Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Projekt Robocoop dáva deťom šancu uplatniť sa v technologickej budúcnosti

Lenka Dudlák Sidorová

Ako možno využiť obľúbené videohry detí, aby sa naučili aj programovať?

Banner k podcastu o projekte Robocoop, ktorý deťom ponúka šancu uplatniť sa v technologickej budúcnosti. Zdroj: CVTI SR

Banner k podcastu o projekte Robocoop, ktorý deťom ponúka šancu uplatniť sa v technologickej budúcnosti. Zdroj: CVTI SR

Mnohí rodičia sú zúfalí z toho, že nevedia svoje deti odtrhnúť od počítača a videohier. Takáto záľuba však nemusí byť vôbec na škodu. Pri správnom nasmerovaní môže deťom priniesť veľkú šancu, aby sa profesijne uplatnili. Platí to zvlášť v blízkej, čoraz technologickejšej budúcnosti.

Automatizácia objektívne straší ľudí nárastom nezamestnanosti. Na druhej strane podľa doterajších odhadov môže do roku 2030 v odvetviach STEM v Európe chýbať až sedem miliónov pracovníkov. Na nástup technológií je teda dobré pripraviť už generáciu súčasných detí a využiť ho v ich prospech, ale aj v prospech rozvoja spoločnosti.

V Českej republike je už od minulého roka predmet robotika súčasťou osnov základných škôl. V slovenských školách stále chýba. Predmet informatika sa zväčša obmedzuje len na účely výučby kancelárskej administratívy, napríklad na prácu s programami Word a Excel. Pokiaľ sa situácia nezmení, deti sa môžu stretnúť s robotikou a informatikou len v rámci mimoškolských aktivít, napríklad prostredníctvom projektu Robocoop.

Projekt zahŕňa niekoľko aktivít, medzi ktoré patria workshopy pre deti, školenia pre učiteľov, súťaže, konferencie či exkurzie do podnikov, v ktorých sa využívajú priemyselné roboty. Realizuje sa v spolupráci s Rakúskom a zameriava sa na študentov základných, stredných, ale aj vysokých škôl.

Ako sa dá hravou formou učiť robotika? Je možné využiť obľúbené videohry detí, aby sa naučili aj programovať? Ako vyzerajú workshopy a súťaže? Aké uplatnenie na pracovnom trhu ponúkajú zručnosti z oblasti robotiky už v súčasnosti? Aké uplatnenie ponúkajú do budúcnosti? Odpovede na tieto, ale i ďalšie otázky sa dozviete v Podcaste Veda na dosah.

Hosťami sú Ing. Peter Wachter, projektový manažér projektu Robocoop, a vedúci oddelenia FabLab Ing. Jozef Vaško.

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby SpotifyApple Podcasts a ďalšie.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky