Na štyridsiatom ročníku festivalu Agrofilm rezonovali témy ochrany pôdy a plodín, ktoré nabádajú aj k zamysleniu sa nad prístupom k spotrebe.
Štyridsiaty ročník Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm (30. 9. – 5. 10. 2024) opäť priniesol originálny pohľad na poľnohospodárstvo aj prírodu. V tomto jubilejnom festivalovom ročníku rezonovali témy ochrany pôdy a plodín. Diváci sa tiež dozvedeli veľa o pôvode niektorých potravín a o zmene prístupu farmárov k dorábaniu niektorých top potravín.
Počas festivalového týždňa sa uskutočnilo viac ako 250 projekcií na jedenástich miestach po Slovensku. Diváci sledovali filmy aj online, spolu festival predstavil 45 hodín dokumentárnych filmov. Bohatá filmová ponuka štyridsiateho ročníka filmového festivalu vyvrcholila 4. októbra 2024 slávnostným udeľovaním cien v Nitre.
Ocenené filmy
Medzinárodná porota udelila až šesť cien vynikajúcim nemeckým filmom z produkcie verejnoprávnej televízie ZDF.
Hlavnú cenu Agrofilmu 2024 získal práve nemecký dokument Komu patrí svet – Plodiny. Naše prežitie závisí od semien rastlín a tento film kladie v tejto súvislosti existenčné otázky. Ako funguje trh so semenami? Kto profituje z nových druhov a vedie v boji o plodiny? Odpovede nás môžu trochu znepokojiť alebo donútiť rozmýšľať o dôležitosti ochrany plodín.
Český režisér Marián Polák predstavil na festivale krásny dokument s názvom Kaňa popolavá, tá, ktorá lieta na poliach. Vo filme mapuje život, výskyt a ochranu tohto vzácneho dravca, ktorý plní nenahraditeľnú úlohu pri ochrane obilných polí pred hlodavcami. Žije na poliach, kde ho paradoxne ohrozujú práve poľnohospodárske stroje, ale existuje spôsob, ako ho ochrániť. Tento český film získal Cenu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Ocenený bol aj maďarský dokument Štyri ročné obdobia včelárenia, Zima. Priblížil prácu včelára v zime a starostlivosť o včely, ktoré ticho oddychujú v zasnežených úľoch. Tento vzácny hmyz prežije aj vďaka usilovnej ľudskej práci. Odmenou je sladký med a opelené kvety prinášajúce obživu. Cenu za réžiu získal Zsolt Poroszka Magyar, ktorý je zároveň kameramanom a scenáristom tohto filmu.
Filmy s naliehavým odkazom
Séria nemeckých dokumentov Pôžitok s trpkou chuťou priniesla iný pohľad na spotrebu obľúbených potravín, ako sú lesné plody alebo paradajky. Sú superzdravé alebo len supertrendy? Vieme, koľko kilometrov precestovali maliny na našej vianočnej torte? Aby bol uspokojený náš celoročný dopyt po paradajkách, napríklad v Peru sa vyčerpávajú vzácne zdroje vody a živín. Filmy nás nabádajú k zodpovednému prístupu k spotrebe a nútia zamyslieť sa nad pôvodom potravín. Oba filmy boli ocenené, a to Cenou prezidentky Agrofilmu a Cenou rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Dokumentarista Oliver Dickinson sa rozhodol preskúmať, do akej miery je chov hospodárskych zvierat záťažou pre životné prostredie. Dva roky navštevoval francúzskych chovateľov dobytka, ktorí začali uplatňovať dômyselné postupy, aby ich uhlíková stopa bola čo najmenšia. Jeho film Pastierska nádej získal Cenu FAO.
Viac sa o festivale Agrofilm dozviete na oficiálnej webovej stránke www.agrofilm.sk.
Osem slovenských dokumentov o lese
S rozumom do hory je názov série ôsmich slovenských dokumentov, ktoré predstavujú význam pestovania semenáčikov a sadeníc lesných drevín a dreva ako obnoviteľnej suroviny. Venujú sa napríklad dôležitosti lesa pri kolobehu vody či dôležitosti lovu zveri. Anima production, s. r. o., v spolupráci s Vojenskými lesmi a majetkami SR propagovali užitočnú prácu lesníkov, ochranárov, poľovníkov, ktorí zasvätili svoj život lesu, za čo získali Cenu STVR v kategórii Propagačný film.
Agrofilm usporadúva Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Festival organizuje Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum – Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra. Spoluorganizátormi medzinárodného festivalu Agrofilm sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a ďalšie medzinárodné a slovenské inštitúcie, medzi nimi aj Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR).
Organizátor NPPC ďakuje svojim dlhoročným partnerom za spoluprácu, organizáciu filmových projekcií a odborných diskusií, za propagáciu poľnohospodárskych tém, popularizáciu vedeckých poznatkov a vytrvalé šírenie dobrého mena poľnohospodárov, lesníkov a potravinárov.
Zdroj: TS Agrofilm 2024
(zh)