CVTI SR, Prednáška / celé Slovensko

Rakovina – je možné vyliečiť nevyliečiteľné?

Banner k podujatiu Vedecká cukráreň na tému Rakovina - je možné vyliečiť nevyliečiteľné? Prednášajúca: Ing. Silvia Schmidtová, PhD.

Toto podujatie už prebehlo.

O prednáške:

V prednáške sa budeme venovať rakovine vo všeobecnosti, prečo vzniká, či sa jej dá vyhnúť a zameriame sa aj na jej diagnostiku a liečbu. Zaujímavou otázkou bude, či je rakovina dedičná. Objasníme, ako sa rakovina skúma, aké rôzne modely sa vo výskume rakoviny v súčasnosti používajú, ale povieme si aj o tom, ako vyzerá bežný deň vedca. Aké hoaxy sa o rakovine šíria internetom a prečo im nemáme veriť? Vedeli ste, napríklad, že rakovina semenníkov má vlastného „maskota“? V závere prednášky vám ho predstavíme a dozviete sa aj množstvo ďalších zaujímavých informácii o tejto,  ešte stále neprebádanej chorobe. Otázky pre prednášajúcu môžete napísať do komentára na Facebooku do 20. 2. 2022. Videozáznam z podujatia bude začiatkom marca zverejnený na našom YouTube.

O prednášajúcej:

Ing. Silvia Schmidtová, PhD. pôsobí ako vedecká pracovníčka na Ústave experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV. Vyštudovala medicínske inžinierstvo na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie STU a doktorát z onkológie získala na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Absolvovala niekoľko zahraničných stáži a vo svojej vedeckej práci intenzívne spolupracuje s renomovanými slovenskými a zahraničnými inštitúciami. V rámci svojho výskumu sa venuje germinatívnym nádorom – heterogénnej skupine nádorov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v pohlavných žľazách – v semenníkoch u mužov a vo vaječníkoch u žien. Napriek vysokej úspešnosti liečby (približne 95%), časť pacientov prestane odpovedať na nasadenú liečbu a dochádza k rozvoju tzv. chemorezistencie. Rezistencia voči cisplatine postihuje pomerne malý, ale klinicky signifikantný počet pacientov, a je hlavným dôvodom úmrtnosti pacientov s germinatívnymi nádormi.