Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Slovensko chce v Dubaji prezentovať vodíkové technológie

Lenka Dudlák Sidorová

Vedci z Technickej univerzity v Košiciach plánujú svoje výsledky prezentovať v roku 2021 na svetovej výstave Expo Dubaj.

Grafika k podcastu Veda na dosah o vodíkovom pohone. Zdroj: iStockphoto.com

Je vodík bezpečný? Ako sú riešené vodíkové nádrže? Dokážu vodíkové autá čistiť vzduch? Čo všetko riešia slovenskí vedci v súvislosti s vývojom vodíkových technológií? Budú na Slovensku čoskoro vodíkové autá? A vedeli ste, že nádrže vo vodíkových autách sa dokážu pri poškodení samé sceliť?

V najnovšom podcaste sme sa rozprávali s Ing. Lukášom Tóthom o vodíkovom pohone, ktorý je nádejou pre budúcnosť dopravy.

Ing. Lukáš Tóth pôsobí ako doktorand na Katedre energetickej techniky Strojníckej fakulty na Technickej univerzite v Košiciach. Vo svojom výskume sa zameriava na problematiku prepojenia plazmových reaktorov na spracovanie komunálneho odpadu so systémami na separáciu a spracovanie vodíka pre jeho následné použitie, napríklad v automobiloch.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky