Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenský kyberbezpečnostný tím dosiahol na európskom finále prestížnej súťaže pekné výsledky

VEDA NA DOSAH

Juniorský tím reprezentovalo na The European Cybersecurity Challenge deväť chlapcov a jedno dievča.

Slovenský juniorsky tím. Zdroj: Enisa

Slovenský juniorský tím. Zdroj: ENISA

Juniorský kyberbezpečnostný tím reprezentoval Slovensko na európskom finále prestížnej súťaže The European Cybersecurity Challenge (ECSC) v nórskom Hamare. Na deviatom ročníku sa zúčastnilo 34 tímov z členských štátov Európskej únie a hosťujúce tímy z Kanady, Gruzínska, zo Srbska, z Kostariky, zo Singapuru, z USA a zo Spojených arabských emirátov.

Podpora mladých Slovákov

Cieľom súťaže je podpora a rozvoj mladých talentov a organizuje ju Agentúra Európskej únie pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA). Tímy riešia úlohy z rôznych oblastí, ako je webová a sieťová bezpečnosť, mobilná bezpečnosť, kryptohádanky, reverzné inžinierstvo a digitálna forenzia.

„Team Slovakia tvorí deväť chlapcov a jedno dievča. Ich priemerný vek je 21 rokov. Máme tu vysokoškolákov z bratislavských aj zo zahraničných fakúlt a jeden junior už pracuje vo verejnej správe,“ uviedla tímová manažérka Alexandra Húsková z Kompetenčného a certifikačného centra kybernetickej bezpečnosti. Reprezentačný tím sa pripravoval od marca, pričom členovia boli vybraní z kyberbezpečnostných súťaží.

Slovenský juniorsky tím. Zdroj: Enisa

Slovenský juniorský tím. Zdroj: ENISA

Výborné umiestnenie

V celkovom hodnotení sa Team Slovakia umiestnil na 23. priečke a v špecializovanej časti súťaže Útok a obrana (Attack & Defense) bol na výbornom 15. mieste. Pre Slovensko to bol iba druhý rok, čo vytvorilo súťažný tím a vstúpilo do vysoko odborného a kompetitívneho prostredia.

„Počas súťaže sme sa značne zlepšili v komunikácii a spolupráci, čo považujem za čoraz dôležitejší aspekt riešenia problémov, než som si doposiaľ myslel. Popri súťažení sme mali možnosť spoznať rovesníkov, spraviť si nových kamarátov, zažiť časť cudzej kultúry a taktiež ukázať ostatným tú našu,“ opísal súťaž Adam Hadar.

Adam Hadar bol nominovaný do tímu ako účastník národnej kyberbezpečnostnej hry CybeGame: „V konečnom dôsledku považujem ECSC za jeden z dosiaľ najväčších posunov v mojej hekerskej kariére a som rád, že som dostal možnosť reprezentovať svoju krajinu. Pre budúce talenty je takáto akcia úžasnou motiváciou napredovať s vedomosťami a verím, že pomôže budovať silnejšiu komunitu okolo kybernetickej bezpečnosti na Slovensku.“

Kyberbezpečnosť potrebuje každá krajina

Výkonný riaditeľ agentúry ENISA Juhan Lepassaar poukázal na významný rozmer budovania kolektívnej odolnosti. „Súťaž rozširuje možnosti nadväzovania kontaktov, ktoré ďalšie generácie potrebujú. Máme povinnosť pomôcť mladým ľuďom nájsť si povolanie, na ktoré sa najlepšie hodia, aby významne ovplyvnili ochranu digitálnych aktív a údajov a v konečnom dôsledku ochránili celý náš digitálny život.“ Trojica víťazných tímov deviateho ročníka The European Cybersecurity Challenge pochádza z Nemecka, zo Švajčiarska a z Dánska.

„Celý svet a Slovensko si uvedomujú strategický význam kyberbezpečnosti a zároveň extrémny nedostatok profesionálov v tejto oblasti. Preto je v súčasnosti najdôležitejšou úlohou štátov a firiem vzdelávanie a hľadanie talentov. Digitálna koalícia v tejto oblasti dlhodobo realizuje množstvo aktivít, lenže na to, aby sme v našej krajine zabezpečili skutočne komplexný prístup k tejto problematike a realizáciu potrebných systémových zmien, je potrebná úzka spolupráca aj so štátom a s ďalšími partnermi,“ uzatvoril  predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský.

Oficiálnym národným kontaktným bodom súťaže The European Cybersecurity Challenge na Slovensku je Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti. Generálnym partnerom slovenského tímu je Digitálna koalícia – Národná koalícia pre digitálne zručnosti a povolania Slovenskej republiky.

Zdroj: TS NCC-SK

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky