Aj napriek tomu však testované osoby počas trvania štúdie zaznamenali celkový úbytok hmotnosti približne desať percent.

Podľa autorov výskumu výsledky ukázali, že ak sa má zabrániť opätovnému priberaniu, je potrebné pokračovať v liečbe. Prinajmenšom päť štúdií, medzi nimi i štúdia uverejnená v časopise JAMA, zameraných na rôzne triedy liekov malo preukázať, že po prerušení liečby dochádza k jasnému jojo efektu. Medzi skúmanými liekmi mal byť aj semaglutid. Na pochopenie možných dlhodobých prínosov a rizík krátkodobej liečby sú potrebné ďalšie štúdie.

Doživotné užívanie na dosiahnutie požadovaného efektu

Výsledky nie sú podľa Stephana Martina, hlavného lekára pre diabetológiu a riaditeľa Západonemeckého centra pre diabetes a zdravie v Düsseldorfe, prekvapivé. Martin upozornil na takmer identické výsledky štúdie so semaglutidom. Okrem toho treba podľa neho zohľadniť aj fakt, že účastníci štúdie boli odborné vybraní, motivovaní a taktiež absolvovali špeciálne školenie ohľadom zdravého životného štýlu.

Po ukončení liečby prechádzajú pacienti do starostlivosti všeobecných ambulancií. Tie im už nevenujú takú pozornosť ako špecialisti, čo môže spôsobiť, že priberú dokonca ešte rýchlejšie. „Štúdie teda jasne ukazujú, že zázračné injekcie sa pravdepodobne budú musieť užívať doživotne,” povedal Martin.

Vedľajšie účinky

Zo štúdie tiež vyplynulo, že vedľajšie účinky sú pomerne časté a väčšinou sa týkajú gastrointestinálneho traktu. Medzi časté prejavy patria napríklad nevoľnosť, hnačka a zápcha. Je to podobné ako pri prípravkoch obsahujúcich semaglutid.

Vedľajšie účinky boli v štúdii klasifikované vo väčšine prípadov ako mierne až stredne závažné a počas prebiehajúcej liečby postupne ustupovali. Niektorí účastníci však z dôvodu ich prítomnosti zrušili svoju účasť na štúdii.

Zdroj: science.ORF.at

(zh)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky