Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Slovenskí vedci vyvinuli unikátnu technológiu na výrobu vodnej energie

Lenka Dudlák Sidorová

Je mimoriadne šetrná k životnému prostrediu.

Titulný obrázok k podcastu Veda na dosah, Zdroj: CVTI SR

Zdroj: CVTI SR

Nová technológia SPEAR je zaujímavá tým, že pri zbere energie nevyužíva rotačný pohyb turbíny, ale kyvadlový pohyb „plutiev“, ktorý pripomína pohyb listu kývajúceho sa zo strany na stranu. Tento koncept je využiteľný vo vode i vo vzduchu.

Vďaka kyvadlovému pohybu neohrozuje ryby ani vtáky. Elektráreň konštrukčne pripomína loď ukotvenú pri brehu, čím nezasahuje do prostredia ako klasické vodné diela, ktoré často poškodzujú všetok vodný biotop.

Celý proces výroby energie sa v podstate deje pod vodou, a preto je na palube tohto zariadenia potenciál pre rôzne ďalšie využitia, napríklad plávajúci park, ostrov biodiverzity, hotel či reštauráciu.

Aký výkon má vodná elektráreň na báze SPEAR? Kedy by mohla byť dostupná pre bežné využitie v praxi? Odpovede na tieto, ale i ďalšie otázky sa dozviete v podcaste Veda na dosah.

Mgr. Art. Martin Šichman (zakladateľ & CEO archee, s. r. o.) je vynálezcom a architektom so skúsenosťami v oblasti znovu obnoviteľných zdrojov s viac ako desaťročnou praxou v navrhovaní technológií, nízkouhlíkových a energeticky efektívnych domov či lodnom dizajne. Martin Šichman vo svojich projektoch vyniká schopnosťou prepojiť technológie a prírodné vedy s dôrazom na ekológiu a estetiku. Vynašiel a patentoval SPEAR Hydro – malú vodnú elektráreň, ktorá využíva prirodzený tok riek na produkciu elektriny. Jeho predchádzajúce projekty zahŕňa práca na lodi Achernar, rekonštrukcia hlavnej budovy Novej Cvernovky, ako aj niekoľko rodinných domov (Slamák, L1, LX). Je tiež spoluzakladateľom občianskeho združenia ECOboaRD –  výskumnej platformy pripravujúcej štúdie na ekologickú, energeticky efektívnu a inteligentnú rekonštrukciu budov. Absolvoval a ukončil štúdium na Slovenskej technickej univerzite a Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby SpotifyApple Podcasts a ďalšie.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky