CVTI SR, Prednáška / Bratislava

Veda v CENTRE: Zdravé ryby nielen na Vianoce (2019-12)


Toto podujatie už prebehlo.

Prednáška  Zdravé ryby nielen na Vianoce

Hosť:
Mgr. Ladislav Pekárik, PhD.
vedecký pracovník Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV

12. december 2019 o 17.00 hod
Konferenčná miestnosť CVTI SR
na 2. poschodí.

 

Pozývame vás do decembrového vianočného špeciálu vedeckej kaviarne, v ktorej budeme diskutovať o tom,

  • v akom životnom prostredí žijú naše ryby a
  • aké ryby by sme mali v súčasnosti konzumovať vzhľadom na ich zhoršujúce sa životné podmienky, nielen v našich riekach.
  • Čo spôsobuje nadmerný rybolov a
  • aké sú výhody a nevýhody umelého chovu?
  • Budeme mať na vianočnom stole aj v budúcnosti zdravé slovenské ryby?

V prednáške sa bližšie pozrieme na to, koľko rýb sa na Slovensku v porovnaní so svetom skonzumuje a kde všade sa na Vianoce ryby konzumujú. Povieme si, aké je vlastne životné prostredie týchto rýb, kde a ako žijú, a aký je ich životný cyklus a celkový význam pre spoločnosť.
Dozvieme sa, ako ohrozujeme nadmerným rybolovom rôzne druhy rýb, a konzumácií ktorých rýb by sme sa mali vyhýbať z dôvodu drastického poklesu ich populácie. A je každá ryba zdravá? Aké nebezpečné látky môže akumulovať vo svojej svalovine? Priblížime si, ktoré povodia na Slovensku sú problematické a na záver si vysvetlíme, či by sme mali vôbec darovať vianočným kaprom život.

 

Našim hosťom bude uznávaný vedec, zoológ Mgr. Ladislav Pekárik, PhD., samostatný vedecký pracovník Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV. Na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave pôsobí aj ako vysokoškolský pedagóg. Zameriava sa najmä na výskum ekológie rýb, evolučnej ekológie rastlín a živočíchov a nepôvodných organizmov. V súčasnosti sa intenzívne venuje výskumu a ochrane dunajských jeseterov.

 

Vstup na podujatie je pre verejnosť voľný. Ak k nám nemôžete prísť, môžete ho sledovať aj cez Živé vysielanie.

 

Viac informácií