Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Na stope novým supravodičom s Marianou Derzsi

Lenka Dudlák Sidorová

Mariana Derzsi spočiatku nemala dobré známky, pretože ju škola nebavila. Neskôr si však zamilovala fluórovú chémiu a stala sa úspešnou vedkyňou v zahraničí. Viac o sebe, ale aj o svojom výskume nám prezradila v najnovšom podcaste Veda na dosah.

noimg

Supravodiče, ktoré dosiaľ poznáme, vedú elektrický prúd bez odporu len pri extrémne nízkych teplotách, nižších ako mínus 200 stupňov Celzia. Najvyššia dosiahnutá teplota pri supravodivých materiáloch bola okolo mínus 100 stupňov Celzia.

Pri potrebe udržiavania takejto nízkej teploty nevieme supravodiče využívať v bežnom živote, preto vedci stále hľadajú nové materiály, s ktorými by to možné bolo.

Mariana Derzsi sa po desiatich rokoch vrátila na Slovensko, kde pokračuje v ďalšom výskume. V Trnave s pomocou návratového grantu vybudovala Laboratórium počítačového modelovania materiálov a snaží sa na Slovensko pritiahnuť mladých zahraničných vedcov.

V rozhovore vysvetlila, že „miešanie mozgov“ je vo vede nesmierne dôležité. Nestačí, že slovenskí vedci chodia do zahraničia. Ak chceme povzniesť vedu na Slovensku, potrebujeme, aby aj zahraniční vedci prišli k nám.

Vo svojom výskume hľadá nielen nové supravodiče, ale aj funkčné materiály. V spolupráci so zahraničnými laboratóriami sa venuje modelovaniu materiálov, ktoré by boli vhodné na uskladňovanie energie vo forme vodíka.

Doc. Mgr. Mariana Derzsi, PhD. si doktorát z fyzikálnej chémie urobila v Ústave anorganickej chémie SAV. Hneď po škole pôsobila v Poľskej akadémii vied v Krakove, neskôr na Varšavskej univerzite a bola tiež hosťujúcou vedkyňou Chemie Parich Tech v Paríži a na Padovskej univerzite v Taliansku. Po desiatich rokoch sa vrátila na Slovensko a už dva roky pracuje v Ústave výskumu progresívnych technológií v Trnave na Materiálovotechnologickej fakulte Slovenskej technickej univerzity.

 

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

SÚVISIACE ČLÁNKY

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky