Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Jar je bohatá na jedlé kvety, na Slovensku rastie vyše 800 takých druhov

VEDA NA DOSAH

Sedmokrásky chutia ako oriešky, fialky jedlu zase dodávajú exotickú príchuť. V medicíne sa využíva 150 druhov.

Jedlé kvety na chlebe. Zdroj: iStockphoto.com

Jedlé kvety na chlebe. Zdroj: iStockphoto.com

Jedlé kvety nie sú výstrelkom modernej gastronómie, historické záznamy svedčia o tom, že ich konzumovali aj naši predkovia. V súčasnosti sa celosvetovo dostávajú medzi top šesť gastronomických trendov.

„Nejde o jedlo na nasýtenie sa, ale o pokrm pre oči a chuťové poháriky, navyše s obsahom širokého spektra bioaktívnych látok, najmä polyfenolov,“ hovorí doktorka Eva Ivanišová, odborná asistentka Ústavu potravinárstva Fakulty biotechnológie a potravinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (SPU) a vedecká garantka Potravinového inkubátora SPU.

Jedlé kvety. Zdroj: iStockphoto.com

Jedlé kvety. Zdroj: iStockphoto.com

Obohacujú jedlo o vitamíny

Jedlo ako polievky, šaláty, prílohy k mäsu, ako aj dezerty a cukrovinky pôsobia esteticky a nevšedne vďaka jedlým kvetom. „Zároveň obohacujú jedlo o zdraviu prospešné látky, hlavne vitamín C, ale aj vitamíny skupiny B a minerálne látky, ako sú zinok, horčík či vápnik. Jedlé kvety majú aj vysokú koncentráciu antioxidantov, čiže látok, ktoré chránia naše bunky pred oxidačným stresom,“ vysvetľuje Ivanišová.

Kulinársky zaujímavé jedlé kvety sa podľa slov výskumníčky začali vyskytovať už koncom februára a začiatkom marca, keď sa ako prvé objavili sedmokrásky a fialky. Spoznávanie nových vôní a chutí radí odborníčka začať práve z nich. „Jemné kvety sedmokrásky a fialky majú protizápalové a hojivé účinky, sú osvedčeným prostriedkom proti kašľu. Sedmokrásky navyše chutia ako oriešky, fialky zase dodávajú jedlu exotickú príchuť. Obsahujú aj veľa železa, preto sú vhodné po zime pre málokrvných ľudí,“ hovorí výskumníčka.

Obľúbené sú fialky, ruže a nevädze

Začiatok jari ponúka aj jemne horké kvety orgovánu, ktoré pomáhajú pri nachladnutí, tiež prvosienky jarnej či sirôtky. Od mája kvitne agát biely, pagaštan konský, medovo sladká ďatelina lúčna. Pozoruhodné sú aj kvety aksamietnice rozložitej, ktoré majú okrem priaznivého vplyvu na obličky a trávenie aj protirakovinové účinky. Známe je, že pekári v niektorých krajinách využívajú vodný alebo mliečny odvar z kvetov aksamietnice ako prídavok do chleba a pečiva, výrobky majú príjemnú vôňu, chuť, farbu i nutričnú kvalitu.

„Podľa najnovších výskumov lupienky kvetov pomáhajú aj pri liečbe depresie a melanchólie,“ podotýka doktorka Ivanišová. Na Ústave potravinárstva Fakulty biotechnológie a potravinárstva a v Potravinovom inkubátore pracujú najmä s kvetmi fialky, ruže, nevädze a slezu. Využívajú ich pri príprave čajových zmesí, cereálnych tyčiniek, cukroviniek, sušienok a nápojov. „Kvety zvyšujú nielen nutričnú hodnotu, ale aj senzorickú – výrobok je atraktívny vzhľadom, chuťou a aj vôňou,“ dodáva.

Odborníčka upozorňuje, že v prírode máme veľa druhov jedovatých kvetov, preto laikom neodporúča vybrať sa na lúku a trhať všetko, čo nájdu. „Vo všeobecnosti platí zásada, že máme zbierať iba také kvety, ktoré naisto poznáme, aby sa predišlo prípadným otravám,“ uzatvára.

Zdroj: SPU Nitra

(JM)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky