Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Druhú marcovú sobotu sa uskutoční národné finále FIRST LEGO League 2022/2023

VEDA NA DOSAH

Program každoročne inšpiruje vyše 650-tisíc detí a mladých ľudí vo viac ako 100 krajinách sveta.

Záber z finále FIRST LEGO League 2022. Zdroj: FLL Slovensko, o.z.

Záber z finále FIRST LEGO League 2022. Zdroj: FLL Slovensko, o. z.

V sobotu 11. marca sa v priestoroch Slovenskej sporiteľne na Tomášikovej ulici v Bratislave uskutoční národné finále Slovenskej republiky FIRST LEGO League 2022/2023.

FIRST LEGO League približuje prostredníctvom zábavného a vzrušujúceho praktického vzdelávania deťom a mládeži vo veku od 4 do 16 rokov vedu, technológie, inžinierstvo a matematiku (STEM). Program každoročne inšpiruje vo viac ako 100 krajinách sveta vyše 650-tisíc detí a mladých ľudí, aby experimentovali a rozvíjali svoje kritické myslenie, programátorské a konštruktérske zručnosti.

Tohtoročné slovenské finále je vyvrcholením rekordnej sezóny, v rámci ktorej sa na programe FIRST LEGO League v jeho troch vekových kategóriách zúčastnilo vyše 130 tímov robotikou očarených detí a mladých ľudí z celého Slovenska. Veľký záujem mládeže o robotiku a inovácie dáva podľa organizátorov FIRST LEGO League Slovenskej republike nádej stať sa v budúcnosti modernou spoločnosťou založenou na inováciách.

Kategóriu challenge (od 9 do 16 rokov) tvorilo na Slovensku tento rok 89 tímov. Tie sa niekoľko mesiacov venovali výskumu, riešeniu problémov, programovaniu a konštruovaniu, aby postavili autonómneho robota, ktorý plní určené misie v robotickej hre a vytvorili inovatívne riešenia zvoleného výskumného projektu súvisiaceho s tohtoročnou témou SUPERPOWEREDSM – Energia budúcnosti.

Svoje výsledky následne predviedli na 7 regionálnych turnajoch, organizovaných dobrovoľníkmi v Bratislave, Trnave, Žiline, Žiari nad Hronom, Poprade, Prešove a Košiciach. Do národného finále Slovenskej republiky FIRST LEGO League napokon z regionálnych turnajov postúpilo 14 najlepších tímov.

Súčasťou finále bude i festival tímov v kategórii explore (6 – 10 rokov), pričom sa očakáva účasť 7 pozvaných tímov z celého Slovenska. Tie nám predvedú svoje jedinečné modely zamerané na budúcnosť udržateľnej energie vyrobené z kociek LEGO a poháňané pomocou stavebníc LEGO Education.

Do programu FIRST LEGO League sa v kategórii explore tento rok na celom Slovensku zapojilo rekordných 37 tímov.

Súťažné kolá odštartujú krátko popoludní a o 16.05 na ne nadviažu tri najzaujímavejšie prezentácie inovačných projektov. O pol piatej napokon zúčastnených čaká vyhlásenie výsledkov.

Tohtoročné finále FIRST LEGO League sa koná s účasťou verejnosti. Najviac aktivít majú organizátori pripravených pre návštevníkov v popoludňajších hodinách. V rámci sprievodného programu si budú môcť postaviť z lega vlastného robota či pozrieť si výstavu modelov vlakov a mnoho ďalšieho.

Bližšie informácie o podujatí nájdete na webovej stránke FIRST LEGO League www.fll.sk.

Zdroj: TS FLL Slovensko, o.z.

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky