Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

PODCAST: Plastové ostrovy sú len percento, zvyšok odpadu je prevažne na dne oceánu

Lenka Dudlák Sidorová

Málokto tuší, že mikroplasty, ktoré sa uvoľňujú z oblečenia najmä pri praní, sú väčší problém ako plastové fľaše, ktoré vidíme voľným okom. Trápia sa s nimi čistiarne vôd, môžeme ich vdýchnuť z ovzdušia a vracajú sa nám aj na taniere.

noimg

Na havajskej pláži Kamilo je viac plastu ako piesku. Kvôli tomu sa zem na danom mieste neohrieva dostatočne a pri nižších teplotách piesku sa z korytnačích vajíčok liahnu len samce, čo môže mať pre tieto zvieratá fatálne následky.

Plastové ostrovy v Tichom oceáne, ktoré majú rozlohu niektorých štátov, sú len jedným percentom z plastov, ktoré sa nachádzajú v oceáne. Takmer všetok ostatný plastový odpad leží na dne.

„Plastovým problémom“ sa zaoberá aj mladá slovenská vedkyňa Anna Grenčíková, ktorá nám v podcaste Veda na dosah porozprávala, v akých potravinách sa nachádza najviac mikroplastov a akými metódami sa vedci pokúšajú mikroplasty zo životného prostredia odstraňovať.

Ing. Anna Grenčíková pôsobí na oddelení environmentálneho inžinierstva na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave. V téme mikroplastov je úspešnou riešiteľkou grantu Mikroplasty a ich účinné odstránenie pomocou progresívnych postupov, ktorý je súčasťou Programu na podporu mladých výskumníkov. Vo svojej dizertačnej práci rozoberá možné zdroje tohto znečistenia a ich distribúciu v povrchových vodách Váhu. Zaujíma sa taktiež o degradáciu vybraných druhov mikroplastov biotickou cestou (vplyvom živých organizmov) i účinkom progresívnych abiotických činiteľov (vplyvom neživých podmienok v okolí).

Všetky podcasty sú dostupné na stránke vedanadosah.sk, na YouTube CVTI SR a cez aplikácie na streamovanie hudby Spotify, Apple Podcasts a ďalšie.

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky