Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Slovenskí účastníci súťaže FIRST LEGO League si z Turecka odniesli skvelé umiestnenia

VEDA NA DOSAH

pohár zo súťaže

Slovenskí študenti nezostali svojej povesti v rámci medzinárodného kola súťaže FIRST LEGO League (FLL) nič dlžní. FLL Open International Turkey sa konal koncom mája v majestátnom Expo Centre Fuarizmir, kde viac ako 1 000 účastníkov zo 40 štátov sveta predstavilo okrem zručnosti svojich robotov, aj originálne riešenia a nápady súvisiace s cestovaním do vesmíru. Účastníci zo Slovenska dosiahli v silnej konkurencii tímov z celého sveta viacero skvelých umiestnení. 

TalentumSAP získal v celkovom poradí 3. miesto, a RDS Team získal v disciplíne Robot Design – Award Strategy & Innovation 1. miesto.

tím TalentumSAP na súťaži„Na začiatku sme boli trochu prekvapení, že presný harmonogram programov neexistoval, ale všade sa nachádzali Volunteers – dobrovoľníci, ktorí nás stále informovali a odprevádzali na rôzne miesta súťažných kategórií. Sprievodné večerné akcie boli na rôznych krásnych miestach mesta, na brehu mora, v nádhernom mestskom parku, kde sme si mohli trochu vyvetrať hlavy po súťažnom dni, a všade nám ponúkali výborné jedlá a sladkosti. Nezabudneme ani na After Party po vyhodnotení, keď nás primátor metropoly pozval do záhrady Izmirského hradu, kde nás čakalo unikátne pohostenie. O dobrú náladu sa postarali aj známi MC moderátori z USA, Darren & Colin. Kolorit festivalu spestrili deti z celého sveta, keď ukázali svoje národné tance, hry a zvyky. Štvordňová súťaž bola náročná, ako je to bežné na FLL, ale aj zábavná,“ povedala Angelika Haneszová, mentorka tímu TalentumSAP z Košíc.

„Prostredie súťaže poskytlo možnosť zoznámiť sa s ďalšími tímami. Mali sme to šťastie, že naši priami susedia boli zo Silicon Valley, kam sa chystáme o pár týždňov na Global Innovation Award. Pozvanie predstaviť svoje výskumné projekty dostalo 20 najlepších tímov sveta. Už sa tešíme, že sa ta, s nimi opäť stretneme,“ dodala.

V hlavnej cene (Champion) na 1. mieste skončil tím Reds z Južnej Kórei a na 2. mieste tím Mindfactory zo Švajčiarska.

TalentumSAP zabodoval najmä ich výskumným projektom CUL (z angl. Clean your laundry), zaoberajúcim sa dezinfekciou odevu vo vesmíre a stal sa jedným z 20 tímov na svete, ktoré majú príležitosť predstaviť svoje projekty na prestížnom podujatí FLL Global Innovation Award koncom júna v americkej Kalifornii.

tím TalentumSAP na súťaži

RDS Team na súťaži„Skvelé, neuveriteľné a povzbudzujúce!“, tak zhrnuli svoje dojmy z  účasti a výsledkov účastníci z RDS Teamu z Bratislavy. „Pre nás všetkých to bola ďalšia veľmi krásna a inšpirujúca skúsenosť stretnúť sa osobne na turnaji ´zoči-voči´ s tými najlepšími tímami z najrozmanitejších kútov Zeme a mať možnosť ich aspoň trošku spoznať. Vidieť, že aj deti z iných krajín sa vedia tak isto rovnako nadchnúť pre túto fantastickú súťaž bolo naozaj príjemné. Mať možnosť sa s nimi aj porozprávať a zistiť, že ich nadšenie a zápal pre objavovanie a spoznávanie nových oblastí, záujem o vzdelávanie sa a rozširovanie si svojich zručností je vlastne pre nich radosťou a niečím veľmi prirodzeným – bolo povzbudzujúce a inšpirujúce zároveň a dodalo nám sily do našej ďalšej práce. A o to sa snažíme aj my, aby mali deti vo všetkých našich tímoch z toho predovšetkým radosť a vtedy vieme, že to je tá správna cesta,“ vyjadril sa Pavol Viskup, tréner RDS Teamu.

„Na našich chlapcov z RDS Teamu sme opäť veľmi hrdí, zvládli to skvele! Boli úžasní, vedeli sa pred každou prezentáciou – disciplínou maximálne skoncentrovať a keďže príprave venovali naozaj neúrekom času – výsledky sa dostavili,“ dodala Simona Jiskrová, trénerka tímu. Získali 1. miesto v disciplíne Robot Design: Award Strategy & Innovation.

V bodovacej časti Robot Game skončili na skvelom 8. miesto (ocenenie z prvých 3. kôl), a po ďalšom – „fun“ – semifinále skončili na úžasnom 4. mieste, čo je výsledok, o ktorom naozaj ani len nesnívali.

RDS Team na súťaži

Prostredníctvom súťaže FLL si tisícky detí vo veku od 9 do 16 rokov každoročne merajú sily v oblasti technológií, inovácií a práce s legom. Okrem konštrukcie a programovania robotov sa musia vysporiadať s mnohými ďalšími úlohami a výzvami, ktoré dostatočne preveria ich kreativitu a mieru tímovej spolupráce. Uplynulý, 11. ročník súťaže, niesol tematický názov Into OrbitSM – Život a cestovanie vo vesmíre. Celkovo sa do jeho priebehu zapojilo až 98 slovenských tímov, pod ktorých patronátom súťažilo viac ako 720 detí. Do bratislavského FLL Semifinále Slovensko & Česko postúpilo 13 slovenských tímov, ktoré si to rozdali o tituly národných šampiónov i o postup troch z nich do stredoeurópskeho finále v rakúskom Bregenzi. Na základe jeho priebehu pozvánky na svetový festival prijali práve už spomenuté slovenské tímy, TalentumSAP a RDS Team.

Po tohto sezónnych úspechoch slovenských tímov v rámci FLL sa už mnohí isto nevedia dočkať nasledujúceho 12. ročníka, ktorý nás prostredníctvom tematiky CITY SHAPERSM – Navrhujme a budujme lepšie miesta na život a prácu pre každého, vráti z vesmíru späť na Zem, do našej každodennej reality.

 

Informácie poskytla: Sylvia Práznovská, koordinátor aktivity FLL na Slovensku

Spracovala: Slávka Cigáňová (Habrmanová), NCP VaT pri CVTI SR

Zdroj foto:

https://www.fll.sk/main/galerie/fotogalerie?galAlbum=44

Uverejnila: VČ

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky