Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Na košickej univerzite majú práve ekotýždeň

VEDA NA DOSAH

Na pôde školy sa konajú každý deň swapy oblečenia, kníh a rastlín. Vo štvrtok budú zveľaďovať areál botanickej záhrady.

3D ilustrácia: Symbol recyklácie vo forme jazera v lese z vtáčej perspektívy. Zdroj: iStockphoto.com

Ilustračný obrázok Zdroj: iStockphoto.com

Na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach práve prebieha ekotýždeň. Každé popoludnie do piatku sa na pôde školy konajú swapy oblečenia, kníh a rastlín a vo štvrtok čaká študentov i zamestnancov školy dobrovoľnícky deň, počas ktorého zveľadia areál botanickej záhrady.

Univerzita sa už v auguste minulého roka zapojila na základe výzvy EAUC (The Environmental Association for Univeristies and Colleges) a OSN do kampane Race to Hero, čím sa zaviazala k trvalému znižovaniu svojich uhlíkových stôp. Krátko nato vznikla v škole 35-členná Rada strategického zámeru, ktorá zaviedla pre študentov a zamestnancov univerzity takzvané zelené benefity UPJŠ.

Škola odvtedy organizuje systematický zber použitých batérií, použitého kuchynského oleja a nespotrebovaných liekov. Okrem toho začala prostredníctvom online databázy ponúkať základným i stredným školám a azylovým centrám vyradený nábytok a počítačové príslušenstvo. Staré veci tak dostanú druhú šancu, neskončia na skládke odpadu, ale pomôžu tam, kde ich ľudia potrebujú.

Dôležitá osveta

Osveta a vzdelávanie v oblasti ochrany životného prostredia sú podľa predsedu Rady strategického zámeru UPJŠ – Zelená univerzita Michala Tkáča mimoriadne dôležité.

„Určite má každý z nás svoje osobné skúsenosti, či už v rodine, alebo vo svojom okolí, keď opakovane niekoho presviedča o potrebe zmeny správania k nášmu životnému prostrediu. Či to už je cez separovaný zber v domácnostiach, na pracovisku, cez ekomobilitu, ekologické nákupy, viacnásobné šance pre veci a podobné aktivity. Na to chceme klásť dôraz,“ povedal.

Zároveň dodal, že sa do zelených aktivít univerzity spontánne zapájajú aj študenti, čo ho teší.

UPJŠ v Košiciach začala s ekologickými aktivitami už v roku 2019, keď spustila skúšobnú prevádzku e-kolobežiek určených pre zamestnancov univerzity na presuny medzi univerzitnými areálmi. Vo vonkajších priestoroch univerzity dalo vedenie vybudovať i nabíjacie miesta pre elektrické kolobežky a elektrické bicykle.

Univerzita sa navyše dlhodobo aktivizuje v rámci podujatí podporujúcich ekomobilitu a snaží sa zintenzívňovať zber separovaného odpadu.

Zdroj: TS UPJŠ v Košiciach
(AF)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky