Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: O ekonomických krízach, zlatom štandarde a dlhovej ekonomike

Lenka Dudlák Sidorová

Ekonomické krízy vznikali už v staroveku a v súčasnosti s postupujúcou globalizáciou nadobudli celosvetový charakter.

Titulný obrázok podcastu Veda na dosah k téme ekonomická kríza, Zdroj: CVTI SR

Zdroj: CVTI SR

Ekonomické krízy môžu mať veľa rôznych príčin. Dajú sa predpovedať? Ako sa odlišuje súčasná kríza spôsobená pandémiou Covid-19 od iných kríz? Je pravda, že ekonomické krízy sa cyklicky opakujú? Ako fungujú „samo sa naplňujúce proroctvá“ na finančných trhoch?

V podcaste sme sa rozprávali aj o cenových bublinách. Ceny produktov nie sú len odrazom ich hodnoty, ale ich výšku ovplyvňujú i obyčajné ľudské očakávania, ktoré sa môžu prudko meniť. 

Dotkli sme sa tiež témy celosvetového dlhu, ktorý je obrovský a stále narastá. „Dlh má horšiu povesť, než by si zaslúžil,“ povedal v rozhovore ekonóm Daniel Dujava. 

Ako teda funguje dlhová ekonomika? Akú „záchrannú poistku“ majú krajiny pre prípad núdze v dlhovej otázke? Prečo majú najväčšie dlhy najbohatšie krajiny? Čo určuje hodnotu peňazí, keď nie sú kryté zlatom? A je vôbec nevyhnuté, aby boli kryté zlatom? 

Odpovede na tieto, ale i ďalšie otázky sa dozviete v podcaste Veda na dosah. 

Doc. Ing. Daniel Dujava, PhD., pôsobí ako ekonóm v Inštitúte finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky. Je ekonometrikom a výskumníkom so zameraním na pracovný trh a rastovú ekonomiku. Absolvoval doktorandské štúdium z ekonómie na Ekonomickej univerzite v Bratislave, kde ako docent prednášal predmety v odbore ekonómia. Predtým bol výskumníkom v Ekonomickom ústave Slovenskej akadémie vied.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby SpotifyApple Podcasts a ďalšie. 

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky