Preskočiť na obsah Preskočiť na pätu (NCP VaT)
VEDA NA DOSAH – váš zdroj informácií o slovenskej vede

Najväčšie šišky na svete dorastajú až do 60 centimetrov a vážia aj 10 kilogramov

VEDA NA DOSAH

Najväčšia šiška borovice Lambertovej dokonca má v Spojenom kráľovstve vlastnú pamätnú tabuľu.

Najväčšie šišky na svete má borovica lambertová. Zdroj: gardenia.net

Najväčšie šišky na svete má borovica Lambertova. Zdroj: gardenia.net

Najväčšie šišky na svete má borovica Lambertova (Pinus lambertiana), vždyzelený strom a najväčší druh borovice na svete. Jedince borovice Lambertovej dorastajú do výšky 40 až 60 metrov, výnimočne aj do 80 metrov, kmeň má priemer okolo 3 až 6 metrov, ihlice dorastajú do 12 centimetrov, šišky do 60 centimetrov a semená majú aj 1,2 centimetra.

Šišky sú jedlé a jemne sladkasté, na poranených miestach vylučujú takzvanú kalifornskú manu, obsahujúcu sladký pinit (metylester d-inozitu), ktorý sa kedysi zbieral a používal ako sladidlo a liek proti kašľu. Odtiaľ pochádza aj jej americký ľudový názov Sugar Pine (cukrová borovica).

Borovica lambertová patrí k najväčším druhom borovíc na svete. Zdroj: rostliny-cs.com/pixabay.com

Borovica Lambertova patrí k najväčším druhom borovíc na svete. Zdroj: rostliny-cs.com/pixabay.com

Borovica Lambertova rastie v horských oblastiach Sierry Nevady v štátoch Oregon, Nevada a Kalifornia na západe Severnej Ameriky a na severe Mexika.

Strom pomenovali na počesť Aylmera Bourka Lamberta, anglického botanika, výskumníka, autora názvov mnohých taxónov a odborníka na druhy rodu Pinus.

Zaujímavosťou je, že v Anglicku dokonca nájdete pamätnú tabuľu venovanú konkrétnej šiške borovice Lambertovej, na ktorej stojí: „Najväčšia šiška na svete vo svojej plnej veľkosti.“

Najobjemnejšia zo všetkých

Najobjemnejšími šiškami planéty býva obsypaná borovica Araucaria bidwillii.

Tento vždyzelený strom sa ťahá do výšky 50 metrov, priemer kmeňa má spravidla okolo 125 centimetrov a ihlice dorastajú do 7,5 centimetra.

Je to dvojdomá rastlina, samičie šišky bývajú väčšinou oveľa väčšie ako samčie. Ich rozmer je pôsobivý: môžu dorásť do tvaru gule s priemerom 35 centimetrov a vážiť tri kilogramy.

Šiška araucarie bidvilla môže bežne vážiť aj 3 kg. Zdroj: na-dache.pro

Šiška Araucaria bidwillii môže bežne vážiť tri kilogramy. Šišky borovice v meste Warragul majú až 10 kilogramov. Zdroj: na-dache.pro

Nebezpečenstvo pre turistov

V austrálskom meste Warragul rastie borovica Araucaria bidwillii, ktorá má podľa miestnych obyvateľov 120 rokov. Načahuje sa do výšky asi 50 metrov a jej šišky vážia okolo 10 kilogramov. Miestni obyvatelia preto radia turistom, aby sa pohybovali výhradne v bezpečnej vzdialenosti od stromu. Na riziko zranenia upozorňuje okoloidúcich oznam.

Zdroje: Facebook Kabinet kuriozit, kiddyclub

(af)

CENTRUM VEDECKO-TECHNICKÝCH INFORMÁCIÍ SR Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky